Категорія: Консультації

Штраф за порушення порядку виплати заробітної плати може бути в розмірі однієї або трьох мінімальних зарплат, але не 30 мінімальних зарплат за кожного працівника

Неоднозначність позиції органів Держпраці в частині застосування тих чи інших заходів відповідальності до роботодавців за порушення порядку виплати заробітної плати викликала необхідність звернутися за відповідними роз’ясненнями до Департаменту з питань праці Держпраці.

Наші колеги із редакції журналу  “Аверс-Бухгалтерія” провели роботу по з’ясуванню чи правомірно роботодавців лякають великими штрафами за порушення порядку виплати зарплати. Результати виявились дуже несподіваними.

У відповідь на звернення редакції журналу “Аверс-Бухгалтерія”, Державна служба України з питань праці в листі від 26.07.2018 р № 5892/4 / 4.3-ДП-18 роз’яснює, що:

в разі порушення термінів виплати заробітної плати не більше ніж за один місяць застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Причому така відповідальність до роботодавця застосовується в зазначеному розмірі незалежно від періодичності (1-2 або більше разів на рік) здійснення такого порушення;
при порушенні термінів виплати заробітної плати більш ніж за один місяць – застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі трьох мінімальних заробітних плат;
при виплаті заробітної плати один раз на місяць (тобто аванс працівникам не сплачується) роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Крім того, в листі йдеться, що при одночасній виплаті працівникам заробітної плати та компенсації за втрачену частину заробітної плати в зв’язку з затримкою термінів її виплати роботодавець не звільняється від відповідальності за несвоєчасну та не в повному обсязі виплату заробітної плати, передбачену ст. 265 КЗпП.

Звертаємо увагу на те, що зазначені штрафні санкції застосовуються за факт правопорушення, тобто в одноразовому розмірі, але не за кожного працівника, щодо якого були порушені терміни виплати заробітної плати.

Нагадаємо, що штрафні санкції ст. 265 КЗпП за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення встановлені виключно за такі правопорушення:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, і виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податків – в 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого здійснений про порушення;
  • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – в 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
  • недотримання встановлених законом гарантій і пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, – у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Подключение домашнего интернета: как выбрать надежный и стабильный вариант

Сегодня стабильное интернет-соединение — это не просто удобство, а необходимый элемент комфортной жизни. Онлайн-обучение или…

4 дні ago

Локальний бізнес vs великі мережі: чому варто підтримувати місцеві компанії?

Сьогодні споживачі мають широкий вибір між покупками у великих міжнародних мережах та підтримкою локальних підприємств.…

1 тиждень ago

Коли можна не подавати додаток 1 до єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

ДПС в Івано-Франківській області розповідає, що форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків…

2 тижні ago

Чи треба індексувати зарплату у лютому 2025 року?

Нагадаємо, що стаття 34 Держбюджету-2025 містить три ключові положення: •Індекс споживчих цін для індексації грошових…

3 тижні ago

Які правила надання відстрочки для студентів та викладачів?

Міноборони розповідає, що надання відстрочки здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, інтернів і докторантів, а також…

4 тижні ago

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

1 місяць ago