Консультації

Як визначити клас будівлі для цілей оподаткування податком на нерухомість — ДПС

Базу оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юросіб, такі особи обчислюють самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт, відповідно до пп. 266.3.3 ПКУ.

Форму податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затвердили наказом Мінфіну України від 10.04.2015 року № 408, і вона передбачає заповнення додатка 1 (для об’єктів житлової нерухомості) та додатка 2 (для об’єктів нежитлової нерухомості), які є її невід’ємною частиною.

У графі 2 «Код типу об’єкта» розділу І «Розрахунок податкового зобов’язання» додатка 1 (додатка 2) до Декларації слід зазначати код типу об’єкта, визначеного відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що затверджений наказом Державного комітету по стандартизації, метрології та сертифікації від 17 серпня 2000 року № 507.

Водночас зазначили податківці Головного управління ДПС у Запорізькій області, що наказом Мінекономіки «Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000» від 16.05.2023 року № 3573, який набрав чинності 01.01.2024 року, автори:

  • затвердили національний класифікатор НК 018:2023 «Класифікатор будівель і споруд»;

  • скасували Класифікатор.

Підзаконним актом, у якому застосовується Класифікатор, є постанова КМУ «Про затвердження Порядку та форм надання контролюючим органам в електронному вигляді інформації щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів» від 28.12.2020 року № 1330, розроблена на виконання п. 12.3 ПКУ, згідно з якою сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг з їх сплати та до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів та передають інформацію до контролюючих органів за формою, встановленою Кабміном.

Отже, до внесення відповідних змін до постанови № 1330 та до форми Декларації, у Деклараціях слід зазначати коди будівель і споруд та ставки податку, які визначені у рішенні органу місцевого самоврядування на відповідний рік та надіслані контролерам, відповідно до постанови № 1330.

Також податківці нагадали, що належність будівлі до того чи іншого класу для цілей оподаткування має бути підтверджено. Зокрема, визначають належність будівель до того чи іншого класу будівель на підставі документів, що підтверджують право власності, з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об’єкта нерухомості, згідно з Класифікатором або Національним класифікатором.

Національний класифікатор діє з 01.01.2024 року, тому у разі необхідності платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може звернутися до уповноваженого органу для отримання довідки щодо належності об’єктів нерухомості до певного класу Національного класифікатора.

Веде Нацкласифікатор Міністерство розвитку громад та територій України, яке також приймає рішення про необхідність внесення змін до нього та доцільність перегляду.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Обязательная страховка для водителя в один клик

Не секрет, что ежегодно водители должны обновлять свою автостраховку и покупать новый полис, защищающий их…

3 дні ago

Готівкові кредити: для чого їх використовують?

Кредит готівкою — один з банківських продуктів, який має високий попит серед населення. Він передбачає…

6 днів ago

Трейдинг для новичков: советы и рекомендации

Мир трейдинга часто представляется новичкам как захватывающее приключение с возможностью быстрого обогащения. Однако реальность может…

6 днів ago

Чи буде штраф за однакові номери в податкових накладних

Відповідно до п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №…

1 тиждень ago

Актуальні запитання – відповіді щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA)

Одеська ДПС надала відповіді на запитання щодо формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). 1. Яким чином визначати…

2 тижні ago

Нюанси заповнення заголовної частини ПН на постачання товарів працівникам

У разі здійснення операцій з постачання товарів у рахунок оплати праці працівників у рядку «Індивідуальний…

2 тижні ago