Стаття написана на основі власного досвіду і в деяких моментах може мати суб’єктивну інформацію.
- Визначаємось. Ви маєте знати, навіщо воно вам і іншим. Якщо ви з цим не визначились, то полиште це все. Як визначитись – говоріть. Кожен з кожним, на зборах всіх або частин. Або проведіть стратегічну сесію з фасілітатором, де проговоріть такі дивні речі, як спільні цінності, принципи, місію, мету, хто може бути членом організації і навіщо це йому, а також за рахунок чого це все буде існувати. Оце все занотуйте – потім знадобиться. Також на цих попередніх зборах (а їх може і має бути кілька) домовтеся, як ви будете приймати рішення, голосувати і т.ін. Ці всі речі мають бути прописані в документах, які ви ніби-то обговорюєте під час установчих зборів, але потрібно розуміти, що самі установчі збори – це ритуальні танці для збору підписів, а основні положення документів мають бути сформульовані і записані в документи заздалегідь. І всі ці документи мають бути сформульовані юридичною мовою, тож, проконсультуйтесь у фахового юриста. Виділені жирним в наступному пункті протокол, статут, реєстри – обов’язкові документи, скачати їхні кози можна на сайті онлайн-будинку Юстиції. (https://online.minjust.gov.ua/dokumenty/go).
- Проводимо Установчі збори. Під протокол. З порядком денним. З паперовими підписами під реєстром присутніх. Тааак, це нудно і нєсоврємєнно, але це вимога законодавства, і якщо ви цього не зробите одразу, то будете, як я, ганяти по всьому Києву, щоб знов підписати і перепідписати. На цих самих зборах ви маєте також зібрати підписи на останній сторінці Статуту. І воно має співпадати – скільки народу було в реєстрі і в протоколі. Ці люди є засновниками організації, їхні прізвища (з ІД та паспортними даними) будуть висіти на сайті Мінюсту в реєстрі організацій. Тож, якщо хтось не хоче там світитись, то одразу про це їх попередьте. І взагалі, засновників має бути мінімум 3, тож, якщо всім решті непринципово, то краще обмежитись найменшою кількістю. Також на цих зборах ви оберете керівні органи. Ці люди також будуть світитись у відкритих реєстрах, тож вони мають про це знати і бути згодні. Причому, зауважте, що якщо їх немає в протоколі, то вони мають написати письмову згоду на обрання. І реєстр керівників з кодами та паспортними даними та підписами також треба зробити. Документів зробіть одразу кілька копій, бо і мінюст, і податкова, і банки хочуть бачити (а дехто навіть і забрати) оригінал.
- Реєструємось. Про онлайн-будинок Юстиції. Для цілей реєстрації ГО він не призначений (що б там не писали в ЗМІ та пресслужбі). Зареєструвати організацію можна тільки в Територіальному відділенні юстиції, і знайти їхній перелік можна на сайті Мінюсту, але все одно дзвоніть на їхні гарячі лінії, бо… на заборі теж написано. Приготуйтесь прийти кілька разів. Причому в моєму випадку треба було спробувати подати документи в інший кабінет за один прихід. Бо різні там є люди, скажемо толерантно. І беріть із собою ноутбук і флешку. Можливо якісь документи можна буде поправити на місці. Фінальні копії документів сфотографуйте, на всяк випадок. Бо те, що потрапляє в Мінюст, назад вам не видається. Вам потім дадуть опис прийнятих документів із кодовим номером, за яким всі можуть ознайомитись з документами, але там кріпляться тільки Статут і виписка в форматі док. Так що сфотографуйте або відскануйте виписку і опис.
- Податкова. Ви маєте подати документи на постановку в реєстр неприбуткових організацій. Там все достатньо просто, пару ксерокопій виписки та опису і заява. Кажуть, що жодна громадська організація ще не була прибутковою, просто в статуті мають бути написані правильні слова про неприбутковість і розподілення прибутків. В козі Статуту вони є, просто не викидайте їх. За 2 тижні маєте все отримати.
- Печатка. Кажуть, що вона необов’язкова, і можна зробити в будь-якій підворітні, але ж… най буде, бо вона необов’язкова тільки для державних організацій, а решта ще можуть про це не знати. Але за законом печатка необов’язкова.
- Банк. Для відкриття рахунку всі банки, в які я зверталась, вимагали нотаріально завірену картку з підписами. В Києві мінімальна сума – 200 грн, але можна знайти і 300, і 500, і навіть 600. При чому реєстр нотаріусів на сайті мінюсту неактуальний. Шукайте як хочете. А ще банки хочуть бачити наказ про призначення, і протокол установчих зборів. А ще деякі банки (згодом будуть всі, я думаю) дають ключ електронно-цифрового підпису. Це краще, ніж печатка, захистить ваші дані.
- Члени організації. Підготуйте необхідні документи (можна, до речі, все записати в Статут, а можна зробити окреме Положення), де пропишіть, яким чином хто кому що подає, хто і як голосує – коза заяви, реквізити для сплати внесків. Ці всі речі бажано також проголосувати на установчих зборах, але можна і пізніше.
- Облікова політика. Знайдіть бухгалтера, або спробуйте зробити самостійно. Але цей документ має бути. Там має бути описано в тому числі і які дані вам потрібно буде збирати, щоб здавати звіти.
- Документообіг. Заведіть папку, файлики для паперових, визначиться із нумерацієй документів. Заведіть папку в якомусь сховищі для електронних. Будьте готові до того, що їхня кількість може неконтрольовано зростати, тож – ріжте все, що непотрібно, намагайтесь все, що необов’язково, зберігати в електронному вигляді, підписувати ЕЦП.
І всьо, нарешті можна вже щось робити!
Автор: Лугова Ольга, голова ГО “УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ОДОО”