Відпустка без збереження заробітної плати надають, як правило, у зв’язку з якими-небудь подіями в житті працівника за умови, що він уже встиг відгуляти або не запрацював право на щорічну оплачувана відпустка. При цьому перш за все необхідно бажання працівника піти в таку відпустку. Ні в якому разі не можна відправляти у відпустку «за свій рахунок» примусово без згоди працівника. Це явне порушення трудових норм. Хоча таке іноді трапляється у деяких недобросовісних роботодавців.
При цьому не завжди треба отримувати згоду роботодавця. Такі випадки перераховані в ст. 25 “Закону про відпустки”, а також іншими нормативно-правовими актами.
В статті 26 Закону про відпустки перераховані випадки, коли все таки доведеться узгоджувати з роботодавцем свої дії. Основним таким випадком напевно буде відпустка за сімейними обставинами чи іншими якимось причинам. Так відпустка не може перевищувати 15 календарних днів на рік.
А тепер перерахуємо випадки коли відпустка за свій рахунок може бути отримана працівником без узгодження з роботодавцем.
Ці всі випадки перераховані в ст. 25 Закону про відпустки. Але в деяких випадках слід керуватись і іншими нормативно-правовими актам.
В любому випадку робітнику прийдеться написати заяву про надання відпустки в які повинні бути:
Директору ТОВ «Успіх»
Осінчуку В. Б.
Секретаря
Павленко Є. В.
ЗАЯВА
Прошу надати мені відпустку без збереження заробітної плати на п’ять календарних днів з 25.04.2016 р. по 29.04.2016 р. за сімейними обставинами.
12.04.2016 р. Павленко Є. В.
Якщо працівник претендує на отримання оплачуваної відпустки, який роботодавець зобов’язаний надати то для цього до заяви слід прикласти пдтверджуючі документи, щоб роботодавець впевнився, що причина не надумана.
А ось щоб надати відпустку на підставі ст. 26 Закону про відпустки, ніяких додаткових підтверджень від працівника вимагати не потрібно.
Після розгляду заяви працівника видають наказ (розпорядження) керівника підприємства про надання відпустки «за свій рахунок».
ТОВ «УСПІХ»
НАКАЗ
13.04.2016 № 36-К
Про надання відпустки без
збереження заробітної плати
Павленко Є. В.
Відповідно до ст. 84 КЗпП, ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР
НАКАЗУЮ:
Надати секретарю ТОВ «Успіх» Павленко Євгенії Вікторівні відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами тривалістю п’ять календарних днів з 25.04.2016 р. по 29.04.2016 р.
Підстава: заява Павленко Є. В., погоджена в установленому порядку.
Директор Осінчук В. Б. Осінчук
У табелі обліку використання робочого часу (типова форма № П-5 затверджена наказом № 489) в рядку для позначки умовних позначень видів витрат робочого часу вказують буквений або цифровий код, що відповідає певному виду неоплачуваної відпустки:
Також в табелі обов’язково зазначають кількість днів і годин, проведених працівником в таких відпустках.
При наданні відпустки за свій рахунок слід орієнтуватися на календарний рік в якому вона надається. Якщо працівник на протязі року не брав таку відпустку, то на наступний рік така відпустка не переноситься і не додається до такої відпустки в наступному році. Тобто такі дні просто згорають.
Якщо у робітника є декілька підстав для того, щоб взяти таку відпустку, то він має право на кожну підставу взяти окрему відпустку.
Наприклад, якщо працівникові, який одружувався, була надана відпустка без збереження зарплати на 10 календарних днів, це не позбавляє його права на отримання відпустки за сімейними обставинам згідно ст. 26 Закону про відпустки або з інших підстав, передбачених ст. 25 Закону про відпустки.
Відпустка яка пов’язана з якоюсь подією повинна бути прив’язана по даті к цій події. Якщо працівник одружується в липні, то така відпустка повинна бути в липні, а не в вересні.
У період перебування у відпустці «за свій рахунок» за працівником зберігається його місце роботи (посада). Більш того, час перебування в цій відпустці зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки).
Відпустка «за свій рахунок» не продовжується на кількість святкових і неробочих днів, що припадають на неї.
І ще раз нагадаємо, що відправляти працівника у відпустку за свій рахунок на більший термін ніж це передбачено законодавством заборонено.
Якщо роботодавцю хочеться зекономити на фонді заробітної плати як варіант можна запропонувати встановити працівниками неповний робочий час.
І на завершення скажемо про нарахування заробітної плати в тому місяці, в якому працівник був у відпустці «за свій рахунок». Зрозуміло, що якщо працівник перебував у такій відпустці весь місяць, то йому взагалі не буде нарахована зарплата. Тут немає порушення законодавства про працю.
Якщо ж працівник був у відпустці «за свій рахунок» частину місяця, то в залежності від рівня його зарплати нарахована сума може виявитися меншою від мінімального розміру. І це також не буде порушенням законодавства про працю. Однак будьте пильні! В такому випадку ЄСВ в частині нарахування доведеться розрахувати від мінімальної заробітної плати (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
Роз’яснення аналогічного змісту наведено на офіційному сайті ДФСУ (if.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/185937.html).
Обувь от адидас — это выбор тех, кто ценит стиль, комфорт и универсальность. Модели из…
Український бізнесовий ландшафт охоплює великий спектр підприємств, які поділяються на малі, середні та великі залежно…
Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…
Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…
Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…
Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…