Перетин кордону
Франція послабила контроль на кордоні та приймає українців за спрощеною процедурою. Зараз в’їхати до цієї країни українці можуть не лише з біометричними закордонними паспортами. Потрібно мати хоч якийсь документ – внутрішній паспорт або прострочений закордонний паспорт чи закордонний паспорт старого зразка та свідоцтво про народження дітей.
Також до Франції можуть в’їхати і громадяни інших країни, якщо в них є дійсна посвідка на постійне проживання в Україні.
Якщо громадянину України потрібно подовжити дію закордонного паспорта або внести дітей до паспортів батьків, це можна зробити в консульському відділі Посольства України у Франції. Адреса посольства: 21, avenue de Saxe, 75007 Paris. А ось виготовити закордонний паспорт у консульському відділі Посольства України неможливо, оскільки закордонні паспорти друкують тільки в Україні. З 24 лютого консульський відділ працює без вихідних з 10:00 до 21:00 та приймає громадян у порядку живої черги.
Найчастіше українці перетинають кордон з Францією через Німеччину. Наприклад, з Польщі можна взяти безкоштовний квиток до Берліна, а звідти – до Парижу, Страсбургу чи інших міст Франції. Для українців квитки на потяги безкоштовні. Для цього в касі слід показати закордонний паспорт і штамп про перетин кордону після 24 лютого й отримати квиток. На сайті французької залізничної компанії SNCF можна подивитись розклад усіх потягів.
А ще мерія польського міста Вроцлав безкоштовно організовує виїзд для біженців з України у французьке місто Лілль. Докладну інформацію можна прочитати тут.
Перевезення домашніх улюбленців
Щоб перевезти тварину – собаку, кішку, тхора – потрібно показати дійсний ветеринарний паспорт, сертифікат про щеплення проти сказу, довідку про стан здоров’я та мікрочип. Поставити чип тварині можна у транзитній країні: наприклад, у Польщі його ставлять безкоштовно.
Однак навіть без сертифікатів і мікрочипів є можливість провезти домашнього улюбленця через французький кордон. На кордоні слід заповнити папери на тварину, а після прибуття пройти необхідні процедури у ветеринара й отримати документи. Громадська організація «Ветеринари для всіх» і Фонд Брижит Бардо покриють витрати.
Більше інформації про цю можливість можна знайти за цим посиланням. Якщо виникнуть запитання щодо перевезення домашніх тварин, також можна звернутись за цією електронною адресою: import.dgal@agriculture.gov.fr.
Центри прихистку у Франції
Якщо в переселенця немає родичів чи знайомих, які готові його прийняти, потрібно прямувати до центрів прибуття.
- Адреса центру для українських переселенців у Парижі: Paris 75015, Expo porte de Versailles – Hall 2.1 – avenue Ernest Renan, станція метро Porte de Versailles.
- Адреса центру для українських переселенців у Ніцці: salle Malatesta, 64, Avenue Cyrille Besset, 06100 – Nice.
- Адреса центру для українських переселенців у Страсбурзі: Place de la Bourse, 67000 – Strasbourg.
Там вимушеним переселенцям нададуть тимчасове житло та розкажуть про умови перебування у Франції. Для цього в центрі є перекладачі.
Адреси центрів допомоги в інших містах Франції можна знайти тут. На вокзалах багатьох міст Франції є стійки Червоного Хреста – білий стенд із червоним хрестом. Там також можуть підказати адресу центру для переселенців, допоможуть оформити безкоштовний квиток на інший потяг і дадуть пакунок з їжею.
Документи для законного перебування у Франції
Згідно з умовами безвізового режиму, українцям можна законно перебувати у Франції 90 днів. Але якщо вимушений переселенець хоче отримати пільги та фінансову допомогу від держави, йому слід оформити статус тимчасового захисту.
Тимчасовий захист надає:
- дозвіл на проживання у Франції протягом шести місяців з можливістю подовження до трьох років;
- доступ до безкоштовної медичної допомоги;
- право на фінансову підтримку від держави;
- доступ до роботи та навчання неповнолітніх;
- підтримку в отриманні житла.
Для отримання тимчасового захисту українському переселенцю потрібно звернутись до місцевого органу самоврядування – префектури. Ось тут повний список префектур Франції. Щоб отримати дату співбесіди, спочатку слід зареєструватись на сайті префектури онлайн. Зазвичай запрошення на співбесіду доведеться чекати два дні і більше. На зустрічі в людини знімуть відбитки пальців і сфотографують її.
Після візиту до префектури українцям слід звернутись до Офісу імміграції й інтеграції Франції (OFII). Там допоможуть оформити розрахункову картку, куди надходитиме грошова допомога. Розрахункова картка не значить банківська: нею можна оплачувати товари та послуги, однак з неї не можна знімати готівку. Розмір допомоги залежить від складу сім’ї та від житла, де мешкає переселенець, – чи воно в оренді, чи його надала держава. Перші нарахування надходять на картку за 30–45 днів від дати її оформлення. А далі – 5-го числа кожного місяця.
Як знайти житло у Франції
Якщо в переселенця є кошти, квартиру можна орендувати. Найкраще запитати у знайомих – можливо, у них хтось здає квартиру у Франції. Так можна заощадити на виплатах агенту з нерухомості. Зазвичай вони просять від 50% до 100% вартості оренди на місяць.
Якщо знайомих немає, потрібно дивитись оголошення на сайтах пошуку нерухомості:
- Seloger.com – найбільший портал нерухомості у світі, приблизно 40 тис. пропозицій у Франції;
- Paruvendu.fr – другий за розміром сайт у Франції, тут можна знайти не лише житло, а й різноманітні товари;
- Fnaim.fr – сайт Національної федерації нерухомості Франції, приблизно 70 тис. оголошень;
- Superimmo.com – ще один портал нерухомості, приблизно 80 тис. оголошень.
Зараз великі міста Франції – Париж, Ніцца, Марсель – перевантажені. Знайти житло там непросто. Краще шукати квартири в інших містах Франції – Ліон, Тулуза, Бордо, Гренобль та інші. Як стверджують місцеві жителі, вартість житла та продуктів там дешевша. Наприклад, мебльована квартира площею 32 кв. м в Люллі коштуватиме 745 євро на місяць, а оренда схожої квартири в Парижі сягатиме 1,4 тис. євро.
Щоб зняти квартиру у Франції, потрібно бути готовим сплачувати не тільки орендну плату і комунальні платежі щомісяця, але й залишити депозит. Його розмір зазвичай вказують в оголошенні. Він може бути таким самим, як і вартість житла за місяць, а може бути удвічі вищим.
Ось приклад однокімнатної квартири, яку можна зняти в оренду в Парижі: її житлова площа – 26 кв. м, вартість оренди – 950 євро, коммунальні послуги, у тому числі опалення – 390 євро, депозит – 1760 євро.
Якщо переселенець уже отримав тимчасовий захист і має можливість винайняти житло самостійно, держава частково компенсує орендну плату. Для цього потрібно звернутись до відділу соціального захисту – CAF – і подати відповідну заяву. Розмір допомоги визначать залежно від доходів і складу сім’ї.
Якщо в переселенця немає грошей, пошук житла для нього складається з трьох етапів:
- Притулок на одну чи дві доби у центрах прихистку – одразу після приїзду. Це можуть бути кімнати в готелях або спальні місця у спортзалах.
- Тимчасове житло на декілька місяців. Наприклад, на базах відпочинку. Зазвичай у таких місцях проживають декілька сімей одночасно: у них може бути спільна кухня.
- Тимчасове окремо житло мінімум на три місяці. Може бути окрема кімната, номер у готелі або квартира.
Допомогти знайти житло можуть і за номерами: 115 або 0805363131.
Як розпоряджатись фінансами у Франції
З 2002 року єдина валюта Франції – євро. З будь-якої української картки можна розрахуватись у євро або зняти готівку в банкоматі. Але краще оформити валютну картку, тоді не потрібно сплачувати комісію за конвертацію.
Наразі в Україні не можна купувати валюту, але, можливо, хтось із знайомих зможе вам продати євро. Один євро в Україні коштує в середньому 36 грн. Тобто, щоб купити 100 євро, потрібно сплатити 3,6 тис. грн. У Франції обміняти гривню на євро неможливо.
Українці можуть відкрити рахунок у французькому банку. Він знадобиться для того, щоб надсилати гроші в Україну чи отримувати на рахунок кошти – за роботу, послуги чи як фінансову допомогу. Якщо людина орендує житло, кошти за нього потрібно також перераховувати з банківського рахунку.
Для відкриття рахунку потрібно написати заяву, надати закордонний паспорт або інше посвідчення особи та довідку про місце проживання – її можна отримати в префектурі. Замість довідки можна показати квитанції про сплату комунальних платежів за квартиру.
Як знайти роботу у Франції
Після отримання тимчасового захисту українці мають такі самі трудові права, як і громадяни Франції. Вимушений переселенець може законно працювати в будь-якій французькій компанії або стати приватним підприємцем.
Середня зарплата у Франції становить 2424 євро на місяць, що складає 29 тис. євро на рік. Приватний підприємець у Франції максимум може заробити 72, 6 тис. євро на рік. Деталі про те, як оформити статус приватного підприємця, можна дізнатись тут.
Традиційні сайти пошуку роботи. Вони схожі на українські сайти вакансій: тут можна розмістити своє резюме та подати заявку на потрібну вакансію. Для цього потрібно зареєструватись. Проте всі вони французькою мовою. Ось найбільші сайти:
Шукати роботу у Франції можна і на сайті центру зайнятості. Для цього потрібно зареєструватись: спеціально для українців розробили форму заявки українською мовою. Після цього людину запросять на співбесіду, де запропонують варіанти роботи.
Сайти вакансій, що створили спеціально для українських переселенців. Команда Jooble створила сайт для українців, які вимушено переїхали в інші країни. На ньому можна подивитись вакансії, де готові взяти українців у Франції, а також дізнатись:
- перелік документів, які необхідні для працевлаштування;
- поради, як скласти резюме;
- інформацію, як безпечно знайти роботу.
Українські підприємці запустили некомерційну платформу UA Talents. Тут зможуть знайти роботу українці, які через війну залишили домівки та переїхали до інших міст України чи за кордон. На UA Talents уже є понад 5 тис. пропозицій роботи.
Знайти роботу українські переселенці можуть також на сайтах adeccojobsforukraine.com та hiretheukrainian.com. Вакансії для технічних талантів: інженерів-програмістів, продакт-менеджерів, консультантів, аналітиків, маркетологів і дизайнерів можна знайти тут.
Для українських митців, представників сфери культури та науковців працює програма французького уряду Pause. Деталі програми можна дізнатися на цьому сайті.
Пільги для українців у Франції
Громадський транспорт. Наразі для українців у Франції запровадили безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Варто лише показати контролеу паспорт зі штампом про перетин кордону.
Залізничний транспорт. Так само українські переселенці можуть безкоштовно подорожувати містами Франції. Квиток ви можете отримати у волонтерів Червоного Хреста на головних вокзалах та в центрах прийому українців. Проте кількість безоплатних квитків на кожному вокзалі обмежена: краще приходити за квитками вранці, з дев’ятої години.
Мобільний зв’язок. Українці можуть отримати безоплатні стартові пакети та спеціальні тарифні пропозиції від мобільних операторів Free та Lyca Mobile. Для цього слід звернутися до магазинів і показати український паспорт.
Мовні курси у Франції
Французьку для іноземців часто позначають абревіатурою FLE – français langue étrangère. Розпочати вивчення французької мови можна безкоштовно на платформі Французького цифрового університету. Там пропонують пройти всі рівні за європейськими стандартами: від початкового рівня A1 до найбільшого B1.
Допоможуть початківцям спілкуватись на побутові теми і застосунки. Вони містять словник найуживаніших слів – назви транспортних засобів, слова привітання, покупки, медичні терміни тощо. А також сценарії різних життєвих ситуацій. Наприклад, такі застосунки:
Пройти курс французької можна на курсах «Вільно французькою з Жулі» або у Французькому центрі вивчення мови. Перший місяць навчання – безкоштовно, а далі потрібно сплатити від 5 до 15 євро за годину навчання. Ось повний перелік курсів французької мови.
Як українцю отримати медичну допомогу у Франції
Якщо людина ще не встигла оформити тимчасовий захист, але почувається недобре, вона може звернутися до найближчої лікарні. Потрібно буде лише показати закордонний паспорт або будь-яке інше посвідчення особи.
Якщо в українського переселенця вже є тимчасовий захист, йому обов’язково слід оформити медичну страховку. Медичне страхування – це державна система забезпечення соціального захисту у Франції. Держава бере на себе всі витрати на лікування та пологи. Тобто з медичною страховкою українські громадяни можуть безкоштовно отримати консультації лікарів – терапевта, стоматолога, акушера та інших. А також пройти обстеження, здати аналізи й отримати ліки за рецептом. Частково навіть відшкодують витрати на окуляри, зубні протези та слухові апарати.
Оформити медичну страховку можна в Державному фонді медичного страхування – Assurance maladie – за місцем проживання або в центрі допомоги українцям. Зазвичай оформлення страховки триває 10 робочих днів.
Українці, які приїхали до Франції після 24 лютого, можуть отримати вакцину від COVID-19 безкоштовно. Записатися на прийом або отримати додаткову інформацію можна:
- за телефоном: 0800009110;
- на сайті: sante.fr.
Як влаштувати дітей до французької школи або дитсадка
У французьку школу віддають дітей з трьох років. Для цього слід звернутися до мерії за місцем проживання та подати заяву на прийом дитини до державної школи. Остаточне рішення про зарахування дитини до школи приймає директор навчального закладу.
Система освіти у Франції складається з таких етапів:
- У три роки – дитячий садок, де навчання триває три роки. Діти проводять у школі 24 години на тиждень.
- У шість років – початкова школа, де навчання триває п’ять років. Крім занять з математики та письма діти вивчатимуть англійську мову. Протягом року вчителі проводять декілька оцінювань знань, а їхні результати надсилають батькам.
- В 11 років навчання продовжується у коледжі або ліцеї. Воно триває сім років – до 18. Записатися в коледж можна в ректораті, а в ліцей – в академії. Адреси регіональних ректоратів та академій можна отримати в Центрі інформації та орієнтації. Перелік адрес центрів наведений за цим посиланням. Більше інформації про запис до ліцею або коледжу можна знайти на сайті.
Важливі посилання та організації, куди можна звернутись по допомогу у Франції:
- Сайт посольства України у Франції;
- Сайт міністерства внутрішніх справ Франції;
- Координаційний комітет допомоги Україні у партнерстві з Посольством України у Франції;
- Сторінка у Facebook координаційного комітету;
- Гаряча лінія для українців у Парижі: 0187666612, для вибору української мови потрібно натиснути 2.
Telegram-чати: