Трудовий та цивільно-правовий договори
Фізособи заробляють собі на життя працею, яку вони вільно обирають. По-перше, вони можуть бути працівниками, діючи на підставі трудового договору із зарахуванням у штат підприємства й одержуючи пакет відповідних соціальних гарантій. По-друге, вони вправі трудитися згідно з укладеним цивільно-правовим договором, як правило, підряду чи про надання послуг, з набуттям фізособою статусу підрядника чи виконавця.
Аби одразу зняти непорозуміння, спочатку визначимося з термінологією. Це особливо важливо, коли посадовець, себто директор, кадровик та/або бухгалтер, не стикається постійно з відповідним юридичним назівництвом, тож у суєті робочих буднів може допустити помилку. Не секрет, що трудові (передусім строкові) договори нерідко на практиці плутають із цивільно-правовими, а це призводить до непорозумінь щодо їх оплати, надання пільг, сплати обов язкових платежів тощо.
Отже, за трудовим договором працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а протилежна сторона, себто роботодавець, зобов’язується виплачувати працівнику зарплату й забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором й угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП).
У свою чергу, цивільно-правовий договір базується на нормах ЦКУ. Його ст. 837 величаєдоговором підряду ч правочин, за яким одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу. За договором про надання послуг й одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦКУ).
Зверніть також увагу, що підряд і послуги — .у зовсім не одне й те саме, хоча на практиці бува- Йоидл ють змішані договори, що містять ознаки одночасно двох цих зобов’язань.Так, характерними рисами послуг будуть:
- відсутність результату майнового характеру;
- синхронність надання та отримання, вживаність послуги при її наданні.
У свою чергу, предметом підрядних відносин можуть бути як річ, що створюється, так і обробка, переробка, ремонт уже існуючої речі. Говорячи про підряд, у підсумку, як правило, отримаємо конкретний кінцевий результат, виражений у певній матеріальній формі, а у випадку з послугою замовник отримає від виконавця не сам результат, тобто річ чи майно, а певні дії, адже результат від надання послуг часто просто не має матеріальної форми.
Скажімо, будівництво огорожі, виготовлення меблів чи капітальний ремонт — це підряд чистої води. А от юридичні консультації чи бухгалтерський супровід роботи підприємства — це вже послуги, якщо їх виконує не штатний працівник. Звісно, ви можете запитати, як бути в останньому випадку з відповідними результатами, такими як підготований позов чи складена звітність. Однак це лише супровідний наслідок наданих послуг. Останні ж невіддільні від джерела й отримувача: їх надав юрист чи бухгалтер, і на момент винесення суддею рішення або подачі декларацій до податкової вони вже спожиті замовником.
На практиці поширені й інші назви на означення угод між підприємством та найнятою ним фізособою. Скажімо, вживають термін » договір про виконання робіт». Ним можуть окреслювати правовідносини як підряду, так і надання послуг, усе залежить від умов конкретного правочину, передусім того, на який результат очікують сторони: отримання певних регулярних чи періодичних дій (це послуги) або ж на один остаточний результат матеріального характеру чи зафіксований на фізичному носії (це підряд).За цивільно-правовим договором оплачують не перманентний процес праці, а реальні результати. їх визначають заздалегідь у договорі та оцінюють після закінчення роботи.
Також нерідко говорять про укладення т.зв. трудової угоди, маскуючи під цим висловом нерідко доволі суперечливий коктейль, у якому одночасно наявні ознаки як трудової угоди, так і цивільно-правового договору. Відповідно, класифікація такої домовленості залежить від того, чиї параметри переважать у ній та виступатимуть ключовими. Аби уникнути непорозумінь, варто взагалі не вживати вказаного терміна, тим більше, намагаючись замаскувати трудові правовідносини під передбачені нормами ЦКУ.
НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, УКЛАДАЮЧИ ДОГОВІР ІЗ ФІЗОСОБОЮ
Як бачите, наявні доволі багато умов та обмовок, від яких залежить статус угоди сторін. Радимо при укладенні договору, аби не помилитися з його характером, визначитися передусім щодо таких параметрів:
Яка мета укладеного договору, тобто що саме підприємство очікує від фізособи? Так, працівник за трудовим договором систематично виконує обов’язки, покладені на нього правилами внутрішнього трудового розпорядку юрособи та окремою посадовою інструкцією. А от від виконавця чи підрядника підприємству потрібен конкретний результат на певну дату, і нерідко замовника не хвилює, як саме й коли фізособа займеться цим.
Якою буде оплата дій фізособи на користь юрособи, чи буде вона регулярною або одноразовою, а також як впливатиме результат указаних дій на її розмір і виплату? Адже за трудовим договором працівник отримує свою зарплату регулярно й із урахуванням вимог законодавства щодо її нарахування та індексації. При цивільних правовідносинах замовник також заплатить фізособі за виконані роботи, надані послуги. Однак, як правило, наприкінці виконання договору, часом — поетапно, але в будь-якому разі — не з тою періодичністю, якою керується роботодавець, виплачуючи зарплату своєму співробітнику. Якими взаємними правами та обов’язками наділяються сторони, які важелі впливу вони мають один на одного, чи може одна сторона притягнути іншу до певної відповідальності та як саме? Скажімо, притягнення фізособи до дисциплінарної відповідальності на підставі КЗпП свідчить про трудовий договір. А от передбачені в угоді санкції у вигляді штрафів, неустойки, пені відверто говорять про цивільно-правовий характер взаємин.
Чи матиме фізособа право користуватися пільгами, закріпленими у КЗпП, зокрема на відпустку та оплату тимчасової непрацездатності? Якщо так, то це стовідсоткова ознака трудових правовідносин. А відсутність таких соціальних гарантій говорить нам про цивільно-правовий договір, який базується на принципі «гроші взамін на результат» без реверансів щодо відпочинку чи хвороби виконавця (підрядника). ГШфаШ°ЯЇ?© Яким буде документальне оформлення взаємин сторін? При трудових правовідносинах не обійтися без наказу про прийняття на роботу й запису в трудовій книжці фізособи. Ну а для цивільних правовідносин характерне підписання актів приймання-передачі чи про виконані роботи, можливе складання кошторису чи графіку надання послуг тощо.
Якщо й після відповіді на ці базові питання у вас іще гніздяться сумніви, перейдіть до детального аналізу запланованих правовідносин. Аби було легше зорієнтуватися, ми підготували для вас розгорнуту шпаргалку «Трудовий та цивільно-правовий договори: відмінності під мікроскопом» У ній ми, традиційно захищаючи інтереси своїх читачів, назвемо принципові розбіжності між героями нашої розмови — трудовим договором, договорами підряду та надання послуг.
ОБИРАЄМО МІЖ ТРУДОВИМ І ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИМ ДОГОВОРАМИ
Як ви бачите, трудовий і цивільно-правовий договори — абсолютно різні речі. Отже, попередній та ретельний аналіз запланованих відносин між фізособою та підприємством дозволить останньому прийняти правильне рішення щодо їх оформлення. Це, у свою чергу, гарантує захист від претензій контролюючих органів, передусім представників Державної фіскальної служби, які згідно з пп.пп. 75.1.2,75.1.3 ПКУ та ст. 259 КЗпП управі цікавитися правильністю оформлення трудових правовідносин.
Якщо відносини між тим, хто виконує роботу, і тим, для кого її роблять, носять ознаки трудових, такий договір, упевнені, визнають трудовим, навіть коли під час підписання сторони назвали його договором підряду (договором про надання послуг). І навпаки — нехай папір, підписаний сторонами, і зветься «Трудова угода», «Угода про співпрацю» абощо, визнання його в статусі цивільно-правового договору не уникнути, якщо при його укладенні орієнтувалися на дороговкази ЦКУ а не КЗпП. Тим паче що в разі спору будь суд виходитиме із суті правовідносин, а не їх формального оформлення. Тут геть як у людських відносинах — зустрічають по одежині, проводжають за розумом, себто змістом. Щоправда, у другому випадку малоймовірно, що контролери пред’являтимуть до сторін такого договору претензії.
Тож будьте пильні. Скажімо, вам потрібна фізособа, яка відремонтує ваш верстат чи виготовить для вашого офісу шафу, і ви точно знаєте, де та яке обладнання чи меблі знаходяться, чиї будуть матеріали й запчастини, коли слід приступити до роботи й коли її закінчити. Тоді сміливо укладайте договір підряду, результат якого приймете за актом приймання-передачі виконаних робіт. Якщо вам украй необхідна людина, котра одноразово чи періодично надаватиме вашому підприємству послуги з прибирання, юридичні консультації й т.п., то ви на порозі укладення договору про надання послуг.
А ось коли шукаєте того, хто постійно (регулярно) ремонтуватиме та налагоджуватиме ваші ливарні машини, виготовлятиме для вас меблі або прибиратиме в офісі, надаватиме юрпослуги протягом визначеного внутрішньою нормативкою підприємства часу, підкорятиметься вам як працівник (із перспективою застосування як доган, так і заохочень), — з таким фахівцем потрібно укладати лише трудовий договір. Тож за вказаних умов підприємству слід приймати фізосіб на роботу за посадами «налагоджувальник ливарних машин»,» столяр»,» прибиральник службових приміщень» та «юрисконсульт» відповідно.
Звісно ж, виникає питання: що не варто писати в цивільно-правовому договорі, аби його не визнали де-факто трудовим. Дамо вам три ключові поради. Стережіться закріплення в угоді підпорядкування фізособи керівнику підприємства, правилам внутрішнього трудового розпорядку та іншим нормативам підприємства та не встановлюйте часового відрізку виконання роботи (надання послуг), на кшталт із понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00. Переконайтеся, що формулювання стосовно оплати, яка впаде в кишеню фізособи, не відповідає ознакам зарплати працівника, а прописана в дусі норм ЦКУ. Відповідальність сторін, передбачена правилами укладеного договору, повинна мати цивільно-правовий характер і аж ніяк не передбачати застосування доган чи звільнення.
Безумовно, слід подбати й про належну супровідну документацію: найнята за цивільно-правовим договором фізособа не може мати запис у трудовій книжці про роботу на цьому підприємстві, її не вводять у штат, її роботу не табелюють тощо.
Зокрема, якщо контролери в цивільно-правовому договорі з фізособою побачать трудовий договір, то:
1) роботодавець ризикує сплатити фінсанкцію у вигляді штрафу в розмірі:
30 мінзарплат (наразі — 36540 грн);
2) до керівника підприємства можуть застосувати адмінвідповідальність, яка йому виллється в чималеньку суму штрафу — від 8500 до 17000 грн.
ВИСНОВОК: нехтування відмінностями між трудовим і цивільно-правовим договорами, плутанина в укладених підприємством угодах із фізособами призведуть у результаті до застосування санкцій до роботодавця, а цілком імовірно — і до його посадовців.