Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як обліковується валютна виручка у підприємця — платника єдиного податку?
Консультації

Як обліковується валютна виручка у підприємця — платника єдиного податку?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується платником ЄП у гривнях за офіційним курсом на дату отримання такого доходу. При цьому датою отримання доходу вважається дата надходження коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Та при отриманні валютної виручки кошти спочатку зараховуються на транзитний рахунок, а вже після обов’язкового продажу такі кошти зараховуються на поточні рахунки: у гривні від обов’язкового продажу валюти та у валюті, що залишилась після обов’язкового продажу. Такий транзитний рахунок не контролюється суб’єктом ЗЕД, а отже, зарахування валюти на даний рахунок не можна вважати датою отримання доходу підприємця.

Доходом платника єдиного податку від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг) є сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок підприємця, в гривнях після обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України та в іноземній валюті, перерахована у гривні за офіційним курсом НБУ на дату її надходження на поточний рахунок в іноземній валюті.

Наразі Постановою №410 встановлено обов’язковий продаж валютний виручки у розмірі 50%. Отже, підприємець 50% проданої валюти обліковує за фактичним надходженням гривні від її продажу, а інші 50% — за курсом НБУ на дату зарахування валюти на валютний рахунок такого підприємця.

Такої ж думки притримується і ДФС у своєму листі  від 07.06.2017 р. № 519/Р/99-99-13-01-02-14/ІПК.

На підставі норм Постанови № 410 та Інструкції № 492 податківці у коментованому листі зробили висновок  що до доходу платника єдиного податку у разі отримання виручки в іноземній валюті, включаються:

  • сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в гривнях від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України на дату надходження коштів на поточний рахунок;
  • сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок в іноземній валюті перерахована у гривні за офіційним курсом Національного банку України на дату надходження коштів на рахунок.

Внаслідок чого оподаткованим доходом підприємця-“єдинника” буде і дохід у сумі виручки, і дохід від продажу отриманої валюти. Якщо ж валюта продаватиметься за курсом нижчим, ніж курс НБУ, то такий збиток теж буде враховано і він зменшить об’єкт оподаткування (адже до доходу включатиметься сума в гривнях від продажу отриманої валюти).

Комісія банку

 Податківці у листі також нагадали, що комісія банку відсутня у переліку сум, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку. Цей перелік встановлено у п. 292.11 ПКУ. А права на податкові витрати ФОП-“єдинник” не має. Тому отриманий дохід в інвалюті не зменшується на суму комісії банку.

Курсові різниці

Про долю курсових різниць та різниці від продажу банком іноземної валюти за дорученням у листі не згадується. І не дарма – адже ПКУ не вимагає від підприємця-“єдинника” окремого обліку курсових різниць. 

Зазначимо, що у підкатегорії 107.04 ресурсу “ЗІР” є відповідні роз’яснення з цього приводу. За ними зміна курсів валют не впливає на оподаткований дохід підприємця. Отже, позитивні курсові різниці не є окремим видом доходу фізособи-“єдинника”. 


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка