До 01.01.2015 р. в податковому обліці дані витрати не включалися до складу податкових витрат в обліці податку на прибуток, ПДВ по таких операціях не включався до складу податкового кредиту.
В 2015 р. все кардинально змінилося. Розглянемо це детальніше.
Податок на прибуток
З 01.01.15 р. об’єкт обкладення податком на прибуток розраховують шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, зазначені в р. III ПКУ — пп. 134.1.1 ПКУ Щоправда, повного мірою такий підхід застосовують підприємства з бухдоходом більше 20 млн грн або ті, хто добровільно на це погодився. А підприємства з річним бухдоходом не більше 20 млн грн можуть не проводити податкових коригувань згаданого фінрезультату на всі різниці (окрім різниці, пов’язаної з податковими збитками минулих років).
Тобто підприємства з обсягом річного доходу за минулий рік до 20 млн. гривень які прийняли рішення не застосовувати податкові різниці можуть спокойно включати дані витрати до складу податкових при визначенні прибутку до оподаткування в податковому обліці.
В бухгалтерському обліку витрати на придбання води, чая, кави та цукру офісному персоналу списують на витрати періоду за рахунком 92 “Адміністративні витрати” (п. 7,абз. 11 п. 18П(С)БО 16 “Витрати”). Якщо Ви відразу починаєте використовувати такі запаси, то окремо показувати їх оприбуткування на субрахунку 209 ” Інші матеріали”. а потім списувати особливого сенсу не має.
Якщо ж Ви досить велика компанія, яка закуповує такі запаси у великій кількості, то їх спочатку треба оприбуткувати на 209 субрахунок, а потім списувати по мірі використання.
Бухгалтерські проводки придбання таких запасів у разі передоплати:
- Дт 371 Кт 311 – оплачено бутильовану воду, чай, каву, цукор;
- Дт 209 Кт 685 — оприбутковано запаси;
- Дт 685 Кт 371 – здійснено взаємозалік зобов’язань;
- Дт 92 Кт 209 — запаси списано на витрати.
ПДВ
Облік ПДВ по таких операціях в 2015 р. можна розділити на 2 етапи: до липня 2015 р. і починаючі з липня 2015 р.
До липня 2015 р.
Платники податків податкові накладні по таких операціях не включали до складу податкового кредиту, або могли їх вкючати, якщо б були вагомі докази зв’язку таких витрат з господарською діяльністю, що зробити досить важко.
Нагадаємо, що даний податковий кредит хоча і не враховувся платником податків, але він приймав участь у розрахунку реєстраційного ліміту, який до липня 2015 р. розраховувся віртуально і ніяк не впливав на платників податків.
Якщо підприємство не враховує податкового кредиту, то запаси оприбутковують за вартістю з ПДВ (п. 9 П(С)БО 9 “Запаси”, п. 2.2 Методрекомендацій № 2).
З липня 2015 р.
З липня 2015 р. ситуація кардинально змінилося і нашим бухгалтерам доведеться включати дані податкові накладні до складу податкового кредиту. Але радіти не варто, тому що паралельно потрібно нарахувати податкові зобов ‘язання з ПДВ, для того щоб нейтралізувати раніше визнаний податковий кредит за негоспдіяльними покупками. Базою оподаткування тут виступатиме вартість придбаних запасів (п. 189.1 ПКУ). Таким чином ви зменшите суму реєстраційного ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ.
У бухгалтерському обліку таке нарахування податкового зобов’язання з ПДВ відображають проводкою Дт 949 Кт 641. Нарахувати податкові зобов’язання та скласти відповідну податкову накладну за такими запасами платник зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду (п. 198.5 ПКУ).
ПДФО
Стосовно ПДФО все зрозуміло. Так як фізично неможливо визначити хто з працівників скільки випив води та чаю. то такі придбані роботодавцем для споживання в офісі воду, каву, чай та цукор не вважають об’єктом обкладення податком на доходи, тому що дохід фізосіб неможливо персоніфікувати.
ЄСВ та військовий збір також не нараховують.