Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Держоргани інформують » Як кредит «під 0%» перетворюється в «1 700% річних» — розповідає НБУ
Держоргани інформують

Як кредит «під 0%» перетворюється в «1 700% річних» — розповідає НБУ

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Національний банк закликає громадян обережно ставитися до кредитів «без паспорта та довідки про доходи», «кредити під 0% за 10 хвилин», «клієнтам з поганою кредитною історією» тощо. Борг за такими кредитами може зрости в рази, якщо не звертати увагу на три важливі пункти в договорі, повідомляється на сайті НБУ.

🤥Ставка 0% може діяти впродовж пільгового періоду

У Нацбанку нагадують про таку особливість низької ставки мікрокредитів, що за договором може діяти впродовж лише пільгового періоду. Після проходження пільгового періоду ставка може зрости до 100%, 700% та навіть в деяких випадках до 1700% річних.

Також варто звертати увагу в договорі на непримітне позначення APR (Annual Percentage Rate). Це та сама річна процентна ставка.

⚠️Небанківські фінустанови можуть вказувати ставку за кредитом 1-2% за один день

Мікрофінансові компанії у рекламі кредитів зазвичай вказують відсотки за один день користування кредитом. Відтак, 1-2% справді виглядають привабливо.

Зважаючи на невеликий платіж у день, клієнт може не перейматися через прострочення чи невчасне виконання своїх зобов’язань. Однак, після цього вже спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня, що створюють додаткове навантаження.

📈Графік погашення кредиту та штрафів у випадку прострочення платежу

Зазначається, що часто не ставка за кредитом, а саме штрафи за прострочення можуть збільшити борг клієнта в рази. До того ж деякі мікрофінансові компанії у випадку прострочення автоматично збільшують ставку за кредитом.

До кредитного вантажу може додаватися штраф, наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочення та ще плюс 2% кожного наступного дня. А також пеня, наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочення.

🤔Як розрахувати повну ставку за мікрокредитом?

У НБУ на прикладі пояснили, як розрахувати повну ставку за мікрокредитом. Наприклад, позичальник взяв мікрокредит 5 тисяч грн на 30 днів. За умовами договору упродовж пільгового періоду в 5 днів діє ставка 0,01% в день. Решту місяця діє звичайна ставка – 2% в день.

У цьому прикладі, навіть якщо позичальник не допускав прострочення, а небанківська фінансова установа не застосовувала жодних санкцій, проценти за місяць складуть 50% тіла кредиту. Позичальник повинен буде повернути повне тіло кредиту — 5 тисяч грн, за пільговий період — 2,5 грн, а за решту часу — 2,5 тисячі грн. Загальна виплата за кредитом становитиме трохи понад 7,5 тис. грн.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки