Аналіз законодавства

Розміри штрафів за порушення трудового законодавства з 02 лютого 2020 року

31 січня Президент підписав Закон від 12.12.2019 р. №378-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)». 

1 лютого Закон був опублікований в «Голосі України» №20/2020. Відповідно з 2 лютого він набрав чинності (з дня, наступного за днем його опублікування).

Неоформлені працівники та «сіра» зарплата

Почнемо зі штрафу, який роботодавці зазвичай вважають найстрашнішим. Раніше він був у розмірі 30 мінімальних зарплат (на момент виявлення порушення) і застосовувався до роботодавця за кожного працівника:

  • якого не оформили на роботу офіційно і за всіма правилами;
  • якому платили зарплату (чи її частину) «у конверті» (тобто без сплати податків);
  • якого оформили на неповний робочий час, а насправді використовували повний.

До 2 лютого 2020 року кожне з таких порушень загрожувало штрафом у розмірі 4723 х 30 = 141 690 грн. При цьому навіть в найліберальнішій редакції Порядку проведення інспектувань цей штраф застосовувався незалежно від того, виправлено це порушення чи ні.

Що змінилося? Штраф зменшено і порядок застосування його інший.

Зараз за ці порушення  штраф становитиме 10 мінзарплат на момент виявлення порушення за кожного неоформленого працівника (у 2020 році – 47230 грн).

Проте роботодавцям-«єдинникам» І-ІІІ груп, перш ніж його застосувати, робитиметься попередження. Тобто виправити порушення можна буде без штрафу.

Та це якщо протягом 2-х років такий роботодавець більше таких порушень не скоїть (або якщо їх не виявлять)!

За вчинене порушення повторно протягом двох років з дня виявлення порушення розмір штрафу становитиме 30 мінзарплат на момент виявлення порушення за кожного працівника. Це ж правило буде стосуватися і до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ груп.

Недопущення до проведення перевірки

За недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні доведеться заплатити, як і раніше, шраф у розмірі 3-х мінзарплат (у 2020 році – 14 169 грн).

А от недопуск до перевірки з питань виявлення неоформлених працівників та зарплати «у конвертах» коштуватиме набагато менше (хоча і зараз «ціна» кусається). До змін штраф становив 100 мінзарплат (до 2 лютого 2020 року – 472 300 грн.). Тепер розмір штрафу –16 мінзарплат (у 2020 році 75 568 грн).

Порушення строків виплати зарплати

Штраф за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі  залишиться незмінним. За таке порушення на всіх роботодавців чекатиме штраф у розмірі 3-х мінзарплат (у 2020 році – 14 169 грн).

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

До змін недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці коштувало 10 мінзарплат (у 2020 році – 47230 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

З 2 лютого штраф зменшився до 2-х мінзарплат за кожного працівника (у 2020 році – 9446 грн). Поширюється він на всіх роботодавців.

Недотримання гарантій та пільг мобілізованим працівникам та строковикам

Раніше недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», каралося штрафом у розмірі 10 мінзарплат (в розмірі на момент виявлення порушення) за кожного працівника (тобто 47 230 грн).

З 2 лютого штраф  зменшено до 4-х мінзарплат (у 2020 році – 18 892 грн). А до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ групи  взагалі застосовуватиметься лише (!) попередження.

Інші порушення трудового законодавства

За попередніми  правилами за всі помилки, які було скоєно роботодавцем та щодо яких не має окремого види штрафу, слід було сплатити штраф у розмірі 1 мінзарплати (у 2020 році – 4723 грн).При цьому штраф застосовувався за всі знайдені інші порушення разом.

Розмір штрафу не змінився, але його застосовуватимуть окремо за кожне виявлене інше  порушення. А повторне вчинення протягом року з дня виявлення іншого порушення призведе до зростання штрафу. Він застосовуватиметься у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення (у 2020 році – 9446 грн).

Тобто, з одного боку, розмір штрафів, які були найбільшими, скоротили. Це, безумовно, добре.

З іншого боку, дрібних «інших» порушень у роботодавців значно більше. Помилка в кожному документі чи процедурі, прописаній в трудовому законодавстві, коштуватиме 4723 грн, а «рецидивістам» – і 9446 грн.

Отже, навіть якщо ви допустили інспекторів до перевірки, усі працівники у вас оформлені і отримують виключно «білу» зарплату, в скільки обійдеться вам така перевірка, спланувати буде важко.

Але тут «гіркі ліки» законодавці трохи підсолодили.

Новий порядок сплати штрафів

За новими правилами, у разі сплати роботодавцями 50% розміру штрафів, які нарахували внаслідок перевірки,  протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, така постанова вважається виконаною.

Пояснень, як ця норма працюватиме, наразі жодних.

На нашу думку, це виглядатиме наступним чином. Наприклад, до вас застосували штраф у розмірі 47 230 грн за неоформленого працівника. Якщо ви сплатите 50%  штрафу  протягом 10 банківських днів з дня отримання постанови, решта 50% можна буде вже не сплачувати. Таким чином, замість 47 230 грн ви сплатите лише 23 615 грн. Якщо ж ви це строк пропустите, то доведеться сплачувати штраф у повному розмірі.

Приписи замість штрафів, але не в усіх випадках

У ст. 265 КЗпП з’являється правило, яке раніше було в Порядку проведення інспектування, а потім його звідти прибрали.

Щодо деяких порушень (строків виплати зарплати, мінімальних гарантій з зарплати та гарантій мобілізованих працівників та всі види інших помилок) інспектори спочатку складатимуть припис щодо їх виправлення.

У разі виконання припису  та усунення виявлених порушень у визначені приписом строки штрафи до роботодавця застосовуватися не будуть.

Але штрафи за використання праці неоформлених працівників, виплату зарплати без сплати ЄСВ, недопуск Держпраці до перевірки та повторне вчинення інших видів помилок трудового законодавства будуть застосовуватися одночасно із винесенням припису незалежно від факту усунення виявлених при проведенні перевірки порушень.

Розміри трудових штрафів

Вид порушення

Розміри штрафів

До 2 лютого

Після 2 лютого

Неоформлені працівники та зарплата у «конвертах»

30 мінзарплат за кожного працівника (у 2020 році 141 690 грн)

10 мінзарплат (у 2020 році 47 230 грн) за перше порушення, а для «єдинників» І-ІІІ груп – попередження;

30 мінзарплат (141 690 грн) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – за повторне протягом двох років з дня виявлення порушення

 

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

3 мінзарплати ( у 2020 році – 14 169 грн)

3 мінзарплати ( у 2020 році – 14 169 грн)

Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених працівників та зарплати «у конвертах»

100 мінзарплат (у 2020 році 472 300 грн)

16 мінзарплат (у 2020 році -75 568 грн)

Порушення строків виплати зарплати

3 мінзарплати ( у 2020 році – 14 169 грн)

3 мінзарплати ( у 2020 році – 14 169 грн)

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

10 мінзарплат (у 2020 році – 47230 грн) за кожного працівника

2 мінзарплати ( у 2020 році – 9446 грн) за кожного працівника

Недотримання гарантій та пільг мобілізованим працівникам та строковикам

10 мінзарплат (у 2020 році – 47230 грн) за кожного працівника

4 мінзарплати (у 2020 році – 18 892 грн) за кожного працівника

А до роботодавців-«єдинників» І-ІІІ групи застосовуватиметься лише попередження.

Інші порушення трудового законодавства

1 мінзарплата ( у 2020 році – 4723 грн) за всі види помилок

1 мінзарплата за кожне порушення (у 2020 році – 4723 грн);

2 мінзарплати ( у 2020 році – 9446 грн) за повторне порушення протягом року з дня виявлення порушення 

Що зі «старими» порушеннями?

Зауважимо, що Законом №378 не встановлено окремих «перехідних» норм щодо початку застосування нових видів штрафів.

Отже, штрафи за перевірками, які будуть проведені після 2 лютого 2020 року  (і навіть ті, які почались раніше, але на цю дату ще не закінчилися) будуть застосовуватися в нових розмірах та за новими правилами.

Зверніть увагу! З 1 лютого – початок масових перевірок з легалізації праці

Держпраці та ДПС за дорученням Гончарука проводили посилену роз’яснювальну роботу щодо офіційного працевлаштування з СГ, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, тимчасового розміщування та організації харчування. А з 1 лютого розпочинаються масові перевірки щодо виявлення неоформлених працівників у зазначених роботодавців. 

Нагадуємо, що з 31 грудня 2019 року інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби приходити  на  будь-яке  підприємство,  яке підлягає інспекції.

Під час проведення інспекційних відвідувань інспектори матимуть право (з урахуванням вимог законодавства про охорону праці) проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця. 

Які документи повинен надати інспектор та де має внести запис під час інспекційного відвідування?

Інспектор праці повинен пред’явити об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі:

  • своє службове посвідчення. Фактично у того, кого перевірятимуть, залишилось право перевіряти в інспектора праці наявність службового посвідчення і в разі його відсутності не допускати до проведення інспекційного відвідування. Отже, якщо до вас завітав інспектор праці з метою проведення інспекційного відвідування, ви маєте право перевірити достовірність повноважень посадової особи на сайті Держпраці.
  • лише перед підписанням акта інспекційного відвідування інспектор з праці повинен надати копію направлення на проведення інспекційного відвідування.
Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Где заказать высокие кроссовки от adidas?

Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…

4 дні ago

Малий, середній та великий бізнес: які види підприємств існують в Україні?

Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…

5 днів ago

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

4 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

4 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

1 місяць ago