Міністерство економіки України у своєму листі від 08.05.2023 р. № 4706-05/20625-09 надало роз’яснення працівнику, який був залучений до виконання робіт в свій вихідний день, про належні йому компенсації.
Особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізособами, у період дії воєнного стану визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі — Закон № 2136-IX).
Норми цього Закону регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж Кодекс законів про працю України та інше законодавство про працю. Вони пріоритетні на період дії воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізособами.
Важливо, що у період дії воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не застосовують згідно з ч. 6 ст. 6 Закону № 2136-IX.
Проте інші норми законодавства про працю, які не суперечать положенням Закону № 2136-IX, наразі регулюють відносини між працівником та роботодавцем у загальному порядку.
Так, ст. 72 КЗпП встановлено, що роботу у вихідний день роботодавець може компенсувати, за згодою працівника, надавши йому інший день відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.
Причому оплачують роботу у вихідний день за правилами встановленими ст. 107 КЗпП.
Отже, акцентують у Міністерстві, якщо працівник був залучений до виконання робіт у день, який є вихідним згідно з його графіком роботи, то робота у цей день має бути компенсована йому за нормами ст. 72 КЗпП.