Кадровий облік

Відпустка без збереження заробітної плати

Хто має право на таку відпустку? Тривалість відпустки.

Відпустка без збереження заробітної плати надають, як правило, у зв’язку з якими-небудь подіями в житті працівника за умови, що він уже встиг відгуляти або не запрацював право на щорічну оплачувана відпустка. При цьому перш за все необхідно бажання працівника піти в таку відпустку. Ні в якому разі не можна відправляти у відпустку «за свій рахунок» примусово без згоди працівника. Це явне порушення трудових норм. Хоча таке іноді трапляється у деяких недобросовісних роботодавців.

При цьому не завжди треба отримувати згоду роботодавця. Такі випадки перераховані в ст. 25 “Закону про відпустки”, а також іншими нормативно-правовими актами.

В статті 26 Закону про відпустки перераховані випадки, коли все таки доведеться узгоджувати з роботодавцем свої дії.  Основним таким випадком напевно буде відпустка за сімейними обставинами чи іншими якимось причинам. Так відпустка не може перевищувати 15 календарних днів на рік.

А тепер перерахуємо випадки коли відпустка за свій рахунок може бути отримана працівником без узгодження з роботодавцем.

  1. Мати або батько, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), які мають двох і більше
    дітей у віці до 15 років або дитину-інваліда – до 14 календарних днів;
  2. Чоловік, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці – до 14 календарних днів;
  3. Мати, батько, баба, дід або інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один з прийомних батьків для догляду за дитиною віком до 14 років – на період об’яви карантину;
  4. Особи, які мають особливі трудові заслуги перед батьківщиною – до 21 календарного дня;
  5. Пенсіонери за віком та інваліди III групи – до 30 календарних днів;
  6. Інваліди I і II груп – до 60 календарних днів;
  7. Особи, що вступають в шлюб – до 10 календарних днів;
  8. Працівники у разі смерті родичів по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (Пасинка, падчерки), братів, сестер – до 7 календарних днів без урахування часу який потрібен для проїзду на місце похорон і назад;
  9. Працівники у разі смерті інших родичів, ніж ті які вказані в п.8. – до 3 календарних днів без урахування часу який потрібен для проїзду на місце похорон і назад;
  10. Працівники, які доглядають за хворими родичами по крові або по шлюбу, які потребують за висновком медичного закладу постійного стороннього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;
  11. Працівники для завершення санаторно-курортного лікування – тривалістю, визначеною в медичному висновку;
  12. Працівники, допущені до вступних іспитів до вищих навчальних закладів – 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу і назад;
  13. Сумісники – на термін до закінчення відпустки по основним місцем роботи;
  14. Ветерани праці – до 14 календарних днів;
  15. Працівники, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості – 12 календарних днів без урахування часу,
    необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу і в зворотному напрямку (при наявності двох і більше дітей такого віку відпустку надають окремо для супроводження кожної дитини);
  16. Працівникам в населених пунктах зони АТО (Донецька, Луганська області) – На період проведення АТО з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більше 7 календарних днів після прийняття рішення про припинення АТО.

Ці всі випадки перераховані в ст. 25 Закону про відпустки. Але в деяких випадках слід керуватись і іншими нормативно-правовими актам.

Відпустка без збереження заробітної плати для окремих категорій громадян.

  1. Особи, які віднесені до 3 категорії які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають неповнолітніх дітей і проживають на територіях зон радіоактивного забруднення (для одного з батьків) – до 14 календарних днів. Ця норма передбачена Законом “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
  2. Ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, державної пожежної охорони, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України – до 14 календарних днів. Ця норма прописана в п.13 ст.6 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів    Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист “;
  3. Особи які мають статус дітей війни – до 2 тижнів щороку. Ця норма передбачена ст.5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Оформлення відпустки.

В любому випадку робітнику прийдеться написати заяву про надання відпустки в які повинні бути:

  • Причина такого прохання;
  • дата початку такої відпустки;
  • тривалість відпустки.

Директору ТОВ «Успіх»
Осінчуку В. Б.
Секретаря
Павленко Є. В.

ЗАЯВА
Прошу надати мені відпустку без збереження заробітної плати на п’ять календарних днів з 25.04.2016 р. по 29.04.2016 р. за сімейними обставинами.

12.04.2016 р.                                                                                            Павленко Є. В.

 

Якщо працівник претендує на отримання оплачуваної відпустки, який роботодавець зобов’язаний надати то для цього до заяви слід прикласти пдтверджуючі документи, щоб роботодавець впевнився, що причина не надумана.

А ось щоб надати відпустку на підставі ст. 26 Закону про відпустки, ніяких додаткових підтверджень від працівника вимагати не потрібно.

Після розгляду заяви працівника видають наказ (розпорядження) керівника підприємства про надання відпустки «за свій рахунок».

 

ТОВ «УСПІХ»

НАКАЗ

13.04.2016                                                                                               № 36-К

Про надання відпустки без
збереження заробітної плати
Павленко Є. В.

Відповідно до ст. 84 КЗпП, ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР

НАКАЗУЮ:

Надати секретарю ТОВ «Успіх» Павленко Євгенії Вікторівні відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами тривалістю п’ять календарних днів з 25.04.2016 р. по 29.04.2016 р.

Підстава: заява Павленко Є. В., погоджена в установленому порядку.

Директор                                                  Осінчук                                         В. Б. Осінчук

Відображення в табелі обліку робочого часу відпустки за свій рахунок.

У табелі обліку використання робочого часу (типова форма № П-5 затверджена наказом № 489) в рядку для позначки умовних позначень видів витрат робочого часу вказують буквений або цифровий код, що відповідає певному виду неоплачуваної відпустки:

  • Відпустка без збереження зарплати в зв’язку з навчанням (пп. 12, 13 і 17 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустку) –  НБ (або 13);
  • Додаткова відпустка без збереження зарплати в обов’язковому порядку (ст. 25, крім пп. 3, 12, 13 і 17 ч. 1, Закону про відпустки) – «ДБ» (цифровий код «14»);
  • Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку (п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки) – «ДД» (цифровий код «17);
  • Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки) – «НА» (цифровий код «18»).

Також в табелі обов’язково зазначають кількість днів і годин, проведених працівником в таких відпустках.

Нюанси надання відпустки.

При наданні відпустки за свій рахунок слід орієнтуватися на календарний рік в якому вона надається. Якщо працівник на протязі року не брав таку відпустку, то на наступний рік така відпустка не переноситься і не додається до такої відпустки в наступному році. Тобто такі дні просто згорають.

Якщо у робітника є декілька підстав для того, щоб взяти таку відпустку, то він має право на кожну підставу взяти окрему відпустку.

Наприклад, якщо працівникові, який одружувався, була надана відпустка без збереження зарплати на 10 календарних днів, це не позбавляє його права на отримання відпустки за сімейними обставинам згідно ст. 26 Закону про відпустки або з інших підстав, передбачених ст. 25 Закону про відпустки.

Відпустка яка пов’язана з якоюсь подією повинна бути прив’язана по даті к цій події. Якщо працівник одружується в липні, то така відпустка повинна бути в липні, а не в вересні.

У період перебування у відпустці «за свій рахунок» за працівником зберігається його місце роботи (посада). Більш того, час перебування в цій відпустці зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).

Відпустка «за свій рахунок» не продовжується на кількість святкових і неробочих днів, що припадають на неї.

І ще раз нагадаємо, що відправляти працівника у відпустку за свій рахунок на більший термін ніж це передбачено законодавством заборонено.

Якщо роботодавцю хочеться зекономити на фонді заробітної плати як варіант можна запропонувати встановити працівниками неповний робочий час.

І на завершення скажемо про нарахування заробітної плати в тому місяці, в якому працівник був у відпустці «за свій рахунок». Зрозуміло, що якщо працівник перебував у такій відпустці весь місяць, то йому взагалі не буде нарахована зарплата. Тут немає порушення законодавства про працю.

Якщо ж працівник був у відпустці «за свій рахунок» частину місяця, то в залежності від рівня його зарплати нарахована сума може виявитися меншою від мінімального розміру. І це також не буде порушенням законодавства про працю. Однак будьте пильні! В такому випадку ЄСВ в частині нарахування доведеться розрахувати від мінімальної заробітної плати (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).

Роз’яснення аналогічного змісту наведено на офіційному сайті ДФСУ (if.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/185937.html).

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Як оскаржити висновок моніторингу ДАСУ: основні кроки

  Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…

1 день ago

Як працює логістика у сфері оптових поставок бензину та дизелю

Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…

5 днів ago

Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів у негрошовій формі при розрахунку військового збору?

Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…

3 тижні ago

Як вибрати та купити ортопедичний матрац 160×200: практичний гід

Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…

4 тижні ago

Масова розсилка SMS для бізнесу

В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…

4 тижні ago

Як обрати найкращий обмінник?

Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…

4 тижні ago