[mks_dropcap style=”rounded” size=”36″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]Роботодавець[/mks_dropcap] перед тим як відправити працівника у відрядження повинен забезпечити його авансом на відрядження, який повинен в себе включати добові.
На законодавчому рівні розмір добових витрат закріплений лише для працівників бюджетної сфери, підприємств, установ і організацій, повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів і членів екіпажів суден, інших транспортних коштів (дивись Інструкцію №59).
А ось для госпрозрахункових організацій ситуація не така прозора. Тож таким організаціям радимо орієнтуватися на пп.170.9.1 ПКУ.
А тепер більш детально.
Розмір добових або порядок їх визначення необхідно встановити певним актом загального дії роботодавця, зміст якого заздалегідь відомий працівникам, але ніяк не наказом керівника.
Важливо! Встановлювати розмір добових на свій розсуд і довільно змінювати їх розмір керівник не може.
Оптимальним варіантом буде розробка і затвердження після попереднього узгодження з трудовим колективом внутрішнього положення про відрядження. У ньому слід обумовити всі найбільш суттєві питання, які виникають при направленні працівників у службові поїздки. Один з розділів такого
положення якраз може бути присвячений нормам добових, які будуть виплачуватися при відрядженні.
Що там писати? Візміть за основу Інструкцію №59. Нащо вигадувати велосипед, якщо він вже придуманий :)
Добові витрати – це витрати, що не потребують документального підтвердження: витрати на харчування та фінансування інших особистих потреб працівника у відрядженні, які він несе у зв’язку з перебуванням поза місцем свого проживання.
Основні моменти:
Можна встановити звісно і більший розмір добових, але різницю вже доведеться обкладати ПДФО та ВЗ.
Основне призначення добових – забезпечити харчуванням працівника у відрядженні. А що робити якщо в вартість проживання у готелі вже включено харчування (наприклад сніданок).
У положенні про відрядження можна передбачити зменшення розміру добових залежно від того, буде включено харчування в готельний рахунок чи ні.
Наприклад, вказати, що розмір добових зменшується на вартість харчування і становить 80% при одноразовому харчуванні, 55% – при дворазовому, 35% – при триразовому харчуванні.
Якщо подібної норми про зменшення розміру добових у положенні про відрядження немає, вважаємо, що добові повинні бути виплачені в повному розмірі.
Розрахунок добових робітьокремо за кожен день перебування у відрядженні, включаючи день приїзду та день від’їзду, вихідні, святкові та неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками).
Кількість днів відрядження розраховується з урахуванням дня вибуття у відрядження і дня прибуття до місця постійної роботи, які зараховуються як два дні.
Якщо день прибуття з попереднього відрядження і день вибуття у наступне відрядження збігаються (є одним днем), добові виплачуються за один день. До якого відрядження прив’язати цю суму вирішуйте самі.
Суму добових визначаєте для відрядження:
Попередьте свого працівника про необхідність отримати таку позначку!
Якщо підтверджуючі документи. наказ або відмітки прикордонників відсутні то сума добових включається в оподатковуваний дохід платника податку.
Як ви зрозуміли відрядження працівника повинно бути оформлено належним чином.
За загальним правилом відрядженим працівникам добові відшкодовують:
Аванс на відрядження за кордон видається працівникові в національній валюті країни відрядження або у вільно конвертованій валюті. Тому добові за «закордонні» дні відрядження перерахуйте в валюту, в якій видаєте аванс, якщо валюта, в якій затверджені добові, і валюта авансу не збігаються. Причому, якщо норми добових для закордонних відряджень встановлено:
Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…
Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…
Сегодня не выходя из дома можно осуществить практически любой базовый финансовый процесс (оплатить покупки, билеты,…
ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…
Головне управління ДПС у м. Києві інформує, що у зв’язку з внесенням змін до Організаційної структури…
В умовах стрімкого розвитку технологій і глобалізації бізнесу українські компанії все частіше користуються програмними рішеннями,…