Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Ініціативи законотворців » Податкова пільга на освіту та звільнення аліментів (нерезиденти) від ПДФО та жорсткі міри щодо неплатників аліментів
Ініціативи законотворців

Податкова пільга на освіту та звільнення аліментів (нерезиденти) від ПДФО та жорсткі міри щодо неплатників аліментів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Верховна Рада на засіданні 3 липня 2018 року внесла зміни до Податкового кодексу (законопроект № 8295).

Нарешті, дотримано принцип рівності усіх платників перед законом,  вилучено з Кодексу норму щодо включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходу у вигляді аліментів від нерезидента. Передбачено, що аліменти, що виплачуються платнику податку нерезидентом, звільнені про ПДФО.

Законом також дозволено включати до податкової знижки кошти сплачені за навчання у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах (стосується і члена сім’ї першого ступеня споріднення), а також кошти, сплачені за дошкільну, позашкільну, загальну середню освіту. При цьому вартість отримання такої освіти членами сім’ї платника податку першого ступеня споріднення, що не може перевищувати (в розрахунку на календарний рік) 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року. Для 2018 року ця сума становить 55 845,00 грн.

Жорсткі міри щодо злісних неплатників аліментів

Змінами до Сімейного кодексу України встановлюється, зокрема,  можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю чи тяжко хвора дитина (за відповідним переліком захворювань, далі – хвора дитина), самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою її лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого з батьків зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. На сьогодні закон встановлює таку можливість для виїзду дітей у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, не враховуючи необхідності додаткового захисту для такої вразливої категорії дітей.

При цьому відповідна згода другого з батьків не потребуватиметься у разі виїзду дитини за межі України разом з тим із батьків, з ким вона проживає за рішенням суду, на строк до одного місяця.

Також змінами передбачено посилити відповідальність за несплату аліментів та збільшити строк звернення і період за який може бути стягнуто аліменти.

Так, з метою захисту хворих дітей  пропонується зменшення сукупного розміру заборгованості за несплату аліментів до трьох місяців для призначення суспільно корисних робіт. У разі вчинення повторного протягом року адміністративного правопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачається застосування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин (зміни до статті 1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Щодо осіб, які ухиляються від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, встановлюється адміністративна відповідальність та  адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком до 10 діб, а у разі злісного ухилення – кримінальну відповідальність та передбачити покарання у виді позбавлення волі строком до двох років.

Відповідно до примітки до статті 1832 КУпАП в редакції змін ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт є неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) більше ніж два дні з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу пробації без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова виконувати роботу, вид якої, визначений підприємством, установою, організацією більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння.

Змінами передбачено внесення зміни до статі 221 КУпАП та віднести до компетенції судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною третьої статті 126 КУпАП, за вчинення яких передбачено адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.

Крім того, прийнятим законопроектом запроваджується необхідність подання  заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини понад 6 місяців для осіб, які матимуть намір входити до складу Кабінету Міністрів України, займати посади державної служби категорії «А та Б», заступників міністра, а також реєструватися кандидатами у народні депутати і депутати місцевих рад (зміни до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеві вибори»).

Змінами до Закону України «Про виконавче провадження» до тримісячної зменшується сума сукупної заборгованості зі сплати аліментів на утримання хворої дитини для винесення державним виконавцем постанови про встановлення тимчасових обмежень боржника у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, у праві користування зброєю та у праві полювання (стаття 71 Закону). Також запроваджується нарахування штрафів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за рік (20% від суми несплачених аліментів), за два роки (30% від суми несплачених аліментів), за три роки (50% від суми несплачених аліментів).

Закон про держбюджет на 2018 рік передбачає підвищення прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

З 1 липня він становить 1 777 грн, що на 77 грн більше, ніж за станом на 1 січня.

Зміни, відповідно, торкнулися і основних соціальних і демографічних груп населення, а саме:

  1. для дітей у віці до 6 років прожитковий мінімум збільшився на 67 грн з 1492 до 1559 грн;
  2. для дітей у віці від 6 до 18 років – на 84 грн з 1860 грн до 1944 грн;
  3. працездатних осіб – на 79 грн з 1762 грн до 1841 грн;
  4. осіб, які втратили працездатність: на 62 грн з 1373 грн до 1435 грн.

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка