Головна » Бухгалтеру » Консультації » Податковий борг з ПДВ: чи є варіанти його “перекриття” за рахунок перевищення ПК над ПЗ
Консультації

Податковий борг з ПДВ: чи є варіанти його “перекриття” за рахунок перевищення ПК над ПЗ

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

“Чи може платник ПДВ, котрий за підсумками попереднього звітного періоду податковий борг з ПДВ, користуючись строчкою 20.1 декларації з ПДВ “перекрити” свої зобов’язання /борги?”

На перший погляд, питання дуже просте. Безумовно – може. Але, ставлячи подібне питання, потрібно розібратись в причинах виникнення боргу. 

Напевне борг виник у результаті, наприклад, підприємство нове, або не змогли відстежити виписку ПН в розрізі вхідного ПК (оплата в кінці місяця – відомий “підступний” прийомчик для бухгалтерів-початківців).

Отже припустимо, недогледіли, гроші зайшли в кінці місяця та  виникає обов’язок виписки ПН, в результаті чого виникає  значне перевищення ПО перед ПК. Як результат обов’язок сплати в бюджет великої, як за мірками директорів, суми податку в бюджет. Котру, до речі, підприємство, особливо новостворене, може і не мати на власному рахунку. В даному випадку багато бухгалтерів зрозуміють нашу ремарку саме про директорів, тому що все ще існує багато керівників, котрі дійсно вважають, що сплата за товар/послугу в кінці місяця, або просто надмірна, на їх думку, сума податку з ПДВ це все вина бухгалтера.

Отже, ви в кабінеті платника і вже бачите – існує заборгованість зі сплати ПДВ. Керівник вам каже, а чому я повинен сплачувати, коли я точно знаю, що в наступному місяці в мене буде значне перевищення податкового кредиту (ПК) над зобов’язанням. То я той свій борг перекрию! – Ні! Так не можна! І ось чому.

Згідно роз’ясненням бази знань ЗІР, перекрити борг є можливість, але якою ціною?  – Ціною сплати боргу!

І ось тут постає питання, а що ж сумую ліміту на яку платник має право реєструвати ПН/РК?  – ЇЇ буде автоматично зменшено рівно на ту суму, котру ви вкажете у строчці 20.1 (або 20.2.2). 

Платники податку на додану вартість мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в  ЄРПН на суму, обчислену за формулою, визначеною п. 200 прим.1. 3 ст. 200 прим.1  ПКУ, а саме:

SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах – SНаклВид – SВідшкод – SПеревищ, де, зокрема: SВідшкод – загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок.

Якщо підприємством самостійно не сплачується сума ПДВ в рахунок погашення наявного податкового боргу, а здійснюється погашення за рахунок від’ємного значенням з ПДВ, то сума, яка задекларована у рядку 20.1 декларації з ПДВ, зменшує реєстраційну суму, згідно з вимогами діючого законодавства, та вважається відшкодованою в рахунок погашення податкового боргу.

Тобто, заплатити все дно доведеться, або сплатою податку в бюджет, або сумою поповнення грошами з поточного рахунку на рахунок в СЕА для реєстрації ПН в ЄРПН. Принципового значення тут не має, тому що і податки і поповнення СЕА ПДВ реалізується з поточного рахунку платника. 

Тому “перекрити” нічого не вийде. Більш того, поки ви будете чекати на суму достатню для повного “погашення”, перебуваючи в омані, вам буде нараховуватись пеня за кожен день прострочення сплати податку, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Сума пені розраховується за такою формулою:

 

Y=       ∑погашенняборгу х Кднів :100% х UНБУ х 1,2

                                                R

де:

Y – сума пені, що нараховується на фактично погашену суму податкового боргу (завжди округлюється до другого знака після коми);

∑погашення боргу – фактично погашена сума податкового боргу;

Кднів – кількість днів затримки сплати податкового зобов’язання;

UНБУ – більша з облікових ставок Національного банку України, що діяли на день виникнення податкового боргу або на день його (його частини) погашення;

1,2 – коефіцієнт, що дозволяє розрахувати 120 % річних UНБУ;

R – кількість днів у календарному році.

В цифрах це матиме такий вигляд:

Припустимо, що наш борг 20 000, о0 грн

облікова ставка НБУ на момент виникнення боргу складала 13%

на момент сплати – 112,5 %

нам потрібно обирати більшу ставку, томі ми беремо 13%

кількість днів затримки сплати зобов’язання – 91 день

 

Y= 20000 х 91 :100% х UНБУ х 1,2   = 777,86 грн

                         365

Отже, нарахована платнику податків пеня складає 777,86 гривень.

Висновок: Податковий борг зі сплати ПДВ потрібно сплатити! Інших варіантів просто не існує.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка