Випадки складання розрахунків-коригувань до податкових накладних.

Про необхідність складання розрахунків-коригувань до податкових накладних знають майже усі бухгалтери. Але питань у них завжди більше ніж відповідей.

Давайте розглянемо в яких випадках взагалі треба складати розрахунки-коригування. До їх складання може привести цілий ряд причин.

Пов’язані з поставкою товарів

П. 192.1 ПКУ та п.21 Порядка № 957 зазначають, що виписка розрахунку-коригування (далі – РК) проводиться, якщо після поставки товарів/послуг здійснюється:

  • Перерахунок при поверненні таких товарів/послуг;
  • Перерахунок при поверненні передоплати за товари/послуги;
  • Зміна суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи перегляд цін.

Останній пункт податківці трактують більш розвернуто і включають туди:

  • Заміну номенклатури товарів. Податківці вважають, що у разі коли одна номенклатура товарів замінюється на іншу (після здійснення предоплати, але у разі відсутності відвантаження таких товарів) то продавець виписує РК в якому одна позиція мінусується, а інша додається (та яка буде поставлятись). Такий РК реєструє продавець;

Якщо ж поставка товарів відбулась і потім цю номенклатуру вирішили замінити на іншу, в такому випадку податківці рекомендують  виписувати РК на зменшення кількості товару (і цей РК реєструє покупець) і виписується інша податкова накладна (далі – ПН) з правильною номенклатурою.

На наш погляд так слід робити у випадку коли один договір розторгається і заключається інший (з новою номенклатурою).

  • Заміна кодів УКТ ЗЕД. Якщо в ПН був невірно указаний код УКТ ЗЕД то в такому випадку складається один РК в якому позиція з неправильним УКТ ЗЕД мінусується, а за правильним додається (БПЗ 101.07)
  • Зміна ставки передоплаченого товару. Така ситуація виникає коли аванс був отриманий який оподатквоується за ставкою 20 %, а потім сторони домовились, що буде поставлений товар який оподатковується за ставкою 7%

Помилка в податковій накладній

В житті бухгалтерів буває і так, що при складанні ПН були допущені помилки в її складанні (в тому числі і ті які не пов’язані , що може бути дуже печальним фактом для Податкового кредиту покупця. Тож такі помилки слід виправляти.

Помилки бувають двох видів:

  1. Помилки які не пов’язані зі зміною суми компенсації товарів/послуг – допущені в обов’язкових реквізитах ПН, помилка в ІПН і т.д.
  2. Сумові помилки в ПН – ціна за одиницю, ставка податку тощо.

Звертаємо вашу увагу ще раз на те, що помилка в ПН в обов’язкових реквізитах (сумових та несумових) не дає право включити її в податковий кредит покупцю.

Покупець має право включити таку ПН до податкового кредиту не раніше факту реєстрації РК до такої ПН, але не пізніше 365 днів з дати складання такої ПН.

Якщо ж покупець включив таку ПН в свою декларацію ПДВ в минулому періоді, то йому доведеться подати до такої декларації Уточнюючий розрахунок (далі – УР), яким він зніме свій Податковий кредит. А відобразить він таку ПН у складі Податкового кредиту (далі – ПК) того періоду в якому буде зареєстрований РК.

Але продавця помилки в ПН не звільняє його від обов’язку показати таку ПН у складі своїх податкових зобов’язань за відповідний податковий період  :-(

Якщо ж помилка в ПН призвела ще й до заниження податкових зобов’язань, то такий продавець повинен зробити УР до податкової декларації.

Зміна напрямку використання товарів/послуг

З липня 2015 р у платників податків з’явився ще один привід до складання РК. Мова йдеться про зміни внесені Законом № 643. Якщо товари/послуги, необоротні активи, по яким були нараховані податкові зобов’язання згідно п. 198.5 ПКУ в подальшому починають використовуватись в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності, в тому числі і перевід невиробничих основних фондів в склад виробничих.

Без РК

В деяких випадках РК складати не потрібно.

  • К зведеним/ітоговим ПН – при умові, що повернення/зміна ціни врахована в зведений/ітоговій ПН;
  • К старим/незареєтрованим ПН (складеним до 01.02.2015 р) та які не підлягали обов’язковій реєстрації РК можна було зареєструвати спочатку зареєструвавши саму ПН, а потім і саму РК. Але якщо покупець включав ПН до складу ПК на підставі скарги на постачальника? При зменшенні суми ПН покупець який поступив таким чином, зменшує свій ПК на підставі бухгалтерської довідки.
  • 1095 днів – з того моменту коли були задекларовані ПЗ продавця. Але якщо змінюються умови договору, то такий строк давності не застосовується і продавець може скласти РК і зменшити свої ПЗ.

 

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 тижні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

3 тижні ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

3 тижні ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

4 тижні ago

Актуальні запитання – відповіді щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA)

Одеська ДПС надала відповіді на запитання щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). 1. Яким чином визначати…

4 тижні ago

Нюанси заповнення заголовної частини ПН на постачання товарів працівникам

У разі здійснення операцій з постачання товарів у рахунок оплати праці працівників у рядку «Індивідуальний…

4 тижні ago