В Україні після проведення пенсійної реформи люди пенсійного віку не зможуть одночасно отримувати пенсію і працювати. Про це в інтерв’ю заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.
За його словами, в українців буде вибір: або працювати, або отримувати пенсію, але поєднувати не можна буде.
«У всьому світі діє правило – або пенсія, або зарплата.
Після проведення пенсійної реформи, коли пенсія стане достатньою, потрібно встановити правило – або ти працюєш, отримуєш зарплату і виходиш на пенсію трохи пізніше, але пенсія у тебе буде більшою. Або ти йдеш відразу і отримуєш пенсію, але не працюєш», – розповів Рева.
Він зазначив, що якщо роботодавці оформлятимуть пенсіонерів неофіційно, то вони можуть поплатитися за це штрафом в 320 тисяч гривень.
«320 тисяч гривень штраф. Будь ласка. Можна не оформляти», – додав міністр.
Які нововведення передбачає прийнята пенсійна реформа
1. Буде введено автоматичну норму про щорічного перерахунку пенсій для захисту від інфляції: з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менше, ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки і на 50% індексу споживчих цін.
2. Закон не передбачає підвищення пенсійного віку, але вводить вимоги до страхового стажу.
Так, для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 25 років страхового стажу.
При стажі від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти в 63 роки,.
При стажі менш ніж 15 років – у 65 років.
Водночас, люди, у яких немає страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років.
Розмір допомоги визначатиметься, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.
Всі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на 1 рік кожні 12 місяців до 2028 року. Таким чином, з 2028 року для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу. Один рік стажу коштує 16896 грн. Можна купити до п’яти років стажу, п’ять років обійдуться в 84480 грн.
3. Закон передбачає скасування спеціальних пенсій для держслужбовців, суддів, науковців та інших категорій. Всі вони переводяться на загальну систему нарахування пенсій.
4. Крім того, скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, прокурорських працівників та інших, які раніше могли виходити на пенсію достроково – за п’ять-десять років до настання пенсійного віку. Виняток зроблено лише для військовослужбовців і співробітників силових органів.
5. Розмір пенсії кожного громадянина України, відповідно до закону, розраховуватиметься за формулою:
Розмір пенсії = Сз × ІКЗ × Кс
де Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії,
ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати до середньої зарплати,
Кс – коефіцієнт страхового стажу, визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.
Додамо, що базова середня зарплата для розрахунку пенсій становиме 3764 грн 60 коп, що майже в 3 рази більше, ніж до реформи – 1197 грн. Коефіцієнт страхового стажу для розрахунку пенсій знижений з 1,35 до 1. Мінімальний розмір пенсії встановлений на рівні 1452 грн, що на 140 грн більше, ніж було до ухвалення закону. Також у рамках закону скасовано 15% зменшення пенсій для 500 тис. працюючих пенсіонерів.
В той же час за повідомленнями Уряду, урезультаті осучаснення пенсій їх розмір з 1 березня цього року зросте на 17-20%.
Пан Розенко наголосив, що з починаючи з цього року,пенсії будуть перераховуватися щорічно в автоматичному режимі. «Це одна з найголовніших позицій реформи, яку було запроваджено. Тепер, незважаючи ні на що, у березні місяці, щороку 1 березня, буде проводитися осучаснення пенсійних виплат. Це вперше за останні 5-7 років ми прийшли до такого процесу, коли можемо гарантувати осучаснення пенсій всім категоріям громадян», – зазначив Віце-прем’єр-міністр.
Павло Розенко нагадав, що багато років поспіль в Україні взагалі не проводили перерахунок пенсій. “Останнє осучаснення відбулося у жовтні 2017 року. Але треба згадати, що до цього моменту 7 років не було жодного перерахунку і осучаснення пенсій», – сказав він.
Віце-прем’єр-міністр також зауважив, що у бюджеті достатньо коштів для здійснення перерахунку пенсій. «Необхідний ресурс для підвищення пенсійних виплат є», – сказав він.