Ініціативи законотворців

З 10 серпня роботодавці зможуть застосовувати нову форму трудового договору з нефіксованим робочим часом

5 серпня Президент підписав Закон від 18.07.2022 р. №2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості» (раніше законопроєкт №5161).

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Його було опубліковано в “Голосі України” №162 від 09.08.2022 р. Відповідно норми Закону №2421 почнуть діяти з 10 серпня. 

Нагадаємо, що цим документом законотворці намагалися врегулювати питання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі, забезпечення гнучкості у виборі організації трудових відносин, посилення мобільності працівника при реалізації права на працю.

Зокрема, у КЗпП закріплено нову форму трудового договору – «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом», як особливий вид трудового договору, умовами якого заздалегідь не встановлено конкретний час виконання роботи, а обов’язок працівника виконувати таку роботу, яка виникає виключно у разі надання власником або уповноваженим ним органом передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно.

Типова форма трудового договору з нефіксованим робочим часом має бути затверджена Мінекономіки.

Роботодавець самостійно визначатиме необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджуватиме з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи.

Кількість укладених трудових договорів з нефіксованим робочим часом не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів.

Юридичні особи та ФОП, які використовують найману працю менше ніж 10 працівників, зможуть укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом.

У договорі передбачено закрпілення інформації про:

  • спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання  роботи;
  • спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або відмовитися від її виконання у випадках, передбачених частиною сьомою цієї статті;
  • інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).

Кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.

Працівник зможе відмовитися від виконання роботи у таких випадках:

  • якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів і годин;
  • якщо йому було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

Однак відмова працівника від виконання роботи у базові дні та години, визначені договором, є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Мінімальна тривалість робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, протягом календарного місяця становить 32 години. Якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.

У трудовому договорі з нефіксованим робочим часом можуть встановлюватися додаткові підстави для його припинення. Для цього ч. 1 ст. 36 КЗпП пропонується доповнити новим пунктом 8 – «8») підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом, контрактом».

За змінами до ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, при нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка ЄСВ, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. 

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

В який термін податковий агент має перерахувати ПДФО у разі невиплати доходу?

ДПС у Запорізькій області розповідає, що строки сплати податкового зобов’язання визначено ст. 57 ПКУ, п. 57.1 якої, зокрема, встановлено,…

2 тижні ago

Як отримати витяг з реєстру страхувальників: розʼяснення від ДПС

У Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області інформують, що для отримання документального підтвердження інформації, наявної у реєстрі страхувальників,…

2 тижні ago

PAFI Kota Payakumbuh: Mengukuhkan Profesionalisme

Payakumbuh Sebagai garda terdepan dalam pelayanan kesehatan, Persatuan Ahli Farmasi Indonesia (PAFI) cabang Kota Payakumbuh terus…

2 тижні ago

Что такое Эфириум и как он работает?

Эфириум — это одна из наиболее популярных и значимых криптовалют на современном рынке цифровых активов.…

3 тижні ago

Які дозвільні документи необхідні для експлуатації генератора

Мінекономіки у листі від 18.07.2024 р. № 3622-06/51710-09 проінформувало про перелік документів (дозволів, ліцензій тощо), необхідних для…

3 тижні ago

З 1 жовтня 2024року ліміт на карткові перекази між фізособами – 150 тис. грн на місяць

З 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на пів року встановлює ліміт у 150 000 грн на…

3 тижні ago