При цьому, немає значення, чи тільки збирається підприємець розпочинати власну справу, чи вже не один рік займається бізнесом. Це пояснюється тим, що сплата податків – серйозна і відповідальна справа, і ніхто не хоче мати проблеми з податковою у випадку якихось неумисних порушень.
Крім того, в податкове законодавство періодично вносяться зміни, тому навіть досвідчені ФОПи повинні весь час моніторити нововведення. Підвищення мінімальної заробітної плати тягне за собою збільшення розміру податкових зобов’язань підприємців, про що також потрібно завжди пам’ятати.
Таким чином, належне виконання податкових зобов’язань потребує від підприємця максимальної обізнаності в даній темі. В цьому матеріалі будемо розбиратися, як платити податки ФОП «єдинникам», де брати реквізити, звідки платити і скільки.
Як платити податки ФОП в Електронному кабінеті
ФОП на єдиному податку без працівників «за себе» мають сплачувати два податки:
- Єдиний податок (ЄП);
- Єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
Для того, щоб розібратися з тим, куди, скільки та як здійснювати платежі, найдоречніше скористатися спеціально створеними для таких цілей сервісами. Один із них – Електронний кабінет ДПСУ.
З цим сервісом рекомендується «подружитися» всім підприємцям, адже з його допомогою можна значно полегшити собі роботу та в онлайн-режимі подавати звітність, вносити зміни в інформацію про підприємство, спілкуватися з податківцями щодо вирішення спірних питань.
Отже, перш за все, щоб сплачувати податки та отримувати потрібну для цього інформацію, потрібно бути зареєстрованим в Електронному кабінеті.
В меню послуг слід обрати «Стан розрахунків з бюджетом».
У вікні, що відкриється, можна побачити всі карточки податків, суми сплачених податків, розмір заборгованості по ЄП та власне реквізити, за якими потрібно сплатити податки.
Також саме тут можна і безпосередньо здійснити сплату податків.
В деяких випадках в цьому вікні може відображатися безліч карточок по податках. Для «єдинників» важливими є дві:
- ЄП – 18050400;
- ЄСВ – 71040000.
Тож, щоб побачити деталізацію по потрібній карточці, потрібно на неї натиснути. Після цього з’являєтсься інформація по всіх нарахуваннях та зарахуваннях.
Зарахування відображаються з позначкою «+», нарахування – з позначкою «-», тобто формат подання інформації схожий з банківськими виписками.
Рекомендується після сплати податку, будь то ЄП чи ЄСВ, заходити в «Стан розрахунків з бюджетом» і перевіряти зарахування сплачених коштів. Це допоможе уникнути неприємних ситуацій і штрафів, якщо кошти по якійсь причині не були зараховані, або коли ФОП помилково перевів їх не на той рахунок, що потрібно. Інформація по сплаті відображається в кабінеті протягом 3 робочих днів.
Щоб зорієнтуватися в сумі податку, яку необхідно сплатити, потрібно звернути увагу на «Нарахування», де вказана назва податку, а також кінцева дата сплати.
Нагадуємо, що протягом дії воєнного стану сплата ФОП 1 та 2 груп єдиного податку є добровільною, тобто необов’язковою.
- Сплачується ж ЄП ФОП 1 і 2 груп щомісячно до 20 числа.
- ФОП 3 групи сплачують ЄП (суму, яку зазначили в декларації) протягом 50 днів з моменту закінчення звітного кварталу.
Де взяти реквізити та як сплатити ЄП
Реквізити для сплати ЄП можна побачити в тому ж Електронному кабінеті в послузі «Стан розрахунків з бюджетом».
В вікні, що відкривається, варто обрати карточку єдиного податку, справа навпроти знайти стовбець «Реквізити» та натиснути на кнопку, що зображує банківську картку.
Після цього відкривається вікно із потрібними для сплати податку реквізитами, їх можна скопіювати та використати при сплаті.
Також в даному вікні можна скористатися спеціальними кнопками, щоб сплатити податок відразу з кабінету. Або ж для сплати можна використати мобільний додаток «Дія».
Проте варто пам’ятати, що такий варіант сплати податків не передбачає надання квитанції з реквізитами, на які саме був відправлений платіж. Це в свою чергу може створити проблеми, якщо доведеться доводити факт сплати в податковій чи в суді.
Натомість, сплата через онлайн-банкінг з особистого рахунку підприємця чи бізнес-рахунку, сплата через касу банку чи через термінали самообслуговування забезпечить наявність квитанції, що дозволить ФОПу мати на руках підтвердження виконання своїх податкових зобов’язань.
Нагадуємо, сплачувати податки з рахунків інших фізичних осіб не рекомендується.
Сплата ЄП через «Приват 24» та «Монобанк»
Найбільш популярним способом сплати податків є використання мобільного банкінгу «Приват24» та «Монобанку».
Для того, щоб здійснити платіж через ці сервіси, варто відкрити на своєму гаджеті додаток онлайн-банкінгу, обрати функцію «сканування QR-коду» та відсканувати QR-код , що знаходиться в формі з реквізитами в Електронному кабінеті платника.
Після цього реквізити для сплати автоматично підтягуються в додатку онлайн-банкінгу. Все що залишається зробити далі – це вибрати карту, з якої буде здійснюватися оплата, вказати суму податку та здійснити платіж.
Сплата з рахунку ФОП через «Монобанк» здійснюється наступним чином.
1) У вікні Електронного кабінету варто скопіювати реквізити.
2) Зайти в кабінет Монобанку, натиснути «Створити платіж», обрати «Платіж до бюджету».
3) В формі, що з’явиться на екрані, вставити номер рахунку в поле IBAN.
4) Обрати реквізити, що автоматично підтягнулися.
5) В полі «Сума» вказати розмір податку.
6) Обрати код оплати ( в переважній більшості випадків це має бути код «101 – Сплата суми податків і зборів/ єдиного внеску»).
7) Поле «Призначення платежу» заповнюється автоматично, після цього варто лише підписати та відправити платіж.
Схожа система оплати і в сервісі «Приват24» для бізнесу.
- В особистому кабінеті в меню послуг варто обрати «Платежі у гривні».
- Після цього вибрати «Бюджетний платіж» (його можна створити автоматично, але краще зробити це самостійно).
- Якщо обрано самостійний спосіб створення, то в поля форми, що з’явиться на екрані, варто вставити скопійовану інформацію – номер рахунку, назву отримувача, код ЄДРПОУ. Для того, щоб уникнути некоректного заповнення даних полів форми, краще реквізити саме копіювати з форми «Реквізити» в Електронному кабінеті, а не обирати автоматичне заповнення.
- Ввести в потрібне поле суму податку.
- Обрати код оплати «101».
- В полі «Вид податку» вказати єдиний податок.
- В поле «Призначення» можна просто написати «Сплата»
- Обрати період, за який здійснюється оплата (можна обрати в календарі або прописати вручну).
- Завершальним етапом є підписання та відправлення платежу.
Варто зауважити, що сплата податків через онлайн-банкінг має ряд переваг:
- Низька сума комісії. Сплата через «Монобанк» як з особистого рахунку, так і з рахунку підприємця – комісія відсутня. В «Приват24» комісія при сплаті з особистого рахунку становить 1%, а з бізнес-рахунку – 3 грн. Сервіси для здійснення платежів, що пропонуються в Електронному кабінеті, або ж сплата через «Дія» передбачають більшу суму комісії.
- Контроль за правильністю введених реквізитів. Підприємець може самостійно перевірити, на який рахунок підуть сплачені ним кошти.
- Наявність платіжного документу (квитанції) з зазначенням дати, реквізитів та суми здійсненого платежу.
Після сплати податку, який би метод не був обраний, варто зайти в Електронний кабінет і перевірити, щоб сплачена сума була відмічена, як зарахована.
Сплата ЄСВ – де взяти реквізити та як платити
ЄСВ підприємці всіх груп оподаткування сплачують поквартально.
Гранична дата здійснення платежу – 19 число місяця, що слідує після закінчення звітного кварталу.
Розмір ЄСВ складає 22% від мінімальної заробітної плати. Так як в жовтні вона була підвищена до 6700 грн, то розмір мінімального ЄСВ за місяць становить 1474 грн. Таким чином за квартал необхідно буде сплатити 4422 грн.
ЄСВ не забороняється сплачувати помісячно. В такому разі оплата буде йти наперед. Головне, щоб по закінченні кварталу, до 19 числа вся сума ЄСВ була сплачена в повному розмірі.
В Електронному кабінеті платника можна побачити, що всі здійснені сплати ЄСВ фіксуються як «надмірно сплачені суми», тобто відображуються як переплата. Це є абсолютно нормальним явищем, адже вся сума ЄСВ буде списана в наступному році, після того, як підприємець подасть річну звітність.
Варто нагадати, що з березня 2022 року і на весь період дії воєнного стану (а також протягом 12 місяців після його закінчення/скасування) ФОПи звільняються від обов’язку сплачувати ЄСВ. При не сплаті даного податку, цей факт потрібно вірно відобразити в звіті. Проте варто пам’ятати, що в такому випадку страховий стаж зараховуватися не буде. Тому кожний підприємець в таких обставинах сам має право розставляти свої пріоритети, відповідно до можливостей.
Реквізити для сплати ЄСВ підприємцями, що тільки зареєстрували свій бізнес, в Електронному кабінеті не відображуються. Тому для тих, хто вперше буде здійснювати сплату цього платежу, рекомендується скористатися спеціальним сервісом. Надалі реквізити можна буде побачити в Електронному кабінеті, так само, як і реквізити для сплати ЄП.
Одним із популярних є сервіс Taxer. Для того, щоб сформувати реквізити, потрібно зареєструватися на цьому ресурсі. Реєстрація та користування сервісом Taxer є безкоштовною.
Для того, щоб сформувати рахунок для сплати ЄСВ потрібно:
- Вписати у відповідне поле форми назву населеного пункту, де зареєстрований ФОП.
- Обрати тип господарської діяльності – «Підприємець».
- Вказати тип господарської діяльності – «Спрощена».
- Після цього обрати вид податку «ЄСВ» і з запропонованого переліку вказати потрібний район.
- Далі варто натиснути кнопку «Сформувати рахунок».
У вікні «Сплата ЄСВ» необхідно ввести ідентифікаційний код та вказати період, за який здійснюється сплата податку.
Після цього варто вказати суму податку.
Далі необхідно натиснути кнопку «Клієнт-банк» після чого має з’явитися вікно зі сформованими реквізитами для сплати ЄСВ.
Сплатити ЄСВ можна тими ж методами, що і ЄП, скопіювавши реквізити для оплати з даного ресурсу.
Чи буде зараховано страховий стаж без дотримання правила щодо сплати ЄСВ
Сучасні онлайн-сервіси дозволяють сплачувати податки максимально просто в зручних для підприємця умовах.
Ці ж ресурси також дають можливість здійснювати контроль за нарахуванням податків, зарахуванням коштів, наявністю заборгованості тощо.
Підводячи підсумок вищесказаного, вважаємо за потрібне наголосити, що варто перевіряти зарахування сплачених податків в Електронному кабінеті підприємця кожного разу, після здійснення платежу. Це дозволить уникнути нарахування заборгованості та дасть можливість при допущеній помилці вчасно прийняти міри по її усуненню.