Даріус Фору – підприємець, автор та інвестор. Його поради щодо оптимізації життя та роботи публікують в Time, NBC, Observer та інших виданнях.
На Medium вийшла колонка Даріуса про уроки, які він виніс для себе за 10 років підприємництва. Наприклад, він пише що підприємці працюють завжди та не мають робочого дня з 9 до 17, або пояснює, чому для бізнесмена дуже важлива підтримка родини.
Задля збереження авторського стилю і кращого сприйняття деталей історії ми публікуємо її від першої особи, від лиця Даріуса Фору – так, як в оригінальному тексті.
Деякий час тому я натрапив на пост у Twitter з переліком жорстких порад щодо написання текстів. Я подумав: «Я міг би написати щось подібне про підприємництво».
Побудова бізнесу – це важка праця. За даними компанії Fundera, 70% малих підприємств зазнають краху на 10-му році свого існування.
Коли я розпочинав свій перший бізнес у 2010 році, мені пощастило працювати з моїм батьком та одним з його бізнес-наставників. Мені не довелося багато чого з’ясовувати самостійно.
Тому кожного разу, коли я стикаюся з молодими та недосвідченими підприємцями, які не мають жодного наставника, я готовий допомогти їм, – якщо вони цього хочуть.
Я розкажу про найважчі уроки підприємництва, які більшість людей не усвідомлюють, коли починають бізнес. Якщо вони вас шокують, то ймовірно бізнес – не для вас. Але якщо ні, то, швидше за все, у вас все вийде.
№1. Щоб побудувати сильний бізнес, потрібно щонайменше 5 років
У деяких випадках це може зайняти від 7 до 10 років. Це довгий час, і вам потрібно мати багато терпіння.
Щодня ви прокидаєтеся, йдете на роботу і робите це протягом багатьох років. Місяці можуть минати без суттєвого прогресу. Але ви просто продовжуєте будувати фундамент.
Існує дуже багато речей, які пов’язані з побудовою стабільного бізнесу. Створення клієнтської бази, команди, бренду, веб-сайту, системи підтримки клієнтів, бухгалтерії тощо. Навіть якщо у вас є багато допомоги, все одно потрібно багато часу, щоб привести все до ладу.
№2. Побічні бізнеси того не варті
Коли ви починаєте додатковий бізнес і помічаєте, що він приносить прибуток, має сенс перейти на повний робочий день.
Ви ж не хочете бути підприємцем на пів ставки вічно. Це означає, що ви завжди будете перенапружені та будете жити посередині між роботою та самозайнятістю. Це не найкращий спосіб життя.
У якийсь момент вирішіть, чи хочете ви бути підприємцем на повну ставку, чи ні. Обидва варіанти хороші. Важливо, щоб ви обрали той шлях, який приносить вам задоволення.
№3. Ви, ймовірно, не будете заробляти багато в перші кілька років
Коли ви починаєте з нуля, може знадобитися багато часу, щоб заробити стільки, скільки ви заробляли на попередній роботі.
Але фінансова винагорода не повинна бути єдиною причиною, чому ви займаєтеся бізнесом. Деякі люди ніколи не отримують високого доходу від власної справи, але вони задоволені нею.
Не кожен бізнес має величезні прибутки. І це нормально. Але я вважаю, що все-таки бізнес повинен мати фінансовий сенс.
№4. Без дисципліни ви зазнаєте невдачі
Я ніколи не зустрічав успішного підприємця, який був би ледачим. Власний бізнес вимагає наполегливої праці та відданості справі. Це величезна відповідальність.
Тому треба бути дисциплінованим. В бізнесі це зводиться до наступного:
- роби те, що сказав;
- приходь вчасно;
- досягай поставлених цілей;
- будь послідовним.
Якщо ти можеш це робити, ти молодець.
№5. Вам потрібна підтримка від чоловіка/дружини або інших членів сім’ї
Коли ваша сім’я або партнер розуміє, чого ви намагаєтеся досягти, і готові підтримати вас, це значно полегшує життя.
Під підтримкою я маю на увазі насамперед психологічну. Приємно відчувати, що твоїм близьким не байдуже те, що ти робиш. Що вони ставляться до цього з розумінням. Без підтримки моєї сім’ї я не зміг би робити те, що роблю.
№6. Власники бізнесу завжди працюють
Для вас не існує робочого дня з 9 до 17. Навіть коли ви відпочиваєте, ваш бізнес буде у вас в голові. І це лише частина життя підприємця.
Це не означає, що ви повинні бути трудоголіком. Як власник бізнесу, ви завжди усвідомлюєте, що саме ви несете відповідальність за компанію та свою кар’єру.
Це почуття відповідальності – це те, що мені насправді подобається. Це означає, що ставки високі, і змушує мене завжди бути готовим. Якщо в будь-який момент виникнуть проблеми, я буду готовий. Я не відступаю від того, що потрібно зробити.
№7. Платити податки боляче, але це частина гри
Особливо, коли ви отримуєте свій перший великий податковий рахунок. Але це означає, що ви все зробили правильно. І це дійсно найкращий спосіб перевірити це.
Коли мені вперше довелося заплатити десятки тисяч євро, я подзвонив бухгалтеру і сказав: «Ти можеш щось з цим зробити?».
Він розсміявся і відповів: «Пишайся, що заплатив цю суму. Деякі з моїх клієнтів не мають прибутку, тому не платять. Але ти ж не хочеш бути ними».
№8. Якщо це не приносить прибутку, це не має сенсу
Коли ви власник, ви іноді відчуваєте себе трохи безглуздо. Вам хочеться розважитися зі своїм бізнесом, як дитині, яка вперше залишилася вдома сама.
-
- Давайте купимо декілька масажних крісел
- Чому б повністю не змінити дизайн нашого сайту та логотипу?
- Нам потрібно створити нову функцію для нашого застосунку
- Давайте відвідаємо всіх наших клієнтів особисто і подаруємо їм ручку або щось круте
- Чи потрібен нам службовий автомобіль?
Деякі з цих речей мають сенс. Але занадто часто ми просто придумуємо ідеї, які звучать добре. Питання в тому, як ваша ідея допомагає вашому бізнесу генерувати більше прибутку?
Не знаєте відповіді? Не робіть цього. Намагайтеся уникати гонки за блискучими речами.
№9. Ваша команда – це ваше все
Не лише ваші працівники, але й ваш бухгалтер, податковий консультант, дизайнер, редактор чи будь-який інший фахівець, з яким ви працюєте.
На своєму підприємницькому шляху ви зустрінете кваліфікованих людей, яким можна довіряти. Цінуйте цих людей і завжди повертайтеся до них. Ви заощадите багато часу та грошей.
№10. Якщо ви досягнете успіху, ви ніколи не захочете повертатися назад
Власний бізнес – це дуже важко. Це пов’язано з фінансовим стресом, емоційними «гойдалками», розчаруванням і великою кількістю роботи.
Але воно того варте, тому що це ваш бізнес. Це те, що ви будуєте. Коли у вас все вийде, ви озирнетеся назад і скажете: «Я такий радий, що зробив це».
З цього моменту ви станете підприємцем на все життя.
Джерело: текст Даріуса Фору.