Держоргани інформують

Правове регулювання повернення надміру сплачених податків з цього року зазнало змін

«Правове регулювання повернення надміру сплачених  податків  з  цього року  зазнало змін.  Відтепер нові норми  Податкового  законодавства  вдосконалені, тож реалізувати право на повернення цих коштів процедурно стало легше»,

– Богдан Катрушин, керівник Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі із великими платниками податків.

Помилково та/або надміру сплачені суми грошового  зобов`язання підлягають поверненню платнику, зокрема, відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.

Платник податків подає заяву у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:

  1. на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  2. на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
  3. повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

З 01.01.2021 вступили в дію зміни до Податкового кодексу України в наступній частині:

Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами  проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.

Для здійснення компенсації частини штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними СОД РРО, на користь покупця (споживача) відповідний контролюючий орган протягом п`яти робочих днів з дня зарахування до бюджету штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до платника податків за порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій, готує висновок  та подає його для виконання  до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платником податків, а також перераховує на користь відповідного покупця (споживача) компенсацію частини суми штрафних  (фінансових) санкцій, визначених за даними СОД РРО, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів та про перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними СОД РРО, покупцям (споживачам) з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платнику податків та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових санкцій, визначених за даними СОД РРО, покупцям (споживачам)здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Слід зауважити, що Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08 квітня 2019 року за №370/33341) затверджено Порядок інформаційної взаємодії органів ДПС, ДКС України, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені регламентовано (далі – Порядок №60).

Дія Порядку №60 не поширюється:

  1. відшкодування податку на додану вартість;
  2. повернення авансових платежів (передоплати), помилково та/або надміру внесених платниками податків за власним бажанням, як попереднього грошового забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів, що сплачуються до/або під час митного оформлення, та грошової застави;
  3. повернення митних та інших платежів, що сплачуються до/або під час митного оформлення;
  4. повернення помилково та/або надміру перерахованих (унесених) платниками податків коштів, сплачених шляхом надання при митному оформленні податкового векселя;
  5. повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів;
  6. виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Логістика вантажних перевезень між областями України

Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…

4 дні ago

Як оскаржити висновок моніторингу ДАСУ: основні кроки

  Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…

7 днів ago

Як працює логістика у сфері оптових поставок бензину та дизелю

Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…

2 тижні ago

Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів у негрошовій формі при розрахунку військового збору?

Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…

4 тижні ago

Як вибрати та купити ортопедичний матрац 160×200: практичний гід

Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…

1 місяць ago

Масова розсилка SMS для бізнесу

В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…

1 місяць ago