Масштабна валютна реформа, введена в дію в лютому 2019 р., безперечно позначилася на режимі валютних рахунків, відкритих у вітчизняних банках. Основним нормативним актом, який встановлює режим валютних рахунків, є Положення № 5. Це комплексний нормативний акт, який охоплює багато питань у сфері валютного регулювання, в тому числі порядок використання рахунків в іноземній валюті як резидентами, так і нерезидентами. У цілому можна стверджувати, що у резидентів та нерезидентів з’явились нові можливості для проведення різного роду валютних операцій. Розглянемо детальніше такі нові правила.
АКЦЕНТИ
Перелік операцій, які можуть проводитися за валютними рахунками, істотно збільшений.
Важливим наслідком проведеної валютної реформи є можливість юридичним особам — нерезидентам відкривати валютні рахунки в Україні і проводити різні операції за цими рахунками.
Валютні рахунки фізичних осіб — резидентів і нерезидентів мають практично однаковий режим.
Статус валютного рахунку юридичної особи та фізичної особи — підприємця — подібний.
Резиденти України, які є суб’єктами господарської діяльності, можуть проводити такі операції по своїх валютних рахунках (п. 109 Положення № 5):
Статус валютного рахунку юридичної особи та фізичної особи — підприємця абсолютно однаковий. Однак слід врахувати, що ФОП заборонено переказувати кошти зі свого валютного рахунку на особистий валютний рахунок на підставі п. 113 Положення № 5. Очевидним є той факт, що завдяки валютній лібералізації у суб’єктів підприємницької діяльності України з’явилася можливість отримувати кредити і позики на свої валютні рахунки.
Щодо поточних валютних рахунків фізичних осіб — резидентів, то на підставі п. 118 Положення № 5 за ними можна проводити такі валютні операції:
Порівняно з раніше діючим законодавством фізичні особи — резиденти вже мають можливість проводити операції за валютними рахунками ескроу, отримувати кредити, надавати позики, отримувати та надавати безповоротну фінансову допомогу нерезидентам, перераховувати компенсацію нерезиденту-поручителю, проводити торгівлю валютними цінностями.
Щодо валютних рахунків фізичних осіб — нерезидентів, то на підставі аналізу п. 119 Положення № 5 можна дійти висновку, що валютні рахунки фізичних резидентів і нерезидентів мають практично однаковий режим. Проте низка відмінностей все ж таки є. Наприклад, нерезиденти сплачують деякі податки і збори в іноземній валюті. Крім того, на валютні рахунки нерезидентів може зараховуватися заробітна плата за умови, що ці нерезиденти є співробітниками офіційних представництв. Установлені п. 119 правила валютних рахунків для нерезидентів не передбачають використання рахунків ескроу. А ось на відміну від резидентів нерезидент може переказувати кошти зі свого валютного депозитного рахунку, який відкрито в Україні, за межі України. Інші відмінності не є суттєвими, що є позитивним фактором для залучення іноземних валютних активів у національну банківську систему.
Положення № 5 також встановлює режим валютних рахунків для офіційних представництв і постійних представництв.
Офіційними представництвами вважаються іноземні дипломатичні, консульські, торговельні та інші офіційні представництва, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями (пп. 8 п. 2 Положення № 5).
Їм дозволено проводити такі валютні операції:
Ще раз хотілося б підкреслити, що зазначені рахунки не можна використовувати для підприємницької діяльності. Тут мало що змінилося порівняно зі старим валютним законодавством.
Для валютних рахунків постійних представництв встановлено такі правила:
Нагадаємо, що постійними представництвами називаються представництва юридичних осіб — нерезидентів та міжнародних організацій, що представляють їх інтереси в Україні, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність нерезидентів, діяльність міжнародних організацій на території України. Платежі за цими рахунками можуть бути пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.
Важливим наслідком проведеної валютної реформи є можливість юридичним особам — нерезидентам відкривати валютні рахунки в Україні і проводити різні операції за цими рахунками.
Для цього було внесено істотні зміни до Інструкції № 492, нову редакцію якої затверджено постановою № 56, яка набрала чинності з 04.04.2019 р. У цьому документі передбачено порядок відкриття і закриття рахунків, в тому числі для юридичних осіб — нерезидентів. А п. 127 Положення № 5 для них передбачено порядок використання валютних рахунків.
Отже, юридичні особи — нерезиденти можуть проводити такі операції за своїми валютними рахунками:
Як бачимо, режим валютних рахунків, відкритих юридичним особам — нерезидентам, не відрізняється від аналогічних рахунків для резидентів України, які є суб’єктами підприємницької діяльності. Абсолютно очевидно, таке нововведення сприятиме активізації діяльності іноземних компаній на території України та притоку іноземних капіталів.
У цілому слід зазначити, що законодавчі зміни, які мали місце в сфері валютного регулювання, істотно вплинули на режим валютних рахунків. Це відкриває більше перспектив і можливостей як для резидентів, так і нерезидентів. Перелік операцій, які можуть проводитися за валютними рахунками, істотно збільшено. Такі нововведення є позитивним кроком вперед для подальшого процесу лібералізації валютної політики.
ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ
Положення № 5 — Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.
Постанова № 56 — постанова Правління НБУ від 01.04.2019 р. № 56 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».
Інструкція № 492 — Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів, затверджена постановою Правління НБУ № 492 від 12.11.2003 р.
Автор: Богдан Криволапов, канд. юрид. наук, доцент кафедри міжнародного приватного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка.
Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…
Ст. 164 ПКУ встановлено особливості визначення бази оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі. А…
Ортопедичний матрац – це не просто частина меблів, а важливий елемент здорового способу життя. Якість…
В арсеналі сучасних маркетологів є багато ефективних інструментів, тому про такий скромний метод впливу як…
Найкращий пункт обміну. Критерії та поради при виборі обмінника Коли потрібно обміняти 100-200 доларів, люди…