Головна » Бухгалтеру » Консультації » Послаблення з метою врегулювання податкового боргу платників податків
Консультації

Послаблення з метою врегулювання податкового боргу платників податків

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Закон № 1072 збільшив мінімальний поріг суми податкового боргу, до якої не застосовуються заходи стягнення. Також цей документ доповнив підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу новими пунктами, через які законодавець передбачив одразу декілька механізмів врегулювання податкового боргу, залежно від його суми та категорії платників податків – боржників, а саме:

  • списання податкового боргу, загальна сума якого за усіма податками і зборами не перевищує 3 060 гривень у будь-якого платника податків, крім платників, що перебувають у процедурах банкрутства, та платників, що мають податковий борг з митних платежів (пункт 2 (прим. 4) підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);
  • відстрочення податкового боргу, загальна сума якого не перевищує 6 800 гривень для платників податків фізичних-осіб (пункт 1 (прим. 2) підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);
  • прощення фінансових санкцій за умови прискореної сплати основної суми податкового боргу платникам податків фізичним і юридичним особам окремих категорій (пункт 2 (прим. 3) підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Ці механізми є різними за змістом і способом застосування. Нижче надано пояснення по кожному з них.

ЗБІЛЬШЕННЯ МІНІМАЛЬНОГО ПОРОГУ СУМИ ПОДАТКОВОГО БОРГУ, ДО ЯКОЇ НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ЗАХОДИ СТЯГНЕННЯ

ЯКОЇ СУМИ ПОДАТКОВОГО БОРГУ ТЕРИТОРІАЛЬНІ ОРГАНИ ДПС БУДУТЬ ЗАСТОСОВУВАТИ ЗАХОДИ СТЯГНЕННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ?

Законом збільшено суму податкового боргу, відносно якої застосовуються заходи стягнення з 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 1020 гривень) до 180 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 3060 гривень). До зазначеної суми податкового боргу територіальні органи ДПС не будуть направляти боржнику податкові вимоги та застосовувати заходи стягнення. Також майно боржників не буде передаватися в податкову заставу у разі, якщо загальна сума податкового боргу не перевищуватиме 3060 гривень.

Абзац третій пункту 59.1 статті 59, абзац шостий 89.2 статті 89, пункт 102.4 статті

СПИСАННЯ НЕЗНАЧНИХ СУМ ПОДАТКОВОГО БОРГУ (ДО 3 060 ГРИВЕНЬ)

ЯКИЙ ПОДАТКОВИЙ БОРГ ПІДПАДАЄ ПІД СПИСАННЯ?

Списанню підлягає податковий борг (у тому числі штрафні санкції і пеня) платника податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3 060 грн (включно), що обліковувався станом на 1 листопада 2020 року та залишився несплаченим/ непогашеним станом на дату списання такого боргу.

Не підлягає списанню податковий борг з податків та зборів, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв’язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони, а також податковий борг осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства.

 ЧИ ПІДПАДАЄ ПІД СПИСАННЯ ЗАБОРГОВАНІСТЬ ЗІ СПЛАТИ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ, ЩО НЕ ПЕРЕВИЩУЄ 3 060 ГРИВЕНЬ?

Заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску не підпадає під списання згідно з нормою пункту 2 (прим. 4) підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (зі змінами, внесеними Законом № 1072), однак частина заборгованості зі сплати єдиного внеску може бути списана згідно з нормою пункту 9 (прим. 15) розділу VІІІ Закону про ЄСВ, до якого внесено зміни, описані вище.

ЧИ ПІДПАДАЄ ПІД СПИСАННЯ ПОДАТКОВИЙ БОРГ ГРОМАДЯН ДО 3 060 ГРИВЕНЬ?

Так. Під дію Закону № 1072 підпадають усі категорії платників податків, крім осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, та осіб, які мають податковий борг з митних платежів.

ЧИ ПОТРІБНО ПЛАТНИКАМ ПОДАТКІВ ПОДАВАТИ ДО ОРГАНІВ ДПС ЗАЯВУ НА СПИСАННЯ ПОДАТКОВОГО БОРГУ ДО 3060 ГРИВЕНЬ?

Ні. Заява не подається, оскільки списання здійснюється контролюючим органом одноразово та одночасно усім платникам податків, сукупна сума податкового боргу яких станом на 1 листопада 2020 року не перевищувала 3 060 гривень (включно) та залишилась непогашеною на дату такого списання.

ЯК ПЛАТНИКУ ПОДАТКІВ ДІЗНАТИСЬ, СПИСУВАВСЯ ЙОМУ ПОДАТКОВИЙ БОРГ ЧИ НІ?

Інформацію про списання податкового боргу платник податків може отримати в приватній частині Електронного кабінету (в доступній для перегляду платнику податків інформації про стан розрахунків з податків та зборів буде відображена сума списання із посиланням на Закон № 1072).

Також інформацію про таке списання щодо суб’єктів господарювання після його проведення буде оприлюднено на вебпорталі ДПС. Крім того, інформація про проведене списання надаватиметься платнику податків у разі його звернення до контролюючого органу із відповідним запитом.

інфоЛист ДПС №17


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка