Карантин призвів до вимушеного простою основних засобів у багатьох сферах.
У зв’язку з цим, нагадуємо, що, на думку податкової служби, амортизація основних засобів в періоді тимчасового простою основних засобів заборонена (див., зокрема, лист ДПСУ від 02.07.2019 р. № 3031/6/99-99-15-02-02-15/ІПК):
«<…> Тобто, на період тимчасового невикористання виробничих основних засобів та відсутності їх експлуатації (корисного використання), амортизація на такі основні засоби не нараховується. <…>»
Погодитись з такою фіскальною позицією податкової служби не можнаа, оскільки тимчасовий простій основних засобів, у тому числі, через карантину не є законодавчим підставою для припинення амортизації (наприклад, П(С)БО 7 пов’язує таку призупинення тільки з виведенням з експлуатації на період реконструкції, модернізації, дообладнання, консервації) та/або не свідчить про використання таких основних засобів у негосподарських операцій.
При цьому, щоб знизити податкові ризики, в разі тимчасового простою рекомендуємо:
1) оформити наказ по підприємству про те, що основні засоби, які продовжують використовуватись, наприклад:
– обслуговуються, тестуються та перевіряються без виведення з експлуатації;
– продовжують забезпечувати отримання економічних вигод крім як від основної діяльності.
2) доповнити облікову політику положенням про те, що в разі тимчасового простою основні засоби продовжують використовуватися для одержання економічних вигод (див. п. 1 вище).
Команда CroweLF Ukraine буде ініціювати в Мінфіні видання узагальнюючої податкової консультації з підтвердженням права підприємств на амортизацію основних засобів у разі їх тимчасового простою у зв’язку з карантином без виведення з експлуатації.