Цей текст про пам’ять і стрес присвячується всім «Рибкам Дорі». Сподіваюсь, буде практично. Багато, але хочу підійти комплексно.
Я спостерігаю за собою і проводжу різні опитування, щоб розуміти нашу «середню температуру по палаті».
Зрозуміла, що мені особисто зараз потрібно три дні після нового стресору – обстрілів, загострення небезпеки, – щоб відновилась концентрація уваги, повернулась швидкість мовлення та звична швидкість обробки інформації та запам’ятовування.
Раніше на це йшов один день. Після кожного обстрілу на наступний день йде закономірний емоційний та фізичний відкат. Сонливість, застигання чи гіперзбудженість.
Під дією гормонів стресу звужуються судини – і, на жаль, закономірні зміни в тиску, головокруття та головний біль.
Ми знаємо, що довготривалий стрес пригнічує синтез білка. Білок – це блок в будівництві імунної системи.
Ми можемо частіше хворіти – це може призвести до пошкодження клітин мозку, особливо, гіпокампу. Він пов’язаний із процесами довгострокової пам’яті і особливо чутливий до дії кортизолу. А це у свою чергу призводить до порушення пам’яті та депресії.
Стрес знижує активність префронтальної кори, яка відповідає за контроль, частково за концентрацію, запам’ятовування і вилучення інформації.
Що для нас тут критично – руйнування зв’язків між нейронами. Якщо ми спостерігаємо, що концентрація та пам’ять не відновлюється, нам потрібні неврологи, і можливо, допомога медикаментозна.
Що важливо знати, щоб покращити стан
Зараз розповім те, що наче напряму не пов’язано із пам’яттю – пов’язано з реакцією на стрес і його наслідками.
Після травматичної події буде корисним навантажити ділянки мозку, що пов’язані із просторовою орієнтацію. Навантажити просторову та зорову пам’ять – «Тетріс», ігри із словами та літерами, що переставляються.
Після травматичного досвіду до першого сну важливо втручання: потрібно відновити цілісну картину того, що відбулося, відчути підтримку, розповісти («вигрузити», вибачте, в когось). Ідеально – відпрацювати із спеціалістом спеціально розроблені протоколи, що допомагають «розрядити» вплив стресу.
Читаю дослідження про те, що першу ніч після травматичної події краще не вживати снодійне, щоб сон був поверхневим. Добре, якщо він в першу ніч після події не глибокий. Процес консолідації пам’яті -– записування в довгострокову пам’ять – відбувається під час сну.
Для відновлення роботи мозку нам важливі мікроелементи та вітаміни, які (дуже важливо!) призначить тільки лікар.
«Цинк бере участь у регулюванні мозкової діяльності, зміцнює нервові волокна. Вітаміни групи В і D допомагають засвоювати білок і стимулюють ріст клітин мозку. Магній тонізує нервову систему й нервові закінчення. Вітаміни А та С підвищують імунітет і підтримують активність мозку».
Ось практики уважності для дітей та дорослих:
Я б дуже радила в книзі «Нейробіологія психотерапії» Луіса Козоліно главу 15 «Наляканий та тривожний мозок». Обіймаю, Родино. Як хочу Перемоги.
Джерело: Facebook Світлани Ройз.
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…
Одеська ДПС надала відповіді на запитання щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). 1. Яким чином визначати…
У разі здійснення операцій з постачання товарів у рахунок оплати праці працівників у рядку «Індивідуальний…