На засіданні Уряду 13 вересня було затверджено проєкт Держбюджету на 2025 рік.
14 вересня цей законопроєкт був зареєстрований у ВРУ під №12000. Завантажити текст можна за посиланням>>>
Зауважимо, що МЗП становитиме з 1 січня 8000 грн, а прожитковий мінімум для працездатних осіб – 3028 грн.
Але в цій новині ми зупинимося на змінах, які законопроєкт про Держбюджет внесе до Закону про ЄСВ.
Їх всього дві, але вони важливі.
Максимальна база для сплати ЄСВ в 2025 році
Влада вирішила збільшити на 2025 рік розмір максимальної бази для нарахування ЄСВ. У 2025 році вона становитиме 20 мінімальних зарплат. Це передбачено ст. 40 проєкту Закону про Держбюджет. А прикінцевими положеннями законопроєкту передбачено зупинення визначення максимальної величини, яку затверджено пп. 4 п. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ.
Нагадаємо, що зараз максимальна місячна сума доходу фізособи для нарахування ЄСВ – це вже згадані нами вище 15 мінімальних зарплат. Тож за старими правилами з 1 січня 2025 року вона становила б 120000 грн. За новими – буде становити 160000 грн, тобто буде на 40 тисяч грн більше!
Нові правила визначення максимальної величини впливатимуть як на роботодавців, так й на ФОПів при сплаті ЄСВ за себе.
Тобто всі роботодавці будуть нараховувати ЄСВ на зарплату своїх працівників незалежно від ставки ЄСВ. Так, ці зміни стосуються як тих працівників, яким встановлено ставку 22%, так і для працівників з інвалідністю.
А як зміниться база нарахування ЄСВ для ФОП?
Нагадаємо, що за Законом про ЄСВ фізособи-«єдинники» мають сплачувати ЄСВ, не менший від мінімального внеску. Але самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Це передбачено п. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ. Ставка ЄСВ для ФОПів становить 22%.
Тобто для них з січня 2025 року мінімальна місячна сума ЄСВ становитиме 1760 грн, а максимальна – 35200 грн.
Для фізосіб-«загальників» та самозайнятих осіб діє окреме правило. Вони нараховують ЄСВ на суму доходу отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Звісно, що ЄСВ слід нараховувати у межах максимальної величини. А у разі відсутності доходу вони мають право за самостійним рішенням сплачувати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний. Це передбачено п. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Про це розповідали податківці тут.
Зміни щодо сплати ЄСВ ФОПами
Нагадаємо, що зараз за нормами п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ ФОПи-«єдинники» (так само як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Згідно з Законом про ЄСВ платники, які користуються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Проте це не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ у декларації з метою отримання страхового стажу.
Що зміниться з 1 січня?
Згідно з п. 3 прикінцевих положень проєкту Держбюджету-2025 п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачено зупинити дію на 2025 рік щодо цієї пільги для ФОПів.
Отже, загальної пільги, яка б звільняла всіх ФОП від сплати ЄСВ на час війни, у 2025 році не буде. Проте деякі пільги залишаються.
Хто з ФОПів звільнятиметься від сплати ЄСВ у 2025 році?
ФОПи з ТОТ. У 2025 році продовжуватиме діяти норма п. 9-3 Розділу VIII Закону про ЄСВ. За нею платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених статтею 6 Закону.
Тобто щодо ФОПів, які знаходяться на ТОТ, продовжують діяти правила щодо несплати та незвітування з ЄСВ у 2025 році.
ФОПи-«загальники» без оподаткованого доходу. З 1 січня 2021 року ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто якщо ФОПом не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період.
ФОПи-основні працівники. Якщо ФОПи (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але меншому від мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому від мінімального внеску (а не різниці)! Про це наголошує ДПС ось тут.
Тобто такі ФОПи будуть платити за січень 2025 року не менше ніж 1760 грн, в разі, якщо роботодавець не сплатить за них ЄСВ хоча б в такому мінімальному розмірі.
Чи зможуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ?
Тобто обов’язку платити ЄСВ у таких ФОПів не буде. А добровільно додатково сплачувати можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає.
ФОП-«незалежник»
З 1 січня 2021 року якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність і статусу ФОПа не має, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.
ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю
Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.