Новини законодавства

Президент підписав зміни до Податкового кодексу в частині спрощення оподаткування спадщини

Президент Петро Порошенко підписав Закон України №1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», яким спрощується оформлення спадщини для найближчих родичів спадкодавця. Документ прийнятий парламентом у другому читанні та в цілому 278 голосами 23 лютого цього року.

Законом звільняються від оподаткування податком на доходи фізичних осіб вартості спадщини, яку від спадкодавця одержують члени його сім’ї другого ступеня споріднення: рідні брати та сестри, баба, дід та онуки. До цього часу чинним Податковим кодексом передбачалося звільнення від оподаткування члени родини спадкодавця лише першої лінії споріднення. Спадкоємці першого і другого ступенів також звільняються від необхідності проведення оцінки успадкованих об’єктів спадщини для цілей оподаткування. При цьому для всіх інших спадкоємців податок залишається у розмірі 5%.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до доходів у вигляді спадщини/дарунка, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року.

Тепер за нульовою ставкою ПДФО оподатковуватимуться об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення.

Такі зміни до Податкового кодексу передбачені Законом № 1910-VIII від 23.02.2017 р. щодо оподаткування спадщини (законопроект № 0940), який 22 березня 2017 р. підписав Президент України Петро Порошенко.

Тексту Закону наразі не має на сайті ВР, про його публікацію в офіційних виданнях також поки невідомо. Втім, варто зазначити, що в редакції проекту до другого читання передбачалось, що закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини/дарунку.

Відповідно до редакції проекту, підготовленої до другого читання, передбачається, що за нульовою ставкою ПДФО оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (до внесення таких змін до ПК України – лише першого ступеня споріднення). За 5 % ставкою ПДФО оподатковуються об’єкти спадщини, які успадковуються особами, не зазначеними вище.

Тут слід зазначити, що Законом передбачається і низка змін у частині визначення членів сім’ї. Так, пропонується визначити, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу ІV ПК України (розділ по ПДФО – ред.) вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї другого ступеня споріднення в цьому випадку є рідні брати та сестри відповідної фізособи, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Звітувати перед контролюючими органами про видані свідоцтва про право на спадщину будуть не лише нотаріуси, як це передбачено зараз, а й уповноважені посадові особи відповідного органу місцевого самоврядування – в сільських населених пунктах. Інформація про видані свідоцтва подається за правилами, визначеними для податкового розрахунку, в якому обов’язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку.

Такі об’єкти дарування як нерухомість, транспортні засоби, антикваріат тощо (п. 174.1 ПК України), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються за правилами оподаткування спадщини. Якщо ж дарунок було нараховано/виплачено юрособою або ФОПом, то такі доходи оподатковуються ПДФО на загальних підставах, передбачених для оподаткування додаткового блага.

Окрім того, ст. 174 ПК України буде доповнена новим пунктом стосовно оцінки успадкованого/подарованого майна. Так, у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. Те ж саме правило застосовується і по відношенню до подарованих об’єктів. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунка, визначена згідно із законом.

Нагадаємо, за допомогою проекту № 0940 депутати також намагались протягнути норми щодо повернення повноважень податковій міліції та стосовно оподаткування на окупованих територіях.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

3 дні ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

3 дні ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

4 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago