Касаційний господарський суд в складі Верховного Суду в постанові від 17 січня 2018 у справі № 910/11316/17 за позовом до «Укрнафти» про стягнення заборгованості по дивідендах прийшов до висновку, що виплата дивідендів є грошовим зобов’язанням і в разі його порушення застосовується відповідальність, передбачена ст. 625 ЦКУ
Стаття 625. Відповідальність за порушення грошового зобов’язання
1. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
2. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зокрема у постанові зазначено:
…грошове зобов’язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, а й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством, зокрема, й факту прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.
Таким чином, правовідносини, в яких товариство у разі прийняття рішення загальними зборами про виплату акціонеру дивідендів, зобов’язане здійснити таку виплату, є грошовим зобов’язанням, а тому суди правомірно застосували до цих правовідносин положення ст. 625 ЦК України.
Суд визнав необґрунтованими доводи Товариства про те, що право на отримання дивідендів повинно бути реалізовано акціонером, а зобов’язання емітента з виплати частки прибутку (дивідендів) акціонеру виникає при реалізації акціонером наданого права, з огляду на те, що акціонери не зобов’язані звертатися до товариства з заявою про виплату дивідендів, оскільки положеннями чинного законодавства такого обов’язку не встановлено.
У постанові зазначено, зважаючи на положення ЦКУ, ГКУ, законів «Про акціонерні товариства», «Про господарські товариства» та прийнятого Товариством рішення про виплату дивідендів, у останнього виникло зобов’язання зі сплати грошових коштів – виплата дивідендів, а отже, зобов’язання зі сплати дивідендів є грошовим зобов’язанням. З огляду на норми ЦКУ грошове зобов’язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, а й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством.
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…