Російська агресія

Відкриття ФОП під час воєнного стану

Операція «реєстрація»

Наразі зареєструвати ФОПа можна й офлайн. Втім коло реєстраторів, що надають такі послуги, є обмеженим. Мінюст постійно оновлює відповідний перелік.

Можливість зареєструвати ФОПа доступна і в «Дії». Саме цей спосіб здається нам найбільш підходящим у воєнний час, адже він не вимагає від потенційного підприємця додаткових поїздок, а, значить, і додаткових витрат часу та коштів.

Для того, щоб зареєструвати ФОПа, необхідно:

— увійти на портал (не плутати із застосунком!) Дія та авторизуватись;

— у стрічці пошуку обрати «Відкрити ФОП»;

— обрати «Автоматична реєстрація ФОП» → «Подати заяву»;

— почергово пройти 7 кроків. У тому числі обрати систему оподаткування (тут є нюанси, про які будемо говорити пізніше).

Після цього, якщо все зробили правильно, згодом отримаєте підтвердження на електронну пошту, що ваш ФОП успішно зареєстровано.

Далі за звичайних умов податковій потрібні лічені дні, щоб поставити ФОП на облік та перевести на відповідну систему оподаткування. Втім, зараз все це може затягнутися, оскільки, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України:

— для контролюючих органів припиняється перебіг строків, встановлених для взяття на облік у контролюючих органах ФОП за податковою адресою (п.п. 69.19 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);

— для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством (п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Тож, наприклад, може знадобитися багато днів, щоб з’ясувати, перевели ФОП на спрощену систему чи ні.

На яку систему та відколи?

Питання, яке бажано вирішити ще до того, як розпочати підприємницьку діяльність: яку ж систему оподаткування (та групу / ставку — у разі обрання спрощенки) ви хочете застосовувати? Наступне питання: як на цю систему / групу / ставку потрапити?

Загальна система.На загальній системі ви опинитися автоматично після ФОП-реєстрації, якщо не заявите у встановлені строки бажання перейти на єдиний податок (ЄП).

Наразі всі ФОПи, у тому числі на загальній системі, ще з березня 2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) до припинення / скасування воєнного стану + протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану можуть не сплачувати ЄСВ «за себе». Можна не сплачувати навіть якщо є чистий дохід (прибуток) (п. 919 розд. VIII Закону № 2464). Це дуже істотне послаблення, бо ставка ЄСВ тут за звичайних умов — 22 % від прибутку (чистого доходу).

Але досить високе податкове навантаження щодо ПДФО + ВЗ (військовий збір) (18 % + 1,5 % від прибутку) зберігається.

Група 1 ЄП.Це дуже класна група, бо за нею закріплено можливість працювати без РРО/ПРРО (п. 296.10 ПКУ). Відповідно і без POS-терміналу. В неї досить привабливі умови оподаткування. Більш того, у цій групі:

— з 01.04.2022 (тобто починаючи зі сплати за квітень) до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України можна не сплачувати ЄП (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ);

— з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) протягом усього часу до припинення / скасування воєнного стану в Україні + протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану можна не сплачувати ЄСВ «за себе» (п. 919 розд. VIII Закону № 2464).

З іншого боку,

працювати в групі 1 ЄП може лише дуже обмежене коло ФОПів (ті, хто задовольняє вимогам п.п. 1 п. 291.4п. 291.7 ПКУ).

Всі деталі щодо цього знайдете у статті «Заховатися від РРО на ЄП групи 1», «Податки & бухоблік», 2021, № 91.

Припустимо, що ФОП ця група підходить (він задовольняє вимогам до неї). Як же потрапити до неї якнайшвидше?

Слід або подати відповідну заяву* державному реєстратору під час держреєстрації, або при реєстрації у «Дії» обрати роботу у цій групі на відповідному кроці заповнення реєстраційних даних, або окремо (вже після держреєстрації ФОП) подати заяву податківцям до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація.

* Заява про застосування спрощеної системи оподаткування (за формою, що затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308).

У всіх цих випадках ФОП опиниться у групі 1 ЄП з 1 числа наступного місяця (п.п. 298.1.2 ПКУ). А до кінця поточного місяця? Буде перебувати на загальній системі.

Втім, це не проблема, зважаючи на те, що ЄСВ зараз і загальносистемники, і єдиноподатники можуть не сплачувати (проте можна й сплачувати — добровільно, тим самим допомагаючи своїй державі).

А щоб не платити ПДФО та ВЗ, до кінця місяця (в якому відбулась реєстрація ФОП) не слід отримувати дохід. Точніше прибуток. Інакше з прибутку доведеться сплатити 19,5 % (ПДФО 18 % від прибутку як аванс за відповідний квартал у строки, передбачені п.п. 177.5.1 ПКУ; 1,5 % — за наслідками подачі декларації за рік).

А якщо ФОП не встиг подати заяву до кінця місяця реєстрації? Тоді доведеться керуватися загальним правилом. Подавати заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу — щоб стати платником ЄП групи 1 з початку цього (наступного) кварталу.

Хтось на цьому фоні спитає: якщо підприємець запізнився з заявою, та не хоче чекати до початку нового кварталу, чи може він послатися на згадану вище норму (з п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Згідно з якою для платників податків зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством. Та вказати в заяві (в п. 5.1) дату переходу на групу 1 ЄП «заднім числом» (перше число місяця наступного за місяцем держреєстрації)? Можна спробувати, але успіх не гарантований. Бо наразі є різні підходи трактування норми із п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Група 2 ЄП.Група 2 ЄП вже більш лояльна, якщо говорити про можливість «вступу» до неї (вимоги для групи 2 знайдете у п.п. 2 п. 291.4 ПКУ).

Втім нагадаємо, що в неї вже немає такого РРО/ПРРО-звільнення, як у групи 1 ЄП. То ж основна її привабливість, це спрощений облік та економія на податках (це якщо порівнювати із загальною системою).

Щодо правил переходу до групи 2 ЄП ФОП-новачками, то вони ті ж самі що і для групи 1 ЄП. Тому рекомендації аналогічні до тих, які ми наводили для ФОПів групи 1 вище.

У групі 2 ЄП:

— з 01.04.2022 (тобто починаючи зі сплати за квітень) до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України можна не сплачувати ЄП (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ);

— з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) протягом усього часу до припинення / скасування воєнного стану в Україні + протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану можна не сплачувати ЄСВ «за себе» (п. 919 розд. VIII Закону № 2464).

Група 3 ЄП (3 %, 5 %, спеціальна ставка 2 %).Почнемо з того, що не можна одразу після держреєстрації «зайти» на ЄП з ПДВ. Тобто на групу 3 ЄП зі ставкою ЄП 3 %. У будь-якому випадку спочатку можна зайти або на ставку 5 %, або на спеціальну тимчасову ставку 2 %, і вже потім з початку нового кварталу перебратися на ставку 3 % зі сплатою ПДВ (див. консультацію в категорії 107.01.04 БЗ). Чи спочатку побути до кінця кварталу на загальній системі.

Зазначимо, що

якщо статус платника ПДВ вам не потрібен, то є сенс «заходити» одразу на спеціальну ставку ЄП 2 %. Бо фактично це аналог 5 %, більш дешевий та ліберальний.

Для новачків наразі правило щодо переходу на групу 3 ЄП зі ставкою 2 % сформульовано у п.п. 9.8 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Зареєстровані суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня держреєстрації подадуть заяву про обрання спрощенки групи 3 (за ставкою 2 %), вважаються платниками єдиного податку групи 3 з дня їх держреєстрації.

Тобто в них немає «розриву», як у платників груп 1 та 2 (див. вище). ФОП одразу після держреєстрації вважається платником ЄП групи 3 на ставці 2 %.

Звертаємо увагу на такий момент. Якщо ви реєструєтесь через «Дію», то, як ми це бачимо зараз, заявити ви можете лише своє бажання «зайти» на ставку ЄП 5 %. Тож якщо вам потрібна ставка 2 %, то при реєстрації через «Дію» одразу потрапити на неї не вдасться. Для цього після того, як вас буде зареєстровано, слід окремо подати податківцям заяву про застосування спрощеної системи оподаткування групи 3 ставки 2 %. Зрозуміло, у згаданий вище строк — протягом 10 днів із дня держреєстрації.

А що буде, якщо цей строк буде пропущено? Можна спробувати через згадану вище норму з п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. XX ПКУ подати податківцям заяву «з запізненням». Втім, скоріше за все, до вас у такому разі буде застосовано «загальне» правило (не для новостворених), згідно з яким платником ЄП групи 3 на ставці 2 % платник стає з наступного робочого дня після подання заяви. А до цього відповідно ви будете вважатися загальносистемником. Тож краще у строк 10 днів таки укластися.

У гр. 3 ЄП з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) протягом усього часу до припинення / скасування воєнного стану в Україні + протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану також можна не сплачувати ЄСВ «за себе» (п. 919 розд. VIII Закону № 2464).

Відкриваємо підприємницький рахунок

Підприємець може відкрити рахунок у банку (підприємницький) на власний вибір. Подекуди це можна зробити навіть онлайн.

Видаткові операції за рахунком згідно п. 69.4 ПКУ можуть розпочинатися лише після отримання банком повідомлення контролюючого органу про взяття рахунка на облік (чи за процедурою мовчазної згоди). Втім все це турбота податківців і банку. Затримок із цим не повинно бути через додаткове регулювання у п.п. 69.17 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Сам же ФОП, нагадаємо, має лише повідомити банк про свій підприємницький статус (п.п. 69.7 ПКУ).

Обов’язку повідомляти податківців про відкриття рахунку у ФОПа немає.

З кишені в кишеню: чи виникає дохід?

Як ви, можливо, здогадалися, мова йде про поповнення підприємницького рахунку власними грошовими коштами. Проблема в тому, що податківці іноді вбачають у цьому дохід підприємця.

Щодо загальносистемників у податківців адекватна позиція. Те, що власні кошти, які ФОП-загальносистемник зараховує на розрахунковий рахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат, ДПСУ підтверджує в категорії 104.04 БЗ.

А от щодо єдиноподатників вона тримається, м’яко кажучи, спірної позиції (підкатегорія 107.01.03 БЗ). Кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізособою для здійснення підприємницької діяльності, і які є власними коштами такої особи (тобто кошти отримані не від підприємницької діяльності), включаються до доходу ФОПа — платника єдиного податку, з урахуванням вимог ст. 292 ПКУ.

Незважаючи на абсурдність ситуації, як мінімум, узяти до уваги таку позицію податківців доведеться.

У зв’язку з цим така порада ФОПам-початківцям: спрощенцям груп 1 і 2 бажано внести кошти, достатні для того, щоб забезпечити функціонування ФОП (принаймні на початковій стадії) ще в період перебування на загальній системі. А це, нагадаємо, час до закінчення місяця, в якому зареєстрували ФОПа.

А от у спрощенців групи 3 такий маневр не пройде.

Якщо ціна питання велика, то вони можуть:

— ігнорувати позицію податківців, та готуватися до судових баталій із ними. Позитивна судова практика є (див. постанови Сьомого апеляційного адмінсуду від 16.10.2019 у справі № 240/2799/19, від 05.03.2020 у справі № 240/4163/19);

— вдатися до хитрощів. Можна діяти через отримання ФОП позики. Оскільки до доходу єдиноподатника не включається поворотна фіндопомога строком до 12 місяців, можна попросити дружину, чоловіка, матір, батька, родича або знайомого перерахувати гроші на ваш рахунок як поворотну фіндопомогу. При цьому не забудьте: укласти письмовий договір позики (засвідчувати в нотаріуса його не потрібно); пізніше скласти документ про те, що ви повернули гроші в строк до 12 місяців (повертати можна готівкою); відобразити повернення фіндопомоги позикодавцеві-фізособі в додатку № 4ДФ до об’єднаного ПДФО/ВЗ/ЄСВ-розрахунку (з ознакою доходу «153») за той звітний період, в якому повернули позику.

Share
Опубліковано
Buhgalter
Мітки: ФОП

Recent Posts

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

3 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

3 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago

Актуальні запитання – відповіді щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA)

Одеська ДПС надала відповіді на запитання щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). 1. Яким чином визначати…

4 тижні ago

Нюанси заповнення заголовної частини ПН на постачання товарів працівникам

У разі здійснення операцій з постачання товарів у рахунок оплати праці працівників у рядку «Індивідуальний…

4 тижні ago