Головна » Бухгалтеру » Консультації » Податківці: “Планові перевірки 2017.” – Платники: “А затверджений та опублікований до 25.12.2016р. план-графік у вас є?”
Консультації

Податківці: “Планові перевірки 2017.” – Платники: “А затверджений та опублікований до 25.12.2016р. план-графік у вас є?”

Поділіться з друзями - підтримайте проект

З 01 січня 2017 р. набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких документальна планова перевірка повинна бути передбачена в річному плані-графіку таких перевірок, який має бути оприлюднений до 25 грудня року, що передує року, в якому такі перевірки будуть проводитись.

Оскільки жодних винятків Закон не містить, окремі юристи дотримуються думки, що цю норму слід тлумачити так – планові перевірки, які фіскали проводять у 2017 р., повинні бути включені до такого річного плану, який має бути відомим платникам податків. Втім фіскали мають іншу думку, зокрема, відзначаючи неможливість затвердження плану-графіка перевірок на 2017 р. до 25 грудня 2016 р. відповідно до прийнятого 21 грудня цього ж року Закону, який у свою чергу набрав чинності 01 січня 2017 р. Тому, як ДФС вже неодноразово пояснювала, річний план-графік перевірок буде опубліковано вже на наступний рік відповідно до 25 грудня 2017 р. У цьому ж році перевірки здійснюються за старим порядком, а інформація про включення платників до графіка є інформацією з обмеженим доступом.

Такі протилежні позиції вчора, 22 червня, під час спільного засідання комітетів Асоціації податкових радників відстоювали Тетяна Лисовець, старший партнер АО «Соколовський і партнери», та Євген Бузенко, фахівець юридичного департаменту ДФС України.

Аргументуючи свою позицію Т. Лисовець посилається, зокрема, на ст. 19 Конституції України та рішення Європейського суду з прав людини у справі «Щокін проти України». Тобто, по-перше, органи державної влади та їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і, по-друге, суперечності в законодавстві слід тлумачити на користь платника податків. На думку юриста, ці два критерії свідчать не на користь аргументації фіскалів.

Що ж стосується платників податків, то вони, за словами Т. Лисовець, зараз сумніваються, а чи варто допускати податківців на планові перевірки. Частина клієнтів приймає рішення, виходячи з досить простої позиції: якщо вони «протримаються» до кінця року, то податкова втратить право перевіряти 2014 рік, який для бізнесу є досить ризиковим. Судячи з тривалості розгляду справ у судах на сьогодні, шанси «протриматись» досить непогані. Цей тезис підтверджує і суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Богдан Санін. У свою чергу він також зазначає, що йому важко спрогнозувати, як буде розвиватись судова практика за цим питанням, однак логіка Т. Лисовець «цілком коректна». Тож не без того, що суди будуть сприймати такі аргументи юристів. Наразі вже є низка позовів про скасування наказів про проведення відповідних планових перевірок платників, однак рішень суду – як на користь платника, так і на користь податківців – немає.

Повертаючись до аргументів проти, слід зауважити таке. Так, відповідаючи на критику щодо того, що «ДФС нічого за півроку не зробила, щоб врегулювати ситуацію з публікацією плану-графіка» (звучали пропозиції затвердити план-графік хоча б на друге півріччя), Є. Бузенко зауважив, що фіскали досі чекають на роз’яснення з цього приводу від Мінфіну. Однак до сьогодні вони отримували лише відписки. Тут також варто зазначити, що формування річного плану-графіка перевірок платників податків саме з 2018 р. передбачено і в наказі Мінфіну від 27 лютого 2017 р. № 294, яким було затверджено зміни до Порядку формування плану-графіка.

Не можна сказати, що всі присутні на засіданні юристи підтримали тезис щодо можливої незаконності планових перевірок платників податків у 2017 р. Зокрема, адвокат, помічник депутат А. Журжія Віталій Наконечний зауважив, що в цій дискусії, будучи суддею, він би прийняв рішення на користь податкового органу. «Фактично, – говорить він, – зараз іде зловживання з боку платників податків. Не може ніяк податковий орган прийняти план перевірок заднім числом».  На цьому ж боці «барикад» виступила і Віта Форсюк, CEO TaxLink, яка зауважила, що в неї нема підстав зараз говорити про те, що планові перевірки цього року є незаконними.

Схоже, як і в ситуації з повноваженнями податкової міліції, платникам податків та їхнім юристам з питаннями планових перевірок годі чекати на однозначний алгоритм дій.

P.S. Не надто визначена ситуація зараз і з позаплановими перевірками податків за ухвалами слідчих суддів. Більшість рішень судді наразі приймають на користь податківців, однак є і винятки. Окрім того, нещодавно було запропоновано врегулювати це питання в КПК. У відповідь на таку законодавчу ініціативу А. Журжій зареєстрував інший законопроект, яким пропонується унеможливити тиск на бізнес. Як саме, поки незрозуміло, оскільки текст проекту станом на 27 червня не опубліковано.

за матеріалами ресурсу


Поділіться з друзями - підтримайте проект