Категорія: Консультації

Труднощі заповнення Додатку 5 з ЄСВ для ФОП

Початок року час подачі річної звітності, особливий час для ФОП. А особливий він в цьому році іще і тому, що зявились нові форми звіту з ЄСВ для всіх, але складений він із помилками тільки для ФОП. Наші колеги з ресурсу Бухгалтер 911 вже переймалися вирішенням даного питання.

Наказом Мінфіну  від 15.05.2018 р. № 511  затверджено форми звітності з єдиного внеску, у т.ч. і для фізичних осіб-підприємців (Додаток 5). Однак, затверджена форма містить низку помилок, внаслідок чого неможливо заповнити Додатка 5 вірно, у відповідності до законодавства та реєстраційних даних.

Не все досконало вдалося законодавцям реалізувати у формах звітності та врахувати всі нюанси. Тому, наразі, Додаток 5 для ФОП потребують доопрацювання.

Помилка 1: В Таблиці 1, якщо заповнювати відповідно до форми, то графа 6 визначена як «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 3 х графа 4)», а значення графи 5 «Розмір єдиного внеску» взагалі не враховується. Насправді графа 6 = графа 4 х графа 5 (а не «графа 3 х графа 4», як зазначено на бланку).


Помилка 2: У рядку 6 титульного листа Додатку 5 можливо заповнити лише один період знаходження на загальної системі оподаткування (ЗСО).

Але, якщо на загальній системі ФОП був більше одного разу (наприклад, після держреєстрації ФОП обрав ЄП групи 2, внаслідок чого «перед» ЄП є період на ЗСО, а потім з ЄП ФОП знову перейшов на загальну систему оподаткування), – титульний лист неможливо заповнити вірно.

Приклад: В 2018 р. ФОП був на загальній системі оподаткування у наступні періоди:

  • З 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. (І, ІІ квартали), та з 01.10.2018 р. по 31.12.2018 р. (IV квартал).
  • З 01.07.2018 р. по 30.09.2018 р. (ІІІ квартал) ФОП був на спрощеної системі оподаткування 2 група.

Саме тому, ця форма потребує негайних змін (до кінця цього року), або Мінфін має видати наказ про затвердження узагальнюючої консультації, щодо порядку заповнення форми звітності (Додаток 5 по єдиному внеску).

З цього приводу наші колеги звернулись із зверненнями до Мінфіну та ДФСУ.

У відповідь на запит, від ДФСУ було отримано індивідуальну податкову консультацію від 24.10.2018 р. № 4530/ІПК/15-32-13-01-10 в якій фіскали підтвердили, що формула для розрахунку ЄСВ у назві графи 6 таблиці 1 наведено з помилкою та радять цю помилку ігнорувати як таку, що не відповідає вимогам Закону № 2464-VІ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Зазначений показник слід розраховувати за формулою: гр.4 х гр.5 / 100.

З приводу заповнення періоду перебування на загальній системі оподаткування, у випадку, який вказано в Прикладі, коли «перед» ЄП є період на ЗСО, а потім з ЄП ФОП знову перейшов на загальну систему оподаткування, рядок 6 титульного листа податківці радять заповнювати наступним чином:

  • у комірці “ФО – на загальній системі оподаткування” зазначити період перебування на загальній системі оподаткування з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року.
  • у комірці “ФО – на спрощеній системі оподаткування” зазначити період перебування на спрощеній системі оподаткування з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року.

Крім того, колегами вже отримано відповідь від Мінфіну, що його звернення направлено до ДФС для прийняття рішення щодо підготовки пропозицій відповідно до наказу від 27.09.2017 р. № 811 “Про затвердження Порядку надання узагальнюючих податкових консультацій” або підготовки відповіді заявнику. Наразі відповідь ДФСУ не надала.

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

2 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

2 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

2 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

3 тижні ago

Актуальні запитання – відповіді щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA)

Одеська ДПС надала відповіді на запитання щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). 1. Яким чином визначати…

3 тижні ago

Нюанси заповнення заголовної частини ПН на постачання товарів працівникам

У разі здійснення операцій з постачання товарів у рахунок оплати праці працівників у рядку «Індивідуальний…

3 тижні ago