Російська агресія

Як українцям відкрити бізнес у Чехії: покрокова інструкція

Хто може відкрити бізнес у Чехії

Українці, які мають дозвіл на проживання або тимчасовий захист у Чехії, можуть відкрити там бізнес. Дізнатися, як отримати тимчасовий захист у Чеській Республіці, можна в нашій інструкції для переселенців.

Якщо ви вже маєте дозвіл на проживання, ось загальні умови для іноземців, які хочуть почати займатися бізнесом у Чехії:

  • бути старшими від 18 років;
  • бути дієздатними;
  • не мати судимості.

Яку організаційно-правову форму вибрати

Якщо ви хочете займатися бізнесом у Чехії, вам потрібно отримати торговельну ліцензію або інший дозвіл. Усе залежить від форми бізнесу.

Фізична особа може стати індивідуальним підприємцем. Це називається osoba samostatně výdělečně činná, або OSVČ. Для цього потрібно в Органі реєстрації підприємців отримати відповідне свідоцтво.

Є два види підприємництва в Чехії:

  • Для якого потрібно зареєструватися й одразу можна займатися бізнесом. Наприклад, бути фотографом, пекарем, перукарем тощо.
  • Для якого потрібен спеціальний дозвіл. Щоб його отримати, потрібно мати певну компетентність і досвід. Наприклад, якщо ви працюєте в турагентстві, охороняєте майно тощо. Повний перелік таких сфер діяльності є тут

Відповідно до чеського законодавства, можна створити такі форми юридичних осіб:

  • Повне товариство (Veřejná obchodní společnost) – це окрема юридична особа, у якій не менше двох фізичних осіб. Вони несуть солідарну відповідальність за зобов’язаннями товариства усім своїм майном.
  • Обмежене товариство (Komanditní společnost) – це організація, у якій принаймні один партнер несе обмежену відповідальність, а інший – повну.
  • Товариство з обмеженою відповідальністю (Společnost s ručením omezeným) – найпоширеніша юридична форма компаній у Чеській Республіці. Статутний капітал складається із внесків, що сплатили акціонери товариства. Мінімальний розмір статутного капіталу – 1 крона.
  • Акціонерне товариство (Akciová společnost) – компанія, у якій статутний капітал поділяється на певну кількість акцій з певною номінальною вартістю. Акціонери товариства не відповідають за зобов’язаннями товариства. Рада директорів є статутним органом товариства, керує господарською діяльністю товариства та діє від його імені. Акціонерне товариство, створене на основі публічної пропозиції акцій, повинно мати статутний капітал не менше ніж 20 млн крон. Це приблизно 25,65 млн грн. Розмір статутного капіталу акціонерного товариства, створеного без публічної пропозиції, повинен становити не менше ніж 2 млн крон, тобто 2,65 млн грн.
  • Кооператив (Družstvo) – компанія, яку створили не менше трьох осіб. Умов щодо статутного капіталу чи мінімального внеску немає.
  • Філія (Odštěpný závod) – відділення іноземної компанії, що працює в Чехії та зареєстроване в місцевому комерційному реєстрі. Статутний капітал або мінімальний внесок не потрібні.

Правила ЄС дозволяють створювати ще такі форми:

  • Європейська компанія – це компанія, що заснована згідно зі спеціальним Статутом європейської компанії. Вона може працювати в усіх країнах ЄС і не реєструватися заново в новій державі.
  • Європейське об’єднання економічних інтересів – його можуть заснувати принаймні дві компанії, що мають центральне управління в різних державах – членах ЄС. Або якщо одна з них має центральну адміністрацію в одній країні, а друга здійснює свою основну діяльність в іншій.

Як зареєструватися приватним підприємцем

Якщо ви хочете зареєструватися як приватний підприємець або отримати спеціальний державний дозвіл для свого типу діяльності, ви можете звернутися в Департамент реєстрації підприємців при управліннях міських районів Праги або іншого міста.

Ще ці департаменти називаються Центральні реєстраційні пункти – Centrální registrační místa (CRM).

Єдина реєстраційна форма замінює різні типи форм, що підприємець має подати перед відкриттям та під час ведення бізнесу. Вона дозволяє одночасно:

  • зареєструватися платником податків;
  • надіслати повідомлення до Чеського управління соціального захисту населення, щоб змінити певну інформацію про себе;
  • внести зміни про себе до Центру зайнятості;
  • внести зміни в медичну страховку.

Дізнатися більше про Єдину реєстраційну форму можна тут.

Ще зареєструвати підприємницьку діяльність можна на сайті Czech POINT

5 кроків, щоб відкрити товариство з обмеженою відповідальністю – найпоширенішу форму бізнесу в Чехії 

Ось як зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю в Чеській Республіці:

  1. Ухвалити в нотаріуса установчий договір.
  2. Оформити юридичну адресу компанії.
  3. Отримати необхідні торговельні ліцензії.
  4. Відкрити тимчасовий рахунок для сплати внесків. Якщо внесок менше ніж 20 тис. крон, рахунок можна не відкривати, а сплатити гроші розпоряднику внесків.
  5. Зареєструвати компанію в господарському реєстрі компетентного районного суду.

Більше інформації про відкриття бізнесу в Чехії можна дізнатися в Єдиному контактному пункті – Jednotné kontaktní místo (JKM). Їхні адреси у Празі, Карлових Варах та інших містах є тут.

Податковий облік компанії в Чехії

Компанії, що працюють у Чехії, мають платити податок на прибуток. Зазвичай він становить 19%, але інвестиційні фонди можуть використовувати спрощену систему і сплачувати лише 5%.

Ще є податок на додану вартість. Основна ставка – 21%. Але є й занижені ставки для окремих категорій товарів і послуг. Наприклад, фармацевтичні препарати, дитяче харчування або книги. Занижені ставки можуть бути 15%, 10% або 0%. Залежить від категорії товарів і послуг.

З 2021 року в Чехії запровадили єдиний податок (paušální daň). Ним користуються приватні підприємці, адже він об’єднує три платежі:

  • медичне страхування;
  • соціальне страхування;
  • податок на доходи, у єдиній формі у вигляді одного щомісячного відрахування.

Після закінчення року підприємці повинні подати декларацію до Податкової інспекції за місцем своєї діяльності про доходи фізичних осіб. Це варто зробити не пізніше кінця березня наступного року за попередній рік. Якщо вашу податкову декларацію заповнює податковий консультант, цей термін продовжується до кінця червня.

Якщо підприємець вирішив сплачувати єдиний податок, йому не треба подавати декларацію про доходи фізичних осіб, звіт про доходи та витрати до медичної страхової компанії і звіт про доходи та витрати. Достатньо зареєструватися його платником з допомогою цієї форми.

На сайті Міністерства фінансів ви можете порахувати, чи варто вам переходити на сплату єдиного податку. 

Детальніше про податки в Чехії є тут.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

З 1 лютого будуть зменшені ліміти на карткові перекази

Ще 10 грудня 2024 року окремі банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних…

5 години ago

Як заповнювати нову форму ТТН: детальна інструкція від Мінрозвитку

Йдеться про наказ № 1332, яким вносяться зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Документ…

5 години ago

З якої дати діятимуть оновлені форми та зміст фіскальних чеків?

Податківці у підкатегорії 109.10 «ЗІР» зазначили, що наказом Мінфіну від 30.12.2024 №674 «Про внесення зміни до пункту 4…

1 тиждень ago

Чи подавати ФОПам Додаток ЄСВ у складі декларацій за 2024 рік у разі його несплати через “воєнну” пільгу?

Податківці у підкатегорії 201.06 «ЗІР» підкреслили, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення»…

1 тиждень ago

Безопасность интернет-платежей — виды мошенничества и способы защиты

Сегодня не выходя из дома можно осуществить практически любой базовый финансовый процесс (оплатить покупки, билеты,…

1 тиждень ago

Податковий агент при виплаті доходу фізособі не утримав ПДФО: хто відповідальний?

ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…

2 тижні ago