Останні зміни в законодавстві про оплату праці примусли багато підприємств задуматись про укладання колективного договіру, про який вони може десь і чули, але не придавали особливого значення.
Але ще раз наголошимо на тому, що колективний договір (далі по тексту – КД) повинен бути на усіх підприємствах без винятку, навіть якщо там працює одна людина. На користь цього говорить ст.1 Закону про колдоговори та ч.7 ст.65 ГКУ. Її ми і процитуємо.
Багато роботодавців ставляться до цього документу досить несерйозно і укладають його з такою мотивацією: аби було, про те це є досить важливим документом як для роботодавця так і для рядового працівника.
По-перше в КД можна зобов’язати працівників виконувати всі вимоги з охорони праці, підтримання дисципліни, установити умови коли виплачується премія. Він поширюється на всіх працівників, як тих хто буд непроти його прийняття, так і тих хто незадоволений. В разі його прийняття у вас відпадає потреба підписувати індівідуальний письмовий трудовий договір з кожним працівником.
Це передбачено ст.9 Закону про колективні договори і підкріплено ст.18 КЗпП. З моменту його прийняття він набуває статусу Закону всередині підприємства. Але пам’ятайте, що з текстом КД під підпис треба ознайомити кожного новоприйнятого працівника.
По-друге КД – це ваша страховка від претензій контролерів, які перевіряють дотримання законодавства про працю та про охорону праці та від працівників ДФС, які перевіряють рпавомірність нарахування виплат. Крім того в КД можна закріпити міжпосадові співвідношення в оплаті праці, соціально-побутові пільги (дитяче оздоровлення або придбання для дітей працівників новорічних подарунків).
По-третє, у разі виникнення трудових спорів належно укладений КД може стати для вас головним аргументом в таких суперечках, звісно якщо те що в ньому написано не суперечить законодавству.
Перед укладанням такого договору повинні пройти перемовини між керівництвом підприємства та його працівниками. Перед тим як здійснювати цю процедуру керівник підприємства повинен заглянути в Статут і переконатися в тому, що він має право підписувати такі документи. Також бажано отримати згоду власника або від зборів власників підприємства згоди на укладання КД, адже він може потягнути за собою додаткові витрати і зменшити розмір прибутку.
Трудовий колектив може представляти або профспілка, або обраний представник(и) трудового колективу.
Водночас за ст.4 закону про КД такі представники мають бути наділені відповідними повноваженнями, на таке зазвичай вказують у протоколі загальних зборів трудового колективу.
Вся процедура ведення колдоговірних перемовин розписана в ст.9-13 Закону.
Отже коротко все виглядає так:
Крок 1.
Роботодавець або представник трудового колективу надсилає протилежній стороні повідомлення про переговори. На протязі семи днів з моменту отримання такого повідомлення, сторона яка його одержала повинна почати переговори.
Крок 2.
Створюється робоча комісія з представників сторін.
Загальні збори трудового колективу протоколом оформлюють призначення свого представника або своїх представників. А роботодавець видає наказ, де: визначає осіб, які будуть входити до робочої групи та оголошує про створення робочої комісії.
Крок 3.
Починаються самі переговори та підготовлюється проект КД.
Крок 4.
На протязі трьох днів з моменту складання протоколу розбіжностей сторони переговорів проводять консультації та формують примірну комісію, яка розглядає протокол розбіжностей і на протязі сьоми днів виносить рекомендації по суті спору. Якщо згода досягнута то узгоджується остаточний текст проекту КД. Усього є 10 днів на вирішення розбіжностей.
Якщо згода не досягнута, то допускається організація та проведення страйків у межах чинного законодавства.
Крок 5.
Загальні збори трудового колективу розглядає текст проекту КД і якщо все гаразд ухвалює його текст протоколом. Якщо текст незадовільний також оформлюється протокол і повертаються до кроку 4.
На протязі 5 днів з моменту схвалення КД (якщо не встановлений інший строк), він має бути підписаний сторонами.
Зразок колективного договору ви можете переглянути за посиланням.
Відразу зауважимо, що не старайтесь хоч якось обмежувати права працівників установлені трудовим законодавством, адже умови які їх погіршують вважають недійсними.
У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
Крім того, колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.
Також КД може містити: Положення про оплату праці, положення про преміювання, положення про відрядження, нормативи з охорони праці. Як правило тексти цих документів містяться в додатках до КД.
Для показників які доволі часто змінюють законодавці краще не наводити якісь конкретні цифри а писати: “згідно з чинним законодавством”. Якщо в КД прописані гарантії вище ніж ті які гарантовані законодавством, то підприємству доведеться виконувати саме їх. Якщо ви щось не врахували в КД і були прийнятті якісь нововедення в законодавстві, то такі норми законодавства автоматично поширюються на Вас.
Якщо ви не бажаєте, щоб ваші працівники працювали ще у когось (за сумісництвом) то ви можете прямо це заборонити в КД, або передбачити, що працівник повинен з вами узгодити таку підробітку. Це доцільно робити для особливих категорій працівників (вагітних, інвалідів тощо). Якщо працівник порушить таку норму то це буде підставою для дисциплінарного стягнення.
Якщо у вас є профспілка то її варто зобов’язати повідомлювати Вас про зміни в її складі, адже в разі звільнення члена профспілки це небхідно узгодити з самою профспілкою і якщо ви раптом когось звільнете, то такий працівник зможе поновитися на роботі.
Закріпіть в КД порядок реалізації прав власника та трудового колективу в окремих прямо передбачених випадках. Наприклад порядок дій, якщо працівник відмовляється проходити медогляд, якщо такий є обов’язковим.
Зазначьте в КД строки, які в законодавстві прописані як мінімум та максимум. Наприклад – строк випробування при прийнятті на роботу.
Якщо у вас на підприємстві є графік відпусток то можна зобов’язати працівника ходити у відпустку у відповідності з таким графіком.
Розпишіть строки виплати заробітньої плати, але так щоб вони не суперечили законодавству. Пам’ятаємо, що ЗП слід виплачувати двічі на місяць.
Обов’язок з реєстрації КД покладено на роботодавця. Для цього затверджений КД подають до органів місцевої влади у трьох екземплярах (два оригінали та копію) разом з усіма додатками. Це робиться для того, щоб уникнути непорозумінь, якшо виникнуть трудові спори. Реєстраційний орган здійснює запис про реєстрацію та вносить запис до реєстру. Це робиться на протязі 14 робочих днів з моменту надходження договору до органу реєстрації. Якщо до КД вносяться якісь зміни про це слід повідомити державні органи.
ПРОТОКОЛ
загальних зборів трудового колективу
приватного підприємства “Фірма”_______________”
“___” _________ 2017 р. м._____________
Присутні:
-робітники та службовці приватного підприємства “Фірма “____”
(за окремим списком, що додається).
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
Слухали:_________________ . Доповідає про результати обговорення в трудовому колективі проекту колективного договору, про пропозиції та доповнення, що надійшли, про результати узгодження основних положень колективного договору. Пропонує затвердити наданий проект колективного договору.
_________________ .Підтримує пропозицію щодо затвердження колективного договору за результатами його обговорення.
В обговоренні проекту колективного договору взяли участь:
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Всі виступаючі пропонували затвердити проект колективного договору.
Ухвалили: 1. Затвердити колективний договір приватного підприємства “Фірма “__________”.
2. Уповноважити на підписання колективного договору з боку персоналу представника Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма ________.
Прийнято одноголосно.
__________________________
__________________________
__________________________
__________________________
__________________________
По питанню обрання РТК взяли участь в обговоренні кандидатур в члени РТК:
__________________________
__________________________
__________________________
__________________________
Ухвалили: 1. Обрати Раду трудового колективу приватного підприємства “Фірма “_____________” в кількості 5 осіб.
2. Обрати до Ради трудового колективу приватного підприємства “Фірма “__________”
наступних співробітників ПП “Фірма “______________”:
__________________________ _____________________________________________
__________________________ _____________________________________________
__________________________ _____________________________________________
__________________________ _____________________________________________
__________________________ _____________________________________________
Прийнято одноголосно.
Слухали:_________________ Генерального директора ___________________ Пропонує надати погодження “Положенню про персонал” за результатами його обговорення в структурних підрозділах підприємства.
____________________ Пропонує погодитись з проектом “Положення про персонал”.
____________________ Підтримує пропозицію про погодження проекту “Положення про персонал”.
Ухвалили: 1. Погодити наданий генеральним директором проект “Положення про персонал” з додатками.
Прийнято одноголосно.
Голова зборів ____________________
Секретар зборів ___________________
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…
У статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 №12000 визначили…
Компьютерная игра Counter-Strike 2 является одной из самых популярных киберспортивных дисциплин благодаря тому, что тут…
Порушення умов договору – це серйозна проблема, яка може призвести до фінансових втрат, втрати часу…
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…