Головна » Бухгалтеру » Консультації » Відповідальність за невиплату заробітної плати
Консультації

Відповідальність за невиплату заробітної плати

Поділіться з друзями - підтримайте проект

 Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (стаття 43 Конституції). Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного трудового договору (стаття 21 Закону «Про оплату праці»).

   Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості (стаття 97 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), статей 15 і 24 Закону «Про оплату праці»).

   Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні у строки, встановлені в колективному договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (стаття 115 КЗпП; стаття 24 Закону «Про оплату праці»). Затримка виплати заробітної плати навіть на один день є порушенням строків виплати згідно зі статтею 115 КЗпП.

   Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, згідно зі статтею 265 КЗпП несуть фінансову відповідальність у розмірі: 3 мінімальні заробітні плати (на сьогодні – 12519 грн.) – за порушення встановлених термінів виплати зарплати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплату не в повному обсязі.

   Відповідно до статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн).

   Згідно зі статтею 175 Кримінального кодексу за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-17000 грн) або виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Управління праці

Також нагадуємо роботодавцям про можливість робітника поскаржитися на роботодавців в контролюючі органи та цілком законно, але вже із перевірками та накладаннями штрафів за порушення, отримати свої зароблені гроші. Детальніше тут

Про штрафи за порушення законодавства в сфері праці читайте тут


Поділіться з друзями - підтримайте проект