Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як платитимуть ЄП ФОП-«єдинники» І та ІІ груп з 1 серпня: аналіз Закону №3219
Консультації

Як платитимуть ЄП ФОП-«єдинники» І та ІІ груп з 1 серпня: аналіз Закону №3219

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Нагадаємо, що через війну з 1 квітня 2022 року фізособам-«єдинникам» І та ІІ груп було надано право не сплачувати до закінчення війни податок до бюджету. Про це ми писали тут.

Наразі завдяки Закону №3219 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ буде містити кінцеву дату застосування пільг для “єдинників” І та ІІ груп та правил перебування для спецгрупи ЄП  – 1 серпня 2023 року. 

Тож у серпні пільга щодо несплати ЄП для І та ІІ груп вже не діє, і зазначені ФОП повинні будуть сплачувати своєчасно авансові внески з ЄП. Але є винятки. 

Хто з “єдинників” І та ІІ груп з 1 серпня звільняється від сплати ЄП?

За новим п. 11 підрозд. 8 розд ХХ ПКУ з 1 серпня 2023 року ФОП-«єдинники» І та ІІ груп, податкова адреса яких є на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

При цьому такі ФОП не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому єдиний податок не сплачувався. Але подати навіть «пусту» декларацію все ж таки варто – щоб зайвий раз нагадати податківцям, що у вас була така пільга і ви нею скористалися. 

Адже за новими нормами для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, ДПС не повинна здійснювати нарахування авансових внесків з єдиного податку. І борг зі сплати ЄП виникнути не повинен. Але, буває по-різному. Пільга у ФОП-«єдинників» була і до цього, але податківці встигли нарахувати тим, хто не сплачував, борги з ЄП. Про їх долю розповімо далі. 

В ідеалі, з 1 серпня (як і раніше) податкові зобов’язання зі сплати єдиного податку мають бути нараховані ФОП-«єдинникам» за періоди, що відображені ними як податкові зобов’язання в декларації платника єдиного податку. 

При цьому про добровільну сплату ЄП в Законі №3219 не йдеться. Але податківці не будуть проти. Зокрема, у листі від 07.11.2022 р. №695/2/99-00-24-01-03-02 ДПСУ говорила про право не платити (а не про обов’язок не платити) ЄП. 

Поруч з цим податківці зазначали: таке послаблення – це не відстрочка сплати єдиного податку, а саме звільнення. А от чи користуватися таким звільненням чи ні, має вирішити сам ФОП. Тобто, якщо якийсь ФОП групи 1 та 2 забажає сплачувати єдиний податок за звільнені місяці, то він це може зробити. І, звісно, в такому випадку, треба показати цей ЄП у декларації. 

Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку у порядку та строки, визначені цим Кодексом, до таких платників не застосовуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Наразі такий перелік затверджено Наказом Мінреінтеграції №309. Перелік не є фіксованим – він регулярно актуалізується. 

Увага! Ця пільга не застосовується з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОПа на іншу територію України. Тобто, як тільки ви побачили, що ваш регіон виключили із Переліку, у наступному місяці вже треба буде платити ЄП обов’язково. 

Списання “технічного” боргу в Е-кабінеті при застосуванні пільг платниками І та ІІ груп

Отже, звільнення від сплати ЄП потрібно було правильно задекларувати. 

Проте попри усі роз’яснення, нарахування авансових внесків як податкового зобов’язання податківцями здійснювалося. І після обробки декларацій за 2022 рік ДПС так не й зняла з “єдинників” І та ІІ груп ці «борги». У багатьох ФОП вони й досі зазначені у Е-кабінетs у “Стані розрахунків з бюджетом” як заборгованість. Декому навіть нарахували ще й штрафи та пеню.

Цю проблему теж має вирішити Закон №3219 (який поки знаходиться на підписі у Президента).

По-перше, у підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ зʼявиться п. 9-1.4.5. Ним буде передбачено, що  у 2022 та 2023 роках при визначенні розміру податкового боргу, через який слід перейти на загальну систему, для ФОП-платників ЄП І або ІІ груп не включаються суми податкового боргу, що виникли за податкові періоди з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року.

По-друге, п. 12 встановлено, що для ФОП-платників ЄП, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, нараховані ДПС суми авансових внесків з єдиного податку, суми штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку підлягають скасуванню (анулюванню). Це стосується періоду  з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року. Сподіваємось, що надалі така проблема не виникатиме і нових змін до ПКУ для скасування «технічного боргу», який виник вже з 1 серпня, не буде.  

Наразі ж чекаємо, що ДПС виконає ці норми і вже на початку серпня й у стані розрахунків з бюджетом не буде зазначатися цей борг. Але якщо територіальні податківці не зроблять це, то є вже законна підстава скаржитися та добиватися виправлення помилкового нарахування.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка