Головна » Бухгалтеру » Кадровий облік » Сумісник — основний працівник: особливості переоформлення
Кадровий облік

Сумісник — основний працівник: особливості переоформлення

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

У підприємця працює працівник-сумісник. Він планує звільнитися з основного місця роботи й працювати тільки в підприємця. Як це правильно оформити? Чи можна оформити це як переведення із сумісництва на основну роботу?

Перевести працівника із сумісництва на основну роботу не можна. У цьому разі потрібно оформити звільнення та прийняття, тобто розірвати трудовий договір за сумісництвом та укласти трудовий договір як з основним працівником. Чому неможливе переведення? Річ у тім, що його оформляють під час переведення працівника з однієї посади на іншу в межах одного роботодавця (ст. 32 КЗпП). Але в нашій ситуації роботодавці різні.

Законодавство не містить норм, що дозволяють за допомогою оформлення переведення трансформувати трудовий договір про роботу за сумісництвом в трудовий договір за основним місцем роботи. Це абсолютно різні види договорів.

Якщо працівник залишається працювати на тій самій посаді — це не є переведенням. Як зазначається в листі Мінсоцполітики від 14.06.2016 р. № 121/06/187-16 у цьому разі треба звільнити працівника з посади за сумісництвом.

Отож якими будуть дії підприємця? В ідеалі треба оформити звільнення на роботі за сумісництвом у день звільнення працівника з основної роботи. Це потрібно для того, щоб оформити його як основного працівника з наступного робочого дня. Для цього працівник має подати підприємцеві заяву про звільнення. На підставі її підприємець підготує розпорядження про звільнення.

Оскільки відбувається процес звільнення, варто пам’ятати, що в день звільнення з працівником треба провести остаточний розрахунок. Тобто крім зарплати за відпрацьований час виплатити компенсацію за дні невикористаної відпустки (якщо вони є).

Для оформлення працівника на основне місце роботи підприємець повинен дотримуватися вимог ст. 24 КЗпП, а саме: працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням, та повідомлення ДФС про прийняття на роботу. Порядок повідомлення ДФС визначено постановою КМУ від 17.06.2015 р. № 413.

Отже, для оформлення на основне місце роботи працівник має подати заяву, а підприємець підготувати розпорядження про прийняття на роботу, оформити новий трудовий договір і подати повідомлення до ДФС.

Нагадаємо, що таке повідомлення подається як на основних працівників, так і на тих, хто працює за сумісництвом. У графі 4 форми повідомлення зазначається категорія особи:

  • 1 — для найманих працівників із трудовою книжкою (тобто для основних працівників);
  • 2 — для працівників без трудової книжки (тобто для сумісників).

Також у формі повідомлення проставляються дата й номер розпорядження про прийняття на роботу (графи 7 та 8), а також дата початку роботи (графа 9).

Що стосується трудової книжки, то в день звільнення з основного місця роботи в ній робиться запис про звільнення. Підприємець під час оформлення працівника на основне місце повинен зробити в ній запис про прий­няття на роботу й відобразити реквізити розпорядження. Зауважимо, що трудові книжки працівників, які працюють у ФОП, зберігаються безпосередньо в самих працівників (п. 2.21-1 Інструкції, затвердженої наказом Мін’юсту, Мінпраці, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58). Тож після внесення запису про прийняття на роботу підприємець повинен віддати трудову книжку працівникові на зберігання.

Отже, процедура переоформлення складається з таких етапів:

  1. Звільнення з посади за сумісництвом:
    • заява про звільнення,
    • розпорядження про звільнення,
    • остаточний розрахунок.
  2. Оформлення на основну посаду:
    • заява про прийняття на роботу,
    • розпорядження про прийняття на роботу,
    • трудовий договір;
    • повідомлення ДФС про прий­няття на роботу;
    • унесення запису до трудової книжки.

Отже, щоб переоформити працівника із сумісництва на основну роботу, підприємець має спочатку звільнити його з роботи за сумісництвом, а потім оформити з ним трудовий договір як з основним працівником.

Вікторія Лобода


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка