Консультації

Розмір доходів, які не оподатковуються у 2019 році

Подарунки фізособам

Відповідно до пп. 165.1.39 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Отже, негрошові подарунки в 2019 році не оподатковуються, якщо їх вартість з розрахунку на місяць становить не більш ніж 1043,25 грн (25% від 4173 грн).

Якщо вартість подарунків більша, то слід враховувати останню позицію податківців. А саме: всю суму подарунка доведеться оподатковувати ПДФО та військовим збором (ЗIР, підкатегорія 103.02).

При цьому базою оподаткування ПДФО буде вартість подарунка, збільшена на відповідний натуральний коефіцієнт (у 2019 році — 1,21951) за правилами оподаткування додаткового блага відповідно до п. 164.5 ПКУ. З метою утримання військового збору такої бази визначати не потрібно.

Військовий збір буде утримуватися з вартості подарунка без застосування натурального коефіцієнта.

Новорічні подарунки від профспілки та органів держвлади

Нагадуємо особливості оподаткування вартості святкових подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, отриманих згідно з Законом №2117 від органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських (у тому числі профспілкових) організацій та створених ними закладів освіти, охорони здоров’я і культури, що утримуються за рахунок коштіввідповідних бюджетів.

У період з 15 листопада 2018 р. до 15 січня 2019 р. вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи не включається до загального оподатковуваного доходу фізосіб-батьків, які отримали дитячі святкові подарунки від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських (у тому числі профспілкових) організацій та створених ними закладів освіти, охорони здоров’я і культури, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Дитячі святкові подарунки

Під дитячими святковими подарунками слід розуміти набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Позаяк прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня 2018 року становив 1762,00 грн, то неоподатковувана вартість дитячих святкових подарунків у 2018 році (отриманих з 15 листопада до 31 грудня) становить 140,96 грн (1762 х 8%).

У 2019 році неоподатковувана частка такого подарунка (отриманого з 1 січня до 15 січня і з 15 листопада до 31 грудня) буде більшою і становитиме 153,68 грн (1921 х 8%).

Якщо ж подарунок дорожчий, то сума перевищення оподатковується за ставкою 18% як додаткове благо з урахуванням коефіцієнта для доходів у негрошовій формі.

Утім, враховуючи роз’яснення податківців щодо подарунків від роботодавців, профспілкам варто теж отримати власні IПК стосовно цього.

Iнші виплати та відшкодування від профспілки

Відповідно до пп. 165.1.47 ПКУ, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються за рішенням професійної спілки, її об’єднання та/або організації професійної спілки, прийнятим в установленому порядку, на користь члена такої професійної спілки протягом року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ.

Отже, такі виплати та відшкодування не оподатковуватимуться у 2019 році, якщо їх розмір сукупно протягом такого року не перевищуватиме 2690,00 грн.

Вартість навчання

Відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ витрати будь-якої юридичної або фізичної особи на навчання іншої фізичної особи не включаються до оподатковуваного доходу останньої за таких умов:

— суми за навчання сплачені на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку;

— розмір неоподатковуваної суми, сплаченої за навчання, становить трикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року, за кожний місяць навчання.

Отже, у 2019 році отримати оплату за навчання від іншої особи можна буде без сплати ПДФО та ВЗ на суму 12519,00 грн за місяць.

Сума, що перевищує зазначену, підлягатиме оподаткуванню. I позаяк ідеться про негрошовий дохід — із застосуванням «натурального» коефіцієнта за п. 164.5 ПКУ (у 2018 році цей коефіцієнт, як і раніше, становитиме 1,21951).

Благодійна допомога

Про правила надання фізособам неоподатковуваної нецільової благодійної допомоги в 2018 році ми вже писали. У 2019 році ці правила не зміняться, а отже, наші поради залишатимуться актуальними.

Але сам розмір нецільової благодійної допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у 2019 році становитиме вже 2690,00 грн (у 2018 році він є меншим і становить 2470 грн).

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

3 дні ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

4 дні ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

4 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

1 місяць ago