Власник не може щодня керувати підприємством без оформлення трудових відносин

Згідно зі ст. 101 ЦК засновники установи не беруть участі в управлінні нею.

Якщо ж фактично засновник здійснює щоденне управління господарською діяльністю підприємства, то це фактично трудові функції з управління господарською діяльністю підприємства.

Відповідно до ст. 2 КЗпП право громадян на працю — це одержання роботи з оплатою праці, що реалізується шляхом укладення трудового договору. Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності. Таким чином, перебування на робочому місці, здійснення власником управління господарською діяльністю підприємства, але без укладення трудового договору, є порушенням трудового законодавства.

Приблизно такою є позиція Держпраці, яка розцінює наявність власника у робочому процесі як працевлаштування без укладання трудового договору (штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати).

З іншого боку, засновника (власника) підприємства можна розглядати і як суб’єкта корпоративного права. Відповідно до ст. 167 ГК корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією. У даному випадку йдеться про загальне, стратегічне управління підприємством, а це не передбачає щоденного оперативного управління власником виробничими, переговорними, торговими процесами.

Про що слід пам’ятати власнику, очікуючи інспекторів Держпраці:

  • власник не має права здійснювати щоденне оперативне управління підприємством без оформлення трудових відносин;
  • без укладення трудового договору власнику не може бути нараховано та виплачено заробітну плату, натомість він має право отримувати дивіденди у разі отримання прибутку;
  • власник може володіти правом підпису — це дає йому право укладати угоди від імені підприємства, підписувати фінансові документи, зрештою, виплачувати зарплату працівникам за відсутності директора. Для цього повинні бути внесені відповідні зміни до ЄДР та банківських документів.

 

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

2 дні ago

Як заповнювати нову форму ТТН: детальна інструкція від Мінрозвитку

Йдеться про наказ № 1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ…

2 дні ago

З якої дати діятимуть оновлені форми та зміст фіскальних чеків?

Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…

2 тижні ago

Чи подавати ФОПам Додаток ЄСВ у складі декларацій за 2024 рік у разі його несплати через “воєнну” пільгу?

Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…

2 тижні ago

Безопасность интернет-платежей — виды мошенничества и способы защиты

Сегодня не выходя из дома можно осуществить практически любой базовый финансовый процесс (оплатить покупки, билеты,…

2 тижні ago

Податковий агент при виплаті доходу фізособі не утримав ПДФО: хто відповідальний?

ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…

3 тижні ago