Головна » Юристу » Юридичні консультації » У вас народилася дитина. Коли і що треба зробити для її реєстрації?
Юридичні консультації

У вас народилася дитина. Коли і що треба зробити для її реєстрації?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Коли, де і як зареєструвати дитину?

Новоспеченим батькам, зазвичай, в останню чергу хочеться думати про формальності. Однак, доводиться.

На сьогоднішній день у народі часто вживається слово «прописка», яке формально замінює поняття «реєстрації», однак, відразу хочу проінформувати, що з 2001 року інститут прописки ліквідований, а є поняття «реєстрація».

Протягом місяця після появи на світ дитини необхідно зареєструвати факт її народження в органах реєстрації актів цивільного стану з двох основних причин: по-перше, батьків можуть притягти до адміністративної відповідальності і оштрафувати, а по-друге, без свідоцтва про народження неможливо оформити допомогу, призначену за народження малюка державою.

Результатом реєстрації дитини є отримання ним свого першого документа — свідоцтва про народження. Саме цей документ буде засвідчувати особистість малюка до тих пір, поки він не отримає свій перший «дорослий» паспорт. У свідоцтво про народження вписуються основні дані про Вашого сина чи дочку.

Тож, з’ясуймо, хто і куди повинен звернутися, які документи надати і які труднощі можуть виникати в процесі реєстрації новонародженого.

Де реєструють новонароджених?

Чинне законодавство дозволяє зареєструвати дитину в органах реєстрації актів цивільного стану за місцем її народження, що підтверджується довідкою медичної установи, або за місцем проживання її батьків (чи одного з них), яке визначається за пропискою у паспорті. Перед тим, як подавати документи на реєстрацію дитини, потрібно визначитися з ім’ям, прізвищем та по батькові дитини.

За загальним правилом, якщо дитина народилася у зареєстрованому шлюбі, дружина записується матір’ю, а чоловік батьком. Однак, життя складається у всіх по-різному. Тож, існують винятки:

  • якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, досить спільної заяви матері та батька про визнання батьківства;
  • наявність спільної заяви подружжя про те, що законний чоловік не є батьком, і одночасно заяви матері та біологічного батька дитини про визнання батьківства (тоді батьком дитини буде записаний біологічний батько).
  • якщо судом встановлено режим окремого проживання подружжя, дитина, народжена після 10 місяців такого проживання, не вважається дитиною чоловіка;
  • якщо дитина народилася до 10 місяців від дня розірвання шлюбу, батьками записуються колишнє подружжя. Однак якщо протягом 10 місяців після розлучення мати дитини вийшла заміж, батьком дитини визнається новий чоловік.

При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків або рішення суду, запис про батька дитини у книзі державної реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою

Перелік документів необхідних для реєстрації народження дитини, до органу РАЦС:

  • письмова заява обох батьків або одного з них, або інших родичів, якщо батьки не можуть з’явитися самі;
  • паспорт чи інший документи, що засвідчує особу батьків;
  • паспорт або документ, що засвідчує особу заявника (якщо заяву подають не батьки дитини);
  • документ, на підставі якого вносяться дані про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява батьків, заява матері);
  • свідоцтво про шлюб, якщо в медичних документах вказане дівоче прізвище, або мати дитини не встигла обміняти паспорт після вступу в шлюб;
  • у разі народження дитини жінкою, якій в організм перенесли ембріон, зачатий подружжям з використанням допоміжних репродуктивних технологій, — спільна заява подружжя, що дало згоду на таке перенесення, заява жінки, яка згідна з тим, що батьками дитини будуть записані подружжя з нотаріально завіреним підписом, довідка про генетичну спорідненість батьків з дитиною;
  • медичний документ про народження дитини.

Якщо малюк з’явився на світ у медичному закладі, то тут все просто: для реєстрації подається медичне свідоцтво про його народження. Однак багато матерів сьогодні вирішують народжувати вдома. У такому разі державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, також потрібно буде подати заяви двох свідків, присутніх при пологах удома.

Якщо дитина народилася закордоном, проте, в країні народження її не реєстрували, вам потрібно подати медичний документ про народження, виданий компетентним органом країни, де народилась дитина (легалізований відповідним чином).

І лише за умови, що батьки не мають жодного з вищенаведених документів про народження дитини, реєстрація новонародженого здійснюється на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини цією жінкою.

Державна допомога при народженні дитини.

Допомога при народженні дитини виплачується одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною. Звернутися за нею необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, (інакше допомогу не призначать) до відділу соціального захисту населення за місцем реєстрації народження дитини.

Тут варто зазначити, що діти, народжені до 30 червня 2014 року, отримують допомогу у розмірі, встановленому на дату народження дитини (на першу дитину — 30 960,00 грн., на другу — 61 920,00 грн., на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2014 цієї категорії дітей не торкаються. Розмір раніше призначеної допомоги не переглядатиметься;

В свою чергу, діти, народжені з 01 липня 2014 року, отримують допомогу при народженні у розмірі 41 280,00 грн., в незалежності від кількості народжених дітей. Як і раніше, одразу всю суму батьки не отримуватимуть. Виплата буде здійснюватись одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги (30960 гривень) буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 гривень щомісяця. У такому ж розмірі виплачуватиметься допомога при усиновленні дитини.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги:

  • заяву, що складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини;
  • копію паспорта та ідентифікаційного коду заявника;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • копію рішення про усиновлення, опіки – подають лише опікуни.

І наостанок варто згадати про такі важливі речі, як прізвище, ім’я та по батькові дитини.

Якщо у батьків спільне прізвище, воно надається і дитині. А якщо прізвища різні, за згодою батьків дитина отримує або прізвище одного з батьків, або подвійне. Якщо ж батьки не можуть знайти спільне рішення, суперечку може розв’язати суд.

Те саме стосується і імені дитини. Цікаво, що малечі можуть надати не більше двох власних імен, якщо інше не передбачено звичаями національної меншини, до якого належать батьки. Суперечку щодо імені також може вирішити суд.

По батькові дитини утворюється від імені батька. Якщо батько має подвійне ім’я, по батькові утворюється від одного з імен на вибір батька. На прохання батьків по батькові може бути утворено відповідно до їхніх національних традицій або не надаватися взагалі.

І пам’ятайте: свідоцтво про народження – це перший документ, виданий на ім’я дитини, на основі якого видаються інші документи протягом всього його життя, тому дуже важливо підійти до цього питання з усією серйозністю, уважністю і відповідальністю, оскільки навіть незначні помилки в документах або актових записах при народженні дитини тягнуть за собою значні витрати часу та коштів на їх виправлення в майбутньому. Тож, не ускладніть майбутнє життя собі і своєму нащадку.

Автор консультації: адвокат Олена Копанчук

Джерело матеріалу: Інтернет-Ресурс “Протокол”


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки