Бекґраунд: Усе своє життя хлопець на ім’я Тімоті Феррісс був звичайною людиною. Народився, ходив у дитячий садок, потім пішов у школу, підробляв прибиральником у кафе, дивом вступив до Принстонського університету, отримавши нижчий за середній бал за вступні іспити, писав дисертацію, працював в офісах різних компаній. З деяких він пішов за власним бажанням, з якихось його звільняли.
Як і більшість людей Тім завжди був переконаний, що життя – це важка праця з дев’ятої до шостої, і серед цієї рутини іноді бувають сплески промінців у вигляді вихідних та епізодичних відпусток. Виснажлива та малооплачувана робота в офісі здійснювала на нього дедалі більше негативного впливу, доки він не вирішив щось змінити. Феррісс не хотів просидіти в офісі до самої пенсії, проте також ніколи не ганявся за багатством. Він усвідомив, що є спосіб отримати винагороду за свою працю впродовж життя, не чекаючи його закінчення.
П’ять років Феррісс шукав відповідь на запитання: як досягти цілковитої свободи у своєму житті без мільйона доларів. Увесь свій шлях він вирішив викласти у книзі, щоб його вдалим досвідом змогли користуватися всі люди, які також бажають віднайти гармонію між роботою, заробітком та здійсненням мрій.
У книзі він хотів показати, як йому вдалося розмежувати поняття доходу та часу, і створити для себе ідеальний спосіб життя, подорожуючи світом та насолоджуючись найпрекраснішими благами планети. 26 видавництв відмовили молодому невідомому авторові у друкуванні книги. 27-ма спроба виявилася успішною, і Феррісс прокинувся знаменитим на весь світ.
Сьогодні 40-річний Тім Феррісс – найкращий автор у рейтингу 2007 року за версією New York Times, підприємець, бізнес-янгол, оратор, автор власного блогу та рекордсмен за кількістю послідовних кружлянь в танго протягом однієї хвилини разом зі своєю танцювальною партнеркою Алісою Монті. А його книга «Працюй чотири години на тиждень» перекладена 35 мовами з загальним накладом понад 1 млн примірників.
Оригінальна назва: The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich – Expanded and Updated
Видавництво: «Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»
Наклад: 4000 примірників
Сюжет: Усі бажають прожити своє життя на повну і не відкладати його на потім. Але в світі стільки людей, які відмовилися від яскравих можливостей через сумніви та страхи.
Мені вже пізно щось змінювати…
У мене діти, іпотека, я маю важко працювати…
Це все для тих, хто народився в заможній сім’ї…
Я не можу/не хочу ризикувати…
Не впевнений, що в мене вийде…
Скільки таких або схожих відмовок ми чуємо щодня або навіть самі їх промовляємо? Страхи просто переповнюють людей, але кращої нагоди нарешті здійснити щось нове не буде. Цей час настав. І не має значення, чого саме ми хочемо: поїхати в тривалу відпустку, започаткувати стартап чи пролетіти на повітряній кулі над Ніагарським водоспадом – використайте ваш величезний шанс змінити життя.
Спеціально для тих, хто сумнівається, на початку книги автор розповідає свою історію. Розділ має влучну назву «Хроніка патології». У ньому рік за роком Тім Феррісс розкриває свій шлях до того, ким він урешті став – від найзвичайнісінького офісного працівника з нестачею часу та суцільними стресами до члена субкультури «нових багатих» (НБ). Феррісс опанував мистецтво дизайну життя (ДЖ), і у своїй книзі детально розповідає, як саме це може здійснити будь-хто.
Кроки, які необхідно зробити для того, аби стати «новим багатим», автор скомпонував у абревіатуру DEAL (англ. угода).
D (Definition) – визначення: нові поняття та уявлення про те нове життя, якого ви прагнете.
E (Elimination) – усунення: всього зайвого, усталеного та надто традиційного, що заважає бути вільним.
А (Automation) – автоматизація: максимально всіх робочих процесів задля вивільнення часу на інші захопливі та важливі сфери вашого життя.
L (Liberation) – визволення: перехід від застиглості до мобільності життя.
Тімоті Феррісс рекомендує дотримуватися саме такої послідовності кроків. Інакше вашому шефу може дуже не сподобатися ваша ідея менше працювати в офісі. Варто готувати його до цього розумно та поступово.
Уся книга побудована на детальному розгляді кожного з цих кроків. Для кожного подаються свої терміни, вельми прості та зрозумілі, свій набір інструментів, який випробували на практиці багато людей.
Особливість книги – авторський погляд на традиційний тайм-менеджмент, який є популярним на наших теренах ще з 1990-х. Феррісс пропонує забути про організацію часу та позбутися підходу «що більше, то краще». Саме такими людьми переповнені сучасні офіси: заклопотані працівники з купою паперів, із мобільним телефоном біля вуха, що бігають з кабінету в кабінет, вдаючи шалену заклопотаність. На думку автора удавана зайнятість – це форма ледарства, небажання мислити та цілеспрямовано діяти. Але можна віддавати роботі значно менше часу без втрати доходу. А іноді отримувати навіть більше.
Ефективність та продуктивність – різні поняття, і варто це усвідомити. Можна бути ефективним працівником, тобто добре виконувати дії, що наближають до мети. Але краще бути продуктивним – виконувати завдання в оптимальний та найбільш вигідний спосіб. А для цього нам потрібно правильно організувати свій час. От тільки старі правила в нових умовах не працюють. Світ стрімко змінюється, з’являються нові механізми, технології, знання. Традиційні підходи тайм-менеджменту вже не призведуть вас до нових вершин. Для цього потрібні нові техніки та підходи.
Важливим аспектом у керуванні життям автор вважає автоматизацію. На думку Феррісса, сучасні досягнення інформаційних технологій більше заважають людині, ускладнюють її життя, аніж допомагають. Електронна пошта, стільниковий зв’язок, безпроводовий інтернет – усе це треба поставити собі на службу, а не витрачати на перегляд пошти та відповіді на дзвінки увесь свій час. Автор наполягає на ідеї делегування якомога більшої кількості своїх функцій. Наприклад, віртуальному асистенту можна доручити майже все – від кореспонденції до замовлення квітів на День матері чи купівлі іграшки дитині та сплату рахунків за комунальні послуги. У книзі є навіть кілька сторінок з веб-адресами найрізноманітніших реальних і перевірених автором сервісів, які полегшують життя: програми фільтрації спаму, послуги віддаленого доступу до персональних комп’ютерів, сервіси для віддаленого збереження файлів та багато іншого. А що стосується фірм, які надають послуги віртуальних асистентів, то для України це не є новиною: у нас уже давно працюють компанії з консьєрж-сервісу.
А якщо хтось все ще має сумніви щодо своєї спроможності наважитися змінити власне життя, наприкінці книги є реальні історії подолання страхів та оновлення від людей різного віку, статусу та професій. І вони дійсно мотивують.
Чотири години – це умовна цифра, для наочного показу дії принципу Парето та закону Паркінсона. Традиційний робочий день складається з 8 годин, відповідно працівникові потрібно заповнити роботою всі 8 годин. Якби робочий день тривав 15 годин, то й заповнювати справами довелося би ці 15 годин. Але якщо виникає критична ситуація, і працівнику вкрай необхідно піти з офісу, скажімо, на 2–3 години раніше, то дивним чином уся робота, що була розподілена на 8 годин, чудово виконується за 5–6.
Згідно із принципом Парето, 80% результату ми отримуємо завдяки 20% докладених зусиль (цей розподіл працює й в усіх інших галузях життя). Отже більшість наших зусиль та часових затрат – марні.
Закон Паркінсона стверджує, що важливість і складність певного завдання залежить від часу, виділеного на його виконання. У цьому, на думку Феррісса, полягає магія крайнього терміну. Кінцевий результат, який досягається за коротший період часу, характеризується вищим рівнем якості, адже вимагає більшої зосередженості.
Вам сподобається, якщо: ви хочете змінити традиційний життєвий план і взяти нарешті на себе відповідальність за своє життя. Якщо ви бажаєте отримати свободу в часі та просторі та користуватися ними на власний розсуд, а не повільно згасати від одноманітної діяльності щодня з 9:00 до 18:00
Вам не сподобається, якщо: ви не готові на кардинальні зміни і віддаєте перевагу стабільній роботі з прийнятною для вас зарплатнею. А подорожувати та присвятити трохи часу своїм давнім мріям можна й потім, коли ви заробите достатньо грошей чи обіймете вищу посаду.
Головна причина прочитати: створити новий дизайн свого життя та стати «новим багатим» напрочуд легко. Для здійснення омріяної подорожі чи реалізації бажаної життєвої мети не треба кидати на стіл керівнику заяву про звільнення. Потрібно лише реструктурувати діяльність та час, і ви отримаєте більший результат за меншу кількість робочих годин, адже зручний графік та можливість самостійно керувати життям зроблять вас більш продуктивним.
Джерело: MIND