Національний банк закликає громадян обережно ставитися до кредитів «без паспорта та довідки про доходи», «кредити під 0% за 10 хвилин», «клієнтам з поганою кредитною історією» тощо. Борг за такими кредитами може зрости в рази, якщо не звертати увагу на три важливі пункти в договорі, повідомляється на сайті НБУ.
У Нацбанку нагадують про таку особливість низької ставки мікрокредитів, що за договором може діяти впродовж лише пільгового періоду. Після проходження пільгового періоду ставка може зрости до 100%, 700% та навіть в деяких випадках до 1700% річних.
Також варто звертати увагу в договорі на непримітне позначення APR (Annual Percentage Rate). Це та сама річна процентна ставка.
Мікрофінансові компанії у рекламі кредитів зазвичай вказують відсотки за один день користування кредитом. Відтак, 1-2% справді виглядають привабливо.
Зважаючи на невеликий платіж у день, клієнт може не перейматися через прострочення чи невчасне виконання своїх зобов’язань. Однак, після цього вже спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня, що створюють додаткове навантаження.
Зазначається, що часто не ставка за кредитом, а саме штрафи за прострочення можуть збільшити борг клієнта в рази. До того ж деякі мікрофінансові компанії у випадку прострочення автоматично збільшують ставку за кредитом.
До кредитного вантажу може додаватися штраф, наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочення та ще плюс 2% кожного наступного дня. А також пеня, наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочення.
У НБУ на прикладі пояснили, як розрахувати повну ставку за мікрокредитом. Наприклад, позичальник взяв мікрокредит 5 тисяч грн на 30 днів. За умовами договору упродовж пільгового періоду в 5 днів діє ставка 0,01% в день. Решту місяця діє звичайна ставка – 2% в день.
У цьому прикладі, навіть якщо позичальник не допускав прострочення, а небанківська фінансова установа не застосовувала жодних санкцій, проценти за місяць складуть 50% тіла кредиту. Позичальник повинен буде повернути повне тіло кредиту — 5 тисяч грн, за пільговий період — 2,5 грн, а за решту часу — 2,5 тисячі грн. Загальна виплата за кредитом становитиме трохи понад 7,5 тис. грн.
Нагадаємо, що стаття 34 Держбюджету-2025 містить три ключові положення: •Індекс споживчих цін для індексації грошових…
Міноборони розповідає, що надання відстрочки здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, інтернів і докторантів, а також…
Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…
Йдеться про наказ № 1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ…
Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…
Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…