Офіційно опубліковано 20.03.2018
Правління Національного банку України П О С Т А Н О В А
15 березня 2018року |
м. Київ |
№ |
25 |
Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів
Відповідно до статей 7, 15, 33, 34, 39, 40, 56 Закону України “Про Національний банк України” та керуючись статтями 598 і 604 Цивільного кодексу України, з метою поліпшення організації готівкового обігу, оптимізації витрат Національного банку України на підтримання готівкового обігу Правління Національного банку Українипостановляє:
-
Національний банк України з 01 липня 2018 року припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок (далі – монети дрібнихноміналів).
Монети дрібних номіналів перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правління Національного банку України про їх вилучення.
-
Відділам (управлінню) грошового обігу в регіонах Департаменту грошового обігу Національного банку України, Центральномусховищу:
-
у разі здавання банками України монет дрібних номіналів забезпечити їх приймання, належний контроль за їх справжністю та платіжністю, а також зарахування відповідних коштів на кореспондентські рахунки банківУкраїни;
-
здійснювати підкріплення операційних кас банків України монетами дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси або запасах готівки.
-
Банки України зобов’язані забезпечити:
-
приймання без будь-яких обмежень від клієнтів монет дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети та банкноти іншихноміналів;
-
видачу клієнтам монет дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси.
-
Юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності і фізичним особам, які здійснюють підприємницьку діяльність, з 01 липня 2018 року, у випадку відсутності монет дрібних номіналів, проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такимиправилами:
-
сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0копійок;
-
сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0копійок.
Під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.
Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавствомУкраїни.
-
Суб’єктам господарювання сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, які здійснюють готівкові розрахунки зі споживачами із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків зазначати в чеках, актах про видачу коштів та інших документах, що оформляються під час повернення коштів у разі повернення товару, загальні суми до заокруглення та після заокруглення, використовуючи правила, зазначені в пункті 4 цієїпостанови.
-
Юридичні та фізичні особи під час здійснення безготівкових розрахунків заокруглення нездійснюють.
-
Департаменту грошового обігу (Зайвенко В. П.) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
-
Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Голову Національного банку України Смолія Я.В.
-
Постанова набирає чинності з 01 липня 2018року.
Голова Я. В.Смолій
Інд. 50
Аркуш погодження додається.