У разі, коли помилково перерахували кошти не на поточний рахунок свого контрагента, а на його СЕА ПДВ рахунок, ці кошти не збільшують загальний показник ΣНакл (загальна сума, що дає право зареєструвати відповідну кількість своїх податкових накладних), та не збільшується і ΣПопРах, адже, на думку податківців, збільшення реєстраційної суми за рахунок поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку з інших джерел (тобто не з рахунку самого платника податку) чинним законодавством не передбачено (див., наприклад, лист ДФСУ від 29.12.2018 за № 5496/ІПК/10-36-12-01).
Положеннями ПКУ не передбачено перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на поточний або рахунок в СЕА ПДВ іншого платника (ІПК ДПС від 05.03.2021 за № 849/ІПК/99-00-18-03-03-06).
Натомість слід йти шляхом, що визначений положеннями п. 43.3 ст. 43 ПКУ, що передбачають процедуру повернення помилково та/або перерахованих грошових зобов’язань.
Так, відповідно до п. 43.3 ст. 43 ПКУ платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
(1) на поточний рахунок платника податків в установі банку;
(2) на єдиний рахунок (у разі його використання);
(3) на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
(4) повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Однак дива, зазвичай, не відбувається, а тому слід готуватися до судового оскарження бездіяльності податкового органу.
Добре, що загалом судова практика на боці платників податків (приклад, Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі за №580/4761/20), проте, слід зважати, що, на жаль, відразу звернутися до суду за стягненням коштів не вдасться, спочатку треба вимагати від податківців підготувати висновок для казначейства для перерахування, і лише після цього слід торувати шляхом стягнення коштів.
Євген ВЛАСОВ Податковий адвокат АБ «Власова «Вектор»
ДПС у Луганській області розповідає, що відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статі 168 ПКУ податковий…
Головне управління ДПС у м. Києві інформує, що у зв’язку з внесенням змін до Організаційної структури…
В умовах стрімкого розвитку технологій і глобалізації бізнесу українські компанії все частіше користуються програмними рішеннями,…
Логістика вантажних перевезень між областями України, незалежно від того, це перевезення меблів чи ж будь-яких…
Право наоскарження висновку моніторингу відповідно до законодавства належить виключно замовнику. Він може брати участь…
Логістика у сфері оптових поставок бензину та дизельного пального є важливою складовою енергетичної інфраструктури, особливо…