Понад 1,7 мільйона українців поїхали з країни через воєнне вторгнення росії. Такі дані озвучили в ООН. Біженці перетинають західні кордони України з Польщею, Румунією, Словаччиною, Угорщиною та Молдовою.
Польща – країна, куди найбільше українців тікають від війни. Сьогодні вона прийняла вже понад 1 млн українських громадян. Через такий великий наплив співробітники пунктів перетину не встигають швидко пропускати людей через кордон, тому деякі стоять там по 60 годин. Краще відстежувати ситуацію на кордонах і рухатись туди, де менше людей. Це можна зробити на сторінці Granica-Кордон на Facebook , де інформація постійно оновлюється.
Ось усі пункти перетину кордону з Польщею, кожен з них можна перетинати пішки або на авто:
Перетнути кордон з Польщею можно не тільки на авто чи пішки, але й на евакуаційному потязі до Варшави, Пшемисля чи Хелму. Щодня на сайті Укрзалізниці публікують розклад міжнародних евакуаційних потягів. Для українців вони безкоштовні.
Зараз перетнути польський кордон можна навіть без закордонного паспорту чи візи. Потрібно взяти з собою найважливіші документи: якщо є, то закордонний паспорт, якщо немає, то внутрішній, а також свідоцтво про народження дітей. Можна показати документи в застосунку «Дія». Якщо немає письмового дозволу батька, то з дитиною все одно пропустять. Нагадаємо, що через воєнний стан в Україні заборонили виїжджати чоловікам-українцям віком від 18 до 60 років.
Щоб перевезти тварину – собаку, кішку, тхора – потрібно показати документ про щеплення, а у тварини має бути мікрочип (є дані від очевидців, що насправді пропускають всіх тварин навіть без довідки та чіпів, але офіційно інформація саме така. – Прим. ред.). Інших улюбленців – кроликів, рептилій, безхребетних – можна ввозити без обмежень, але остаточне рішення приймається Національною податковою адміністрацією при перетині кордону.
7 березня у Польщі прийняли спеціальний закон щодо українських переселенців. Про це розповів прем’єр-міністр Матеуш Моравецький. За ним українці можуть цілком законно перебувати в Польщі протягом 18 місяців, нікуди звертатись їм не потрібно. Працювати українські переселенці можуть без спеціального дозволу на роботу. Ще вони матимуть доступ до всіх держпослуг на рівні з поляками.
Цей термін можно буде подовжити ще на 18 місяців. Тож загалом українці зможуть бути в Польщі до трьох років.
Не слід хвилюватись і тим, хто вже перебуває в Польщі, але в них закінчується легальний термін перебування. Вони також можуть залишатись в країні ще протягом 18 місяців.
Щодо людей, які не є громадянами України, але мають посвідку на проживання в цій країні, вони також можуть перетнути кордон з Польщею. Наразі в Польщі розробляють закон щодо українських переселенців: там окремо визначать ці положення. Наразі механізм тільки розробляється.
Якщо людині немає де жити і зовсім немає коштів, можна подати заявку на статус біженця. Про це потрібно повідомити співробітника прикордонної служби при перетині кордону. Вимушеного переселенця відвезуть до одного з найближчих гуманітарних пунктів, де нададуть всю інформацію щодо перебування в Польщі. Там також можна буде отримати гарячу їжу, в разі необхідності медичну допомогу та місце для відпочинку.
Процес отримання статусу біженця триває в середньому шість місяців. Протягом цього періоду:
Кожен біженець отримує одноразову допомогу – 300 злотих (2100 грн). А сім’ям з дітьми будуть щомісяця сплачувати соціальні виплати – 500 злотих (3500 грн).
Після шести місяців біженець отримує посвідку на проживання в Польщі терміном на три роки, а також документ для подорожей між країнами ЄС. Відтепер можна буде офіційно влаштуватись на роботу та відкрити рахунок у банку.
Якщо у переселенця є кошти, квартиру можна орендувати. Найкраще запитати у знайомих – можливо у когось з них хтось здає квартиру в Польщі. Через знайомих домовитись про строк оренди буде набагато легше. Якщо знайомих немає, потрібно дивитись оголошення на сайтах пошуку нерухомості:
Щоб знайти житло, потрібно вибрати розділ Nieruchomości (нерухомість) – Mieszkania (квартира) – Wynajem (оренда). Тут все працює так, як і в Україні: потрібно подивитись варіанти житла, вибрати бажане та написати рієлтору. 90% всіх оголошень на таких сайтах – від агенцій нерухомості, а отже слід заплатити комісію. Вона становить 50% від вартості оренди квартири за місяць. Наразі деякі рієлтори не беруть комісію з українців, але це потрібно додаткового обговорювати з агентом.
Крім того, слід обов’язково залишити депозит у розмірі місячної оренди або навіть більше – як вирішить власник житла. Ще такий депозит називають «кауция». Це наш звичайний завдаток. Він повертається після закінчення строку оренди і якщо в помешканні нічого не змінилось: цілі меблі, не розмальовані стіни. У разі дострокового розірвання договору оренди,«кауцию» не повертають – лише якщо вдасться знайти замість себе нового орендаря.
Найменша за площею квартира – 20 кв.м. – називається «кавалерка». Її можна зняти в середньому за 1000–1300 злотих на місяць (7000–9000 грн), але все залежить від стану квартири, міста та району, в якому вона знаходиться. Двокімнатні квартири коштуватимуть від 2400 злотих (16 800 грн) на місяць. Орендар також має сплачувати комунальні платежі: за газ, світло, воду та інтернет. У середньому це 300 (2100 грн) злотих за «кавалерку» і 500 злотих (3500 грн) за двокімнатну квартиру.
Якщо в переселенця немає грошей, щоби орендувати житло, у нього є три варіанти:
Отримати тимчасовий прихисток у польській родині – від декількох днів до декількох місяців. Наразі багато поляків готові поселити українців у себе. Сім’я, яка приймає біженців з України, зможе отримувати 1200 злотих (8400 грн) протягом двох місяців. Ось сайти, де можна знайти таку родину:
Знайти безкоштовний притулок. Наразі у всіх великих містах Польщі організували табори для тимчасового перебування біженців:
Подати заявку на статус біженця й отримати прихисток від держави. Для біженців польський уряд створив дев’ять центрів прийому, що розташовані уздовж 535-кілометрового кордону з Україною. Наприклад, у прикордонному селі Медика гуртожиток обладнали у спортивній залі. Тут встановлені ліжка, є фельдшери, сюди доставляють гарячу їжу. Наразі ніде не пишуть про надання квартир біженцям чи окремих кімнат.
Фінансисти радять не привозити гривні готівкою в Польщу – краще покласти гривню на картку. Так нею можна буде розраховуватись в магазинах Польщі. Готівку в гривні не приймають у польських банках, її майже неможливо обміняти в пунктах обміну – kantor.
Також можна купити за готівку валюту: долари чи євро (наразі в Україні не можна купувати валюту, але, можливо, хтось із знайомих зможе вам продати долари чи євро. – Прим. ред.) Тут їх можна обміняти на злоті.
Наразі українці можуть відкрити рахунок в польському банку безкоштовно. Він знабодиться для того, щоб надсилати гроші в Україну чи отримувати на рахунок кошти – за роботу, послуги чи як фінансову допомогу. Обслуговування картки, зняття та внесення готівки, перекази з і до України також безкоштовні – жодних умов і комісій протягом двох років. Щоб відкрити рахунок, потрібно мати лише закордонний паспорт. У більшості банків є мобільні застосунки з українською версією.
Ось перелік польських банків, що підтримали українців:
Мінімальна зарплата в Польщі з 1 січня 2022 року становить 3,01 тис. злотих на місяць (21 070 грн). А мінімальна погодинна ставка – 19,70 злотих (137 грн) за годину. Згідно з трудовим законодавством усі співробітники мають отримувати мінімальну заробітну плату незалежно від їхнього стажу.
Для пошуку роботи в Польщі через сайти вакансій потрібно зареєструватись на цих платформах, заповнити профіль і розпочати пошук.
Традиційні сайти пошуку роботи. Вони схожі на українські сайти вакансій: тут можна розмістити своє резюме, а також подавати заявку на потрібну вакансію. На деяких з них навіть є розділи «Робота для українців», проте опис вакансій все одно польською мовою. Ось найбільші сайти:
Сайти пошуку роботи в Польщі по спеціальностях:
Сайти вакансій, що створили спеціально для українських переселенців. Команда Jooble створила сайт для українців, які вимушено переїхали в інші країни. На ньому можна подивитись вакансії, де готові взяти українців у Польщі, а також дізнатись:
– перелік документів, які необхідні для працевлаштування;
– поради, як скласти резюме;
– інформацію, як безпечно знайти роботу.
Українські підприємці Іван Кичатий та Нікіта Оверчик запустили некомерційну платформу UA Talents. Тут зможуть знайти роботу українці, які через війну залишили домівки та переїхали до інших міст України чи за кордон. На UA Talents уже є понад 5 тис. пропозицій роботи. Серед перших партнерів ініціативи – Meta, Bolt, Axel Springer Verlag, Zalando, StepStone. Зараз платформа фокусується на вакансіях у технологічному секторі.
Національний інститут архітектури та містобудування Польщі створив базу даних вакансій у сфері дизайну.
Також можна скачати застосунок WorkPort. Це сервіс для переселенців, де вони можуть знайти роботу.
На своїй сторінці у Facebook українська волонтерка у Польщі Ірина Кобильченко також опублікувала перелік місць, що можна відвідати з дітьми безкоштовно. На вході достатньо показати паспорт:
Перш за все в Польщі створили групу волонтерів-перекладачів, які допомагають з перекладом українцям. Ось тут можна знайти контакти перекладача.
Розпочати навчання польської мови можна онлайн:
Ось перелік платних центрів з вивчення польської мови у великих містах Польщі:
Усі переселенці з України мають доступ до державних медичних закладів Польщі безкоштовно. Усі витрати на себе взяв Національний фонд здоров’я. Українці можуть звернутись:
Крім того, безкоштовну медичну допомогу надають і декілька приватних клінік:
А в цих фондах надають допомогу людям з інвалідністю, які приїхали з України:
Усі діти віком від 7 до 18 років можуть навчатись у державній польській школі. Їх приймають до шкіл протягом року. Навчання – безкоштовне, але польською мовою.
Речниця Міністерства національної освіти Анна Островська сказала, що заняття в польських школах для українських учнів відрізнятиметься від традиційних уроків. Наразі вони працюють над тим, щоби створити підготовчі відділення для українських школярів. Українські діти зможуть відвідувати додаткові заняття з польської мови та інших предметів, щоб швидше адаптуватись до навчального процесу.
Сьогодні система освіти в Польщі складається з трьох рівнів:
Для того щоб дитину прийняли до школи, потрібно надати закордонний паспорт (або внутрішній паспорт, якщо немає закордонного) одного з батьків і дитини.
Українських дітей також приймають до державних дитячих садочків, але наразі там дуже мало місці навіть для польських дітей. Для вступу до дитячого садка потрібно стати в чергу. Ось один з коментарів мами в Instagram:
Перебування дитини в державному садку не завжди безкоштовно. Вартість встановлюють місцеві органи влади: урядовці вирішують, скільки годин на день дитина може проводити безкоштовно і скільки годин батьки мають додатково оплатити. Харчування в дитячому садочку також є платним.
У приватному садочку плата коливається від 500 до 1,2 тис. злотих (від 3500 до 8400 грн) на місяць.
Джерело: mc.today
Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…
Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…