Консультації

Податок на подарунок – спадщина

2017 рік добігає до завершення. Незабаром розпочнеться деклараційна кампанія. Адже не всі категорії громадян, приймаючи дарунок чи успадковуючи майно, звільняються від оподаткування податком з доходів фізичних осіб.

Так, відповідно до ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об’єкта, отриманого у дарунок від особи, яка є членом сім’ї дарувальника першого (батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені) та другого (рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки) ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. 

 Але не слід забувати і про вийняток із цієї норми. Адже ставка податку на доходи фізичних осіб, за якою оподатковується вартість отриманого у дарунок чи спадок нерухомого майна залежить не лише від ступеня їх споріднення, а й від статусу податкового резидента обдарованого та дарувальника. Бо згідно із пп. 174.2.3 ПКУ для оподаткування будь-якого об’єкта дарунку, отриманого фізичною особою – резидентом від фізичної особи – нерезидента, та для будь-якого об’єкта дарунку, отриманого фізичною особою – нерезидентом від фізичної особи – резидента,  незалежно від ступеня споріднення обдаровуваного і дарувальника,  застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб, визначена у п. 167.1 ст. 167 Податкового Кодексу України. Тобто, у 2017 році це 18 %. Нарахування, утримання та сплата  до бюджету податку на доходи фізичних осіб здійснюється у порядку, визначеному ст. 168 Податкового Кодексу. У разі нотаріального посвідчення договорів дарування фізична особа сплачує податок до відповідного бюджету за місцем нотаріального посвідчення такого договору.

Варто пам‘ятати і про можливу необхідність сплати військового збору за ставкою 1,5% ( у випадку оподаткування податком з доходів фізичних осіб вартості отриманого в подарунок або успадкованого майна).

Додатково повідомляємо, що у випадку коли об’єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді дарунків об’єктом оподаткування є їх оціночна вартість, визначена згідно із законом. Якщо у вас виникають питання щодо необхідності декларування отриманого доходу та сплати податків, радимо звертатися до Центрів обслуговування платників податків.

ДФС

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Чи треба індексувати зарплату у лютому 2025 року?

Нагадаємо, що стаття 34 Держбюджету-2025 містить три ключові положення: •Індекс споживчих цін для індексації грошових…

1 день ago

Які правила надання відстрочки для студентів та викладачів?

Міноборони розповідає, що надання відстрочки здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, інтернів і докторантів, а також…

5 днів ago

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

1 тиждень ago

Як заповнювати нову форму ТТН: детальна інструкція від Мінрозвитку

Йдеться про наказ № 1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ…

1 тиждень ago

З якої дати діятимуть оновлені форми та зміст фіскальних чеків?

Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…

2 тижні ago

Чи подавати ФОПам Додаток ЄСВ у складі декларацій за 2024 рік у разі його несплати через “воєнну” пільгу?

Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…

2 тижні ago